Halit Çokan: Bir Kocaeliliden daha iyi kenti tanıyorum

Urfalı olan, ilimizde avukatlık yapan Ak Parti Milletvekili aday adayı Halit Çokan, “Yıllardır siyasetin içerisindeyim. Kocaeli’de akraba bağlarım bu...

Urfalı olan, ilimizde avukatlık yapan Ak Parti Milletvekili aday adayı Halit Çokan, “Yıllardır siyasetin içerisindeyim. Kocaeli’de akraba bağlarım bulunmaktadır. Bir Kocaeliliden daha iyi kenti tanıdım. Kentin bütün sorumlarını biliyorum. Kocaelili olmak burada doğmayı gerektirmiyor” dedi.

AK Parti’de il başkan aday adayı olan Av.Halit Çokan, 7 Haziran genel seçimleri için milletvekili aday adayı oldu. Aslında Çokan, eski bir hakim. Yozgat’ta hakimlik yaptı. Sonra hakimlikten istifa ederek Kocaeli’de avukatlığa başladı. Yıllardır Ak Parti’nin çeşitli kademelerinde görev yapan Çokan, Kocaeli’yi çok iyi bildiğini söyledi. İşte Çokan’ın çarpıcı açıklamaları;


İl Başkanlığına aday oldunuz ardından milletvekili aday adayı oldunuz. O süreçten bahseder misiniz?

Bizler siyaseti insanımıza hizmet, memleketimizin gelişmesi için yapıyoruz. Siyasette kişisel olarak bizlerin kariyeri olmasından ziyade bunduğumuz konum itibariyle nasıl bir siyasi duruş ortaya koyduğumuz, partimize ve davamıza nasıl hizmet ettiğimiz önemlidir. Milletimizin huzur ve refahına katkı sağlamak adına siyaset yapıyoruz.


İSTİŞARELER YAPTIM

Cumhurbaşkanlığı süreci sonrasında parti içerisinde kongreler yapılmaya başlandı. Kongreler sonrasında il başkanlığı gündeme geldi. Parti içerisinden birçok arkadaşımız ve parti büyüklerimiz tarafından il başkanlığına aday olmamız istenildi. İl başkan adaylığımız katkı vermek adına olmuştur. Birçok istişarede bulundum.


CEYHAN GÖREVLENDİRİLDİ

İl başkanlığına 6 kişi aday oldu. Adaylar arasında 4 kişi genel merkeze davet edildi. Genel merkez de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu en az bizim kadar kıymetli arkadaşımızı emanete sahip çıkmak için görevlendirildi. Yola çıkarken hayırlısı ne ise o olsun diyerek çıktık. Hayırlısı olsun diyerek yola çıktığımız il başkanlığı sürecini orada kapattık. Şemsettin Ceyhan il başkanı olarak görevlendirildi. Kendisine destek olmak görevi bizlere düşmüştür.


GÖZ YORGUNLUĞU

Son 7 yıldır yönetim kurulunda görev alıyorum. Uzun zaman aynı görevi yapmak bana mantıklı gelmiyor. Başka arkadaşlarımızın önünü açmak hem de insanlarımıza göz yorgunluğu vermemek adına yeninden yönetim kurulunda görev almadım. Yönetim kuruluna davet edilme nezaketi gösterilmiştir. İmkan verilmesi durumunda partimize milletvekili aday adaylığı sürecini yaşamak istediğimi kısmet ise milletvekili olarak hizmet etmek istediğimi dile getirdim. Eğer mümkün değil ise partimin bir neferi gibi hizmet edeceğimi belirttim.

 

Siyasi hayatınız nedir?

AK Parti öncesinde de siyasi hayatım vardı. 17 yaşındayken Milli Gençlik Vakfı (MGV) ile tanıştım. 1988 yılında lise birinci sınıfa giderken MGV ile siyasi hayata başladım. Aile yapısı olarak muhafazakar bir yapımız vardır. İmam Hatip’te okuyordum. Çalışkan bir öğrenciydim. Orada büyük bilgi birikimi aldım. Lise ve üniversite yıllarında aktif olarak MGV’de görev aldım.

 

MİLLİ GÖRÜŞ OKULDUR

MGV tecrübesi bize çok büyük tecrübe verdi. Siyasi olarak hem sosyalleşmemiz açısından çok değer katmıştır. Çok güzel alışkanlıklar elde ettim. Milli Görüş bir okuldur. Organik itibariyle yaşımdan dolayı Milli Görüş partilerinde görev almadım. Memur olmamız sonrasında siyaset ile bağımız biraz zayıfladı. Buraya gelmemiz sonrasında AK Parti kuruldu.


YEDEKTEYDİM

Fazilet Partisi’nin kapatılması ardından AK Parti kuruldu. O dönemde yenilikçiler ve gelenekçilerin mücadelesi vardı. Gönlümüz yenilikçilerden yanaydı. AK Parti 2002 yılında kuruldu. Bakanımız Fikri Işık’ın 2006 yılında il başkanı olduğu dönemde yönetim kurulunun yedek listesinde yer alıyordum. Daha sonra 2008 yılında milletvekili aday adaylığı için yönetim kurulundan istifalar oldu. Bu istifalar sonrasında yönetim kurulunda yer aldık. 2011-2015 arasında il yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yaptım.

 

SKM başkanlığı yaparken ortaya çıkan veriler nasıl elde ediliyor?

Bakanımız tarafından açıklanana veriler ezbere söylenen sözler değildir. Daha önce ki tecrübeleri, sahada yapılan çalışmalar ve beraberinde ortak akıl sonrasında ortaya çıkıyor. Daha önce Nihat Ergün ardından Fikri Işık tarafından seçim tahmin rakamları açıklanmıştı. Elde edilen başarılan artında SKM’nin kamuoyuna açık olan tarafları ve kendi içerisinde özelde yaptığı çalışmalar vardır. Çok dikkatli bir inceleme yapılmaktadır. Toplumun tercihleri etkenleri tahlil ediliyor. Çok disiplinli bir takip sürdürülmektedir. Büyük bir özveri ile yapılmaktadır. Her kademe görev alan yöneticiler büyün çalışmalar içerisinde yer almaktadır. 13-0, SKM’leri erken kurmamız sayesinde olmuştur. SKM’lerin erken kurulması sonrasında 13 ayrı strateji toplantısı yapılmıştır. Özel dokümanlar hazırlandı. Hiçbir yerde seçimleri kaybedeceğimizi düşünmedim. Bunlara göre hareket ettim.

 

Kamuoyuna yansıyan temayül sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Temayül sonuçları burada yapıldı Ankara’da sayıldı. Ankara’da sayım sonrasında ortaya çıkan sonucu tahmin etmemiz mümkün değildir. Burada yayınlanan haberin doğru olduğu söyleniyor. Eğer yazılan gibiyse sonuçlar teşkilat mensupları arkadaşlarımızın bizlere olan ilgisinden kaynaklanmaktadır. Her ziyaret sonrasında destek geliyordu. Ortaya çıkan sonuç şaşırtıcı değildir. Yapılan anketler de olacaktır.


Projeler noktasında neler söyleyeceksiniz?

Milletvekillerinin neler yapabileceği anayasa ile belirlenmiştir. Milletvekili kanun teklifi ve denetimle yetkilendirilmiştir. Projeler önemli değildir. Hazırladığınız projeler genel merkeziniz tarafından değerlendirilmesi sonrasında hayata geçebilir. Benim şuanda gördüğüm durum ise bizler helikopter, silah, tank, yollar yapılıyor, ekonomi de önemli hizmetler yapılmıştır.

 

SORUNLAR ANAYASADAN KAYNAKLANIYOR

Bütün bu gelişmeleri yaparken tek bir adam tarafından oluşturulmuş darbe anayasası ile yönetiliyorsunuz. Bu kadar büyük gelişmeler olurken bir elbise gibi bu anayasa bizlere dar gelmektedir. Yaşanan siyasi ve sosyal sorunların temelinde anayasa vardır. Anayasa ile büyümek mümkün değildir. Yargı tarafından bu anayasa çok ciddi bir şekilde ele alınması durumunda hiçbir demokratik özgürlük hayata geçirilemez. Ekonomide hiçbir şey yapamazsınız.

 

SOĞUK SAVAŞ ANAYASASI

Bu anayasanın kalıbı dardır. Özgürlükleri önleyen daraltan bir anayasadır. Askeri nizamname olarak yazılan bir anayasadır. Anayasa hayatın her alanına müdahil olmaktadır. Bu durum insanları sıkar. Hayat dinamiktir. Her zaman gelişir. Soğuk savaş yıllarında ki zihniyet ile yazılan anayasası ile yönetiliyoruz.            

 

SUÇ UNSURU İLE YÖNETİLİYORUZ

Bizler ne diyoruz. Sizler darbe yaptınız suç işlediniz. Sizi yargılıyoruz. Mahkemenin karşısına çıkarıyoruz. Neye göre yapılıyor. Yargılanan kişi tarafından hazırlanan yasa ile onu yargılamaya kalkıyoruz. Bu durum nedir? Suç ürünü olan bir anayasası kullanmakta suçtur. Suç unsuru olan bir mevzuat ile yönetiliyoruz. Bu mevzuatı meydana getiren insanlara sen suç işledin diyoruz. Sen onla yönetiliyorsun o zaman sende suç işliyorsun. Bu tutarsızlığı ortadan kaldırmak gerekiyor. Anayasa değişikliği gerçekleştirebilecek bir sayı elde edilmesi durumunda buraya hukukçu olarak katkı vereceğimi düşünüyorum.    

 

Avukatların siyasetçe uğraşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal bilimlerle uğraşan insanların siyasete ilgi duyması gayet doğaldır. Sosyal bilimler ve siyaset her zaman iç içe olmuştur. Avukatlar bireysel olarak vatandaşı mahkemede savunmaktadır. Milletvekilliği vekalet ilişkisi ile bağlıdır. Avukat ile milletvekilliği birbirine yakın meslektir. Yapılan işle vekillik aynı durumdadır.

 

7 Haziran genel seçimleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

Siyasete bakışın geniş olmalıdır. İnsanların siyasi tercihini belirleyen olgular çok ciddi bir kırılma yaşamadığı sürede insanların tercihleri değişmez. 30 Mart yerel seçimlerini yaşadık. 16 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaşandı. Bunları birlikte değerlendirme yaptığınız zaman AK Parti’nin alacağı oyu tahmin etmek zor değildir.

 

OYLAR ARTIYOR

Bunun yanı sıra ortada dolaşan anketlerde AK Parti’nin oylarında düşüş değil 2011 genel seçimlerinde alınan oy veya bunun üzeri görülmektedir. Bu aslında eşyanın doğasına da uygundur. Çünkü insanların siyasi tercihlerini belirleyen önemli bir olay yaşanmadı. Alternatif bir yapıda ortada yoktur. Muhalefete bakıyorsunuz sabah söylediği ile akşam söylediği lafın içerisinde boğulmaktadır.

 

BİR ZİHNİYETİN DURUMU

Parti kapatma tartışmaları yaşanırken muhalefet lideri partim kapatılacak diyor. O zaman diyoruz anayasa değişikliği getiriyoruz. Bizim kapanacağımızdan bir kuşkumuz yok açıklamasında buluyor. O zaman niye bağırıyorsun. Kılıçdaroğlu bir gün önce partimizi kapatacaklar bununla ilgili belgeleri açıklayacağım diyor. Başbakanımız 323 milletvekili ile meclise parti kapatılmasını önleyen anayasa değişikliğini sundu.

 

KOMİSYON KURULDU

Sonra Kılıçdaroğlu bizim kapanmakla ilgili bir kaygımız bulunmuyor diyor. Diğer taraftan gargara yapıyor. Burada birilerini eleştirmek germek için değil bir zihniyetin düşüncelerini ifade ediyorum. Ardından yüzde 10 barajını kaldıralım diyorlar. Konuştuğumuz konunun hemen başka bir yere atlıyorlar. Anayasa uzlaşma komisyonu mecliste kuruldu. Çoğunluğa bakılmaksızın her partiden 3 kişi burada yer almaktadır.

 

MİLLET SESSİZE ALIR

Yüzde 10 barajıyla uğraşana kadar anayasanın değiştirilmesi noktasında uzlaşma komisyonda çalışmalara katılıyorsun. Muhalefet tarafından hiç bir şekilde proje gündeme getirilmiyor.


YÜZDE 60’I ZORLARIZ

Bu yapıda AK Parti’ye oy veren vatandaşın başka bir partiye gitmesi mümkün müdür? Haziran ayında farklı bir sonuç beklemiyoruz. Hatta daha iyi bir sonuç bekliyoruz. Kocaeli genelinde yüzde 60’ı zorlayacağımızı düşünüyorum. 8 hedefine yaklaşırız. Hedefimiz 8 milletvekilidir. Bu yönde çalışacağız.

 

Fatih Erbakan buradan aday olursa etkiler mi?

Bizleri etkileyeceğini düşünmüyorum. Ülke genelinde yüzde 50 oluruz. Kente genelinde yüzde 60’ı buluruz. Sokakta başka bir şey söylenmiyor.

 

Urfalı olmanıza rağmen buradan aday adayı oldunuz bu sizi etkiler mi?

Yıllardır siyaset içerisindeyim. Kocaeli’de akraba bağlarım bulunmaktadır. Bir Kocaeliliden daha iyi kenti tanıdım. Kentin bütün sorumlarını biliyorum. Kocaelili olmak burada doğmayı gerektirmiyor. Buranın çok insanı başka bir yerden gelmiştir Kocaeli potasında eriyip Kocaelili olmuşuz. Buranın insanlarıyla bütünleşmiş durumdayım. AK Parti bu durumları aşmıştır. Bizim Urfa birincisi sıra adayı Artvin kökenlidir. AK Parti olarak böyle bir durumun olmadığını herkese gösterdik. Bu bir handikap değildir. Önemli olan nasıl bir kimlik taşıdığımdır. Partimize uyup uymadığımız önemlidir. Buralıyım, evim, işim buradadır. Eşimin 7 ceddi buradadır.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’sız ilk seçim. Başbakan Davutoğlu’nun ilk seçimi bu durum etkiler mi? 

Kesinlikle bizleri etkilemez. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından parti kurulmuştur. Erdoğan’ın toplum gözünde nerede olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Parti Tayyip Erdoğan tarafından ortaya konulan prensipler, ilkeler doğrultusunda devam etmektedir. Kurumsal bir parti durumdayız. Toplumun karşılığı oldu ve kemikleşmiştir. Bizlere negatif bir sonucun yansıyacağını düşünmüyorum.

 

İdeolojik partilerin yaşadığı yönünde görüş vardır. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Bütün partiler ideolojiktir. Toplum üzerinde yapmak istedikleri vardır ve bunun için de toplumdan destek isterler. Bu ideolojilerin katılığı veya esnekliği olarak tasnif edilirler. Biz AK Parti olarak ideolojik kitle partisiyiz. Bir ideolojimiz var. Tüm toplumsal kesime hitap eden bir alanımız vardır. Bizler toplumun değerlerinden beslenmekteyiz. Toplumun kendi değerlerinden yararlanıyorsanız hiçbir sıkıntı yoktur. Muhafazakar demokrat partiyiz. Türkiye üzerinde korkular zerine siyaset yapılmak istenmektedir. Bizim eğer bir ajandamız var ise 14 yıldır neden ortaya çıkmadı. Karşımızda ki insanların aklı fikir vardır. Röportaj: Serkan BORLAK

 

HALİT ÇOKAN KİMDİR?

1972 Osmaniye’de doğdu. Anara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu. Arapça, din usulü, fıkıh ve tefsir usulü alanlarında klasik medrese eğitimi aldı. Çokan evli ve 2 çocuk babası.

cok-001.jpg

15 Mart 2015 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Şanlıurfa lı - Halit bey çok değerli efendi alalh korkusu olan nerden geldiğini bilen asil bir aileden gelmektedir.Aslen ş urfalı olup kökeni mazisis tertemiz biri Şanlıurfa insanı mertir bunu tarihte fransızlara karşı yaptığı müdale ile anılır.neyse Asiller idare ider acizler iftira eder.B u yolda Allah Halit ÇOKAN YAR ve yrdımcı olsun sennileyiz.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 15:49
02

HAL İTÇOKANLAŞILAMADI - "Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının Avukatlığını yaparak köşeyi döndüm. Şimdi Millletvekilliği yaparak köşeyi dönmek istiyorum. Siyasette iyi par, bunu gördüm." şeklinde açıklama yapması beklenmiyordu elbette.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 15:49
01

serkan - Senin neren İzmit li Civelek efendinin emir kulu.vekillik bu kadar basit mi.senden bu millete ne hayır gelir.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 15:49
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR