Yaşar Sönmez 10 yıl hüküm giydi

Geçtiğimiz yıl arabasındaki 91 kilo 900 gram esrar maddesi ile yakalanan uyuşturucu madde ticareti yaptığı gerekçesi ile tutuklu bulunan AKP’li Yaşar...

Geçtiğimiz yıl arabasındaki 91 kilo 900 gram esrar maddesi ile yakalanan uyuşturucu madde ticareti yaptığı gerekçesi ile tutuklu bulunan AKP’li Yaşar Sönmez dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Geçtiğimiz celsede savunma için süre verilmesinin ardından dün görülen duruşmada karar çıktı. Yaşar Sönmez, 10 yıl 6 ay hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Yaşar Sönmez ile yargılanan diğer sanık Azer Ataoğlan ise 14 yıl hapis cezası ve 24. Bin TL adli para cezasına çaptırıldı.

 

TEK BİR BASIN MENSUBU TAKİP ETTİ

Duruşmaya sanık Yaşar Sönmez ve vekili Av. Ersayın Işık, sanık Azer Ataoğlan ve vekili Av. Aykut Arkan katılım gösterdi. Karar duruşmasına sanıkların yakınlarının da geldiği görüldü. Gazetemiz dışında karar duruşmasını takip eden başka bir basın mensubu yer almadı.

 

SUÇ ÇOK AÇIKTIR

Duruşmada savunma yapan sanık Yaşar Sönmez'in vekili Av. Ersayın Işık, "Gönül arzu ederdi ki savunma olarak müvekkilimin suçsuz olduğunu ortaya çıkarmaya çalışayım. Ancak suç çok açıktır. Müvekkilim de ilk duruşmadan bu yana vefaten suçu işlediğini kabul etmiştir. Bu nedenle bizde geçtiğimiz duruşmada Cumhuriyet Savcısının mütealasına kabul etmiştir. Zor oyunu bozar derler. Burada uzun yıllar belediye başkanlığı yapan Yaşar Sönmez, birinin kefil olması sonrasında işlerinin bozulmasıyla bu işe girmiştir. Maddi sıkıntılarla inşaat işine giren Yaşar Sönmez bu dönemde suç ortağı Azer ile tanışmış ve Azer’in yönlendirmeleriyle finans asağlamasıyla uyuşuturucu işine girmiştir. Karar verilirken sanığın suçunu itiraf etmesi ve mahkemeyle işbirliği yapmasının, suçtan büyük pişmanlık duyması göz önünde bulundurulmasını talep ediyorum”

 

ÇELİŞKİ VAR

Işık'ın ardından konuşan sanık Azer Ataoğlan'ın vekili Av. Aykut Arkan savunmasında, "Müvekkilim sanık Yaşar’ın beyanlarına bakılarak yargılanmıştır. Konuyla ilgili daha önce uyuşturucu ticaretinden hüküm giyen müvekkillerimle konuştum. Onlar bana 91 kilo uyuşturucunun 1 milyon lira edeceğini söylediler. Ancak Yaşar Sönmez, 91 kilo uyuşturucuyu yirmi bin dolara yani o dönemki parayla 50 bin liraya aldığını söylüyor. Buradan da çelişki olduğunu anlayabiliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda müvekkilimin suçu işlediği söylenemez. Müvekkilim Azer’in adli kontrol iile tahliye edilmesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

"UTANIYORUM"

Mahkemede son savunmasını yapan tutuklu sanık Yaşar Sönmez, "Azer Bey’in avukatı esrarın fiyatının 1 milyon lira olduğunu söylüyor biz o gün de söyledik. Bu malın fiyatı 18 bin küsür dolar ancak satıldığında fiyatı 1 milyon lira oluyor. Avukatın bahsettiği 1 milyon lira bu malın satış fiyatıdır. Bu süreç içerisinde bizde bu kadarını öğrendik. Burada yalan söyleyen biri varsa o da Azer Ataoğlan’dır. Sirkeci’ye indiğimde beni ilk arayan Azer’dir. Bu süreçte psikolojim bozulduğu için ilaçlar kullanıyorum. O görüşme trafiğinde kim aradı kim aramadı bilmiyorum. Ama ben Sirkeci’deyken onun aradığına eminim. Ben olayı baştan sona tüm çıplaklığıyla anlattım. Ben sadece Kocaeli’de belediye başkanlığı yapan siyasetle uğraşan toplumda karşılığı olan bir işadamıydım. Bir işe kefil olmam beni bu noktaya getirdi. Hayatta en son yapacağım bu işi yapmak zorunda kaldım ve cezamı en ağır şekilde çekiyorum. Olaydan dolayı çok pişmanım. Böyle bir konuda sizin karşınızda bulunmaktan utanıyorum. Ben böyle bir adam değilim" cümlelerini kaydetti.

 

YAŞAR MEHMET'İ KORUYOR

Davada tutuklu yargılanan diğer sanık Azer Ataoğlan ise, "Ben o gün oraya Yaşar’ın beni araması ile gittim. Ona borç olarak verdiğim 5 bin lirayı almak için gitmiştim. Ancak sonra polisler yakaladı. Yaşar beni değil, Mehmet isimli şahsı korumaya çalışıyor. Benim olayla hiçbir ilgim yoktur " dedi.

 

HAKİM KARARINI VERDİ

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, sanık Yaşar Sönmez'e uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 14 yıl hapis cezası ve 24 bin lira para cezası verdi. Sönmez’in cezasına etkin pişmanlıktan 4’te bir oranında indirim uygulanması neticesinde 10 yıl 6 ay hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezası verdi. Sanık Azer Ataoğlan ise uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 14 yıl hapis cezası ve 24 bin lira adli para cezasına çaptırıldı. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yaşar Sönmez kararı temyiz edecek.Hilal GÜDÜCÜ

18 Şubat 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR