İlk hoşgörü kararı panelle hatırlanacak

        ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilciliği, Nicomedia Akademi Derneği ve Bithynia Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği, 30 Nisan 311 tarihinde İzmit...

BÜYÜT

 

 

 

 

ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilciliği, Nicomedia Akademi Derneği ve Bithynia Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği, 30 Nisan 311 tarihinde İzmit’te açıklanan Hoşgörü ve Tolerans Emirnamesi’ni 1703. yılında bir panelle hatırlayacak. Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde yapılacak olan panel, saat 17.00’da başlayacak.

 

İLK HOŞGÖRÜ KARARI

Gallerius’un 30 Nisan 311 tarihinde eski adı Nicomedia olan İzmit’te açıkladığı Hoşgörü Emirnamesi, dünyanın ilk hoşgörü ve tolerans kararı olması özelliği ile dikkat çekiyor. “Bu kararın ilk kez İzmit’te yayınlanması, kentimizin tarihi açısından önem arz ediyor” diyen Nicomedia Akademi Derneği Kocaeli Şube Başkanı ve Bithynia Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Numan Gülşah, “Farklı inanç ve düşüncelere, barış ve hoşgörü ile destek veren herkesi davet ediyoruz” dedi.

 

ÖNEMLİ MİSAFİRLER KATILACAK

‘Nicomedia’nın İzleri’ adlı belgesel filminin tanıtımının yapılacağı panelin moderatörlüğünü Aytek Mete Elgun yapacak. Prof. Dr. Niyazi Öktem, Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, Pastör Emre Karaali’nin konuşmacı olarak katılacağı panelde, Fener Rum Patrikhanesi tarafından görevlendirilen İoakim Billis ve Nicomedia Akademi Derneği Başkanı Marina Baumeister de panelde hazır bulunacak. 

29 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR