Şenel, Akçakoca’yı anlattı

Hasan Uzunhasanoğlu başkanlığındaki Akçakoca Kültür Platformu’nun konferansı önceki gün düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Volkan Şenel, k...

Hasan Uzunhasanoğlu başkanlığındaki Akçakoca Kültür Platformu’nun konferansı önceki gün düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Volkan Şenel, konferansta Akçakoca Gazi’yi anlattı. Emex Otel’de gerçekleşen toplantıda ilk önce platform yönetim kurulu üyeleri tanıtıldı. Bu arada Akçakoca Kültür Platformu’nun başkanlığını Hasan Uzunhasanoğlu yapacak. Dr. İsmail Çapçı, Banu Çevikel, Çetin Mut, Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen, Dr. Ayşe Zeynep Turan ve Çoşkun Karakadılar da yönetimde yer alacaklar.

 

TÜRBESİ KANDIRA’DA

Akça Koca Kültür Platformuna başarılar dileyen Yerel Tarih Uzmanı Volkan Şenel, “Akçakoca Bey, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve yoldaşıydı. Öz Türkçe olan “Akça” ismi Kayı geleneğinin izlerini taşımaktadır. 1328 yılında 94 yaşında vefat eden Akçakoca Bey, otağının bulunduğu Kandıra’ya bağlı Baba Köy’de bulunan Baba Tepesi’ne gömülmüştür” dedi.

 

AKÇAKOCA BEY’İ TANITTI

Akçakoca Bey’in soyundan gelen birçok kişinin Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde bazı devlet görevlerinde bulunmuşlardır. Oğlu Hacı İlyas Bey ve torunu Gebze Kadısı Fazlullah Osmanlı Devleti’nde önemli görevler yapmışlardır. Akçakoca Bey’in adını soy isim olarak taşıyan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) eski Başkanı Engin Akçakoca torunlarından birisidir. Kocaeli’ye ismini veren Türkmen Beyi Akçakoca’yı, bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

BÜYÜK İLGİ VARDI

Hasan Uzunhasanoğlu ve Platform yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Gür, BBP MKYK Üyesi Serhat Duyar, Dr. Oktay Taşolar, Ali Kahraman, Hasan Kasap, Yücel Uzman, Hasan Ayaz, Büyükşehir Meclis Üyesi Zeki Kurtuluş, Erdal Baykara, Körfez Genç Karadenizliler Platformu Başkanı Mustafa Akın, Av. Gülseren Şan, Ahsen Okyar, Muharrem Okutan, Harun Reşit Kocagöz, Dr. Fatma Emre Taşolar, Selçuk Arslan, İsmail Şan, Necati Pilavcı, Av. Naci Kara, Federal Mogul Emeklileri Platformu Başkanı Ahmet Güngör, Dr. Ali Değirmenci, Mehmet Maçil, Ar-Ge Sorumlusu Murat Arif Metin, Alparslan Şimşek, Murat Akça, Mustafa Toka ve eşleri katıldı. Etkinliğin sonunda Platform Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu tarafından Volkan Şenel’e plaket takdim edildi.

20 Aralık 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR