KÜFÜR DAVASINA BAŞLANDI

Geçtiğimiz ay Turan Güneş Caddesi üzerinde küfür eden bir grubu uyardıktan sonra bıçaklanarak öldürülen Fatih Kaplan’ın cinayet zanlılarının yargılanm...

BÜYÜT

Geçtiğimiz ay Turan Güneş Caddesi üzerinde küfür eden bir grubu uyardıktan sonra bıçaklanarak öldürülen Fatih Kaplan’ın cinayet zanlılarının yargılanmasına dün başlandı. Dava nedeniyle adliyede geniş güvenlik önlemi alındı

Geçtiğimiz ay İSU'da kamyon şoförü olarak çalışan Mehmet Kaplan ile ev hanımı Yüksel Kaplan'ın 4 çocuğundan biri olan Fatih Kaplan (26) Turan Güneş Caddesi üzerinde aynı gün ilimize gelen inşaat işçileri Mert Ali Şahin, Selahattin Yıldırım, Mehmet Kör ve Ahmet Gözükara tarafından bıçakla öldürülürken, kuzeni Hüseyin Karamak ise bıçakla ağır yaralanmıştı. Bıçağı kullandığı ileri sürülen Mert Ali Şahin otogarda yakalanırken, diğer zanlılar ise kaldıkları pansiyonda yakalanmışlardı. Dört zanlı da tutuklanmıştı. Olayla ilgili davanın ilk celsesi dün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davaya tutuklu bulunan sanıklar, avukatları Nazmi Küçükosmanoğlu, Doğan Şimşek, Vecdi Koşumcu, Hüseyin Akbaş katıldı.

KENDİMİ KORUDUM
Ayrıca davaya öldürülen Fatih Kaplan’ın babası Mehmet Kaplan, olayda yaralanan Hüseyin Karamak ve avukatları Mehmet Gül katıldı. Davaya güvenlik nedeniyle izleyici ise alınmadı. Davada ilk olarak cinayeti işlediğini itiraf eden Mert Ali Şahin dinlendi. Şahin “Olay günü çalıştıktan sonra bir şeyler almak için çarşıya çıkmaya karar verdik. Ahmet ile ben onun istemediği birisiyle konuştuğum için kavga ediyorduk, küfür ediyorduk” dedi. Olay anını anlatan Şahin “Bu sırada orada oturan gençler bizim arkamızdan bir şeyler söyledi ama biz aldırış etmedik. Çarşının uzak olduğunu anlayınca da geri döndük. Aynı gençlerden kısa boylu olan bana kafa attı, yanındaki uzun boylu da bana yumruk attı. Ben kafamı korumak için ellerimle siper yaptım. Sonra da yanda bulunanlar bana saldırmaya başladı. Yere düştüm, canım yanınca da cebimdeki bıçağı çıkartıp rastgele salladım” diye sürdürdü.

BEN SUÇSUZUM
Son olarak ise ifadesinde Şahin “Elime kan damlayınca birisinin yaralandığını anlayıp olay yerinden kaçtım. O sırada yanımda olan Ahmet beni kurtarmak için uzun boylu kişiye vurdu. Ancak Selahattin ve Mehmet olaya hiç dahil olmadılar. Ben kendimi korumak istedim. Otogara da kaçmak için gitmedim, geceyi geçirmek için gittim. Böyle bir olaya karıştığım için de pişmanım” diye savunmasını bitirdi. Mert Ali Şahin’in ardından Selahattin Yıldırım savunmasında “Kavgayı ayırmak için yetişmediğimden dolayı pişmanım. Ben olaya hiç dahil olmadım, elimde de bıçak yoktu. Ben telefonla konuşurken, Mert ve Ahmet’e vurduklarını gördüm. Telefonu kapattım koşarken olay bitti ve onlar koşuyorlardı. Bende koştum, telefonumu düşürdüğüm için geriye döndüm. Ancak orası kalabalıktı geriye döndüm. Suçsuzum” diye konuştu.

HEPSİNDEN ŞİKAYETÇİYİM
Diğer sanık Ahmet Özkara ise “Mert ile birlikte yürürken küfür etti. Çocuklar bize bir şey söylemiş ama ben duymadım. Sonrasında ise döndüğümüzde gençlerden kısa boylu olan Mert’e vurdu, uzun boylu da vurmaya başladı. Ben ayırmak için uzun boylu kişiye vurdum. Onun dışında olaya hiç müdahil olmadım. Kesinlikle de bıçak taşımam suçsuzum. Biz buraya ekmek parası için gelmiştik” dedi. Son olarak ise savunma yapan sanık Mehmet Kör olaylarla hiçbir bağlantısı olmadığını ifade ederek “Uzaktan olayı gördük ve ayırmak için koşmaya başladık. Ancak biz ulaşamadan olay bitti. Mert Ali koşarken vurdum vurdum diye bağırıyordu. Ben suçsuzum” dedi. Oğlu öldürülen Mehmet Kaplan ise sanıkların tamamından şikayetçi olduğunu söyledi. Olayda ağır yaralanan Hüseyin Karamak ise sanıkların tamamında bıçak olduğunu ileri sürdü.

BIÇAK ÇEKTİLER KORKTUNUZMU DEDİLER
Karamak “İki kişi döndüklerinde Mert Ali Fatih’in dizine vurdu. Bize “bunlar ne iş” diye sordu. Bizde hayırdır dedik. Bunun üzerine Mert Ali ile Selahattin bıçak çıkardı. Biz korkunca da ne oldu korktunuz mu dediler. Fatih ayağa kalktı ve Mert cebinden bıçağı çıkartıp kalbine sapladı. Fatih can havliyle ona kafa attı. Bu sırada da Selahattin karın boşluğuna bıçağı sapladı. Ben ayırmak isterken beni de Ahmet ve Mehmet bıçaklı” dedi. Tanıklardan Fatma Ceylan ise olayda Fatih’i bıçaklayan kişinin Mehmet olduğunu ileri sürdü. Diğer tanık Türker Ömer Bay ise en az üç tane bıçak gördüğünü ancak kimlerin elinde gördüğünü tam olarak bilemediğini ifade ederek “Ancak emin olmamakla birlikte Selahattin isimli sanık tekrar döndüğünde elinde uzun bir bıçak gördüm” dedi. Avukat Mehmet Gül ise sanıkların tamamının olaya karıştığını söyleyerek cezalandırılmasını talep etti.

19 TEMMUZ’A ERTELENDİ
Avukatlar Doğan Şimşek, Vecdi Koşumcu ve Hüseyin Akbaş ise müvekkillerinin olaya karışmadıklarını ifade ederek tahliyelerini talep etti. Mahkeme tanıklardan Üzeyir Demir’in zorla getirilmesine, olayda yaralanan Hüseyin Karamak’ın hastaneden alınacak olan belgelerin adli tıp kurumuna gönderilmesine karar vererek, tutuklu sanıkların tutuk hallerine devamına karar verip mahkemeyi 19 Temmuz tarihine ertelendi.

14 Haziran 2012 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR