“Bizi Sefa Sirmen ve Hüsamettin Oral yaktı”

Sefa Sirmen’in 1997-2000 yılları arasında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İSU’yu zarara uğratmaktan 7 yıl 8 ay hapis cezası alan...

BÜYÜT

Sefa Sirmen’in 1997-2000 yılları arasında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İSU’yu zarara uğratmaktan 7 yıl 8 ay hapis cezası alan Derbent eski Belediye Başkanı Hidayet Akar, Sefa Sirmen’i topa tuttu

Sefa Sirmen’in 1997-2000 yılları arasında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İSU Genel Müdürlüğü’nü zarara uğrattığı iddiasıyla İSU yöneticileri hakkında açılan dava önceki gün Yargıtay tarafından onandı. Karar sonrasında 7 yıl 8 ay hapis cezası alan Derbent eski Belediye Başkanı Hidayet Akar, gazetemize gelerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hidayet Akar, Sefa Sirmen’i yerden yere vururken, öte yandan ise suçsuz olduğunu ve adaletin yerini bulmasını istedi. Akar, bunun yanında ise Sefa Sirmen’in biten ya da devam eden Ankara’daki tüm bilirkişi raporlarının incelenmesini isteyerek, o dosyalar hakkın suç duyurunda bulunacağını açıkladı.

“BU BİTECEK BİR DAVA DEĞİL”
Hidayet Akar, “1996-1999 yıllarında İSU’da çalıştım. Mıcır konusunda dava ilk sefer de aynıydı şimdi de aynı. Ama Yargıtay’a 3 defa gitti ve geldi. Şimdi ise onandı. Bu bitecek bir dava değil. Bu davada kesilen fatura, alınan çek, tahsil edilen paralar bu miktarlar hiç ortada yok. Bu işin başından sonuna kadar Sefa Sirmen var. Bize Sirmen, ‘Benim haberim yok’ diyor. Bize dese ki ‘Böyle bir şey oldu. Geçmiş olsun arkadaşlar’ biz anlarız. İşler yapılırken alım satım komisyonu ve genel müdür tarafından imzalar atılır, kararlar alınır. Biz ise bu işin dışında kalırız” dedi.

“SİRMEN NEYİN PAZARLIĞINI YAPIYOR”
Konuşmasına devam eden Akar, 1999 yılında İSU’daki görevinden istifa ettiğini ve Derbent Belediye Başkanlığı’na seçildiğini ifade etti. Akar, “Sefa Sirmen’in insanlık ile hiçbir ilgisi yoktur. Sirmen’in Ankara’daki dosyalarını kapatan o dönemin Mali İşler Daire Başkanı Hüsamettin Oral’dı. Bu işin sorumlusu sadece Sefa Sirmen ve Hüsamettin Oral’dır. Hüsamettin Oral’ın bu konu hakkında konuşması lazım zaten kaybedecek bir şeyi yok” dedi. Sirmen’in Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile arasının çok iyi olduğunu belirten Akar, “Biz onla neyin savaşını verdik. O şimdi böyle golf araçlarıyla AKP ile içli dışlı neyin pazarlığını yapıyor” diyerek hesap sordu.

“NERDE O EFSANE OLAN SİRMEN”
Akar, Sefa Sirmen hakkında biten ya da devam Ankara’daki tüm bilirkişi raporlarının incelenmesini isteyerek, o dosyalar hakkında suç duyurunda bulunacağını açıkladı. Akar, o dosyaların nasıl temiz geldiğini ise yetkililere sordu. Akar, “Bu dosyalardan nasıl aklandı bu duruma nasıl geldi. AKP’ye Sirmen’in yanaşmasının sebebi ne? Nerde o efsane olan Sirmen, asıl efsane olan ona oy verenlerdir. Yerel seçimlerde belediyelerle hiçbir alakası yoktu. Oteller zinciri kuruyor paralar nereden geliyor. Biz onur ve namus savaşımızı veriyoruz. Buna herkesin inanması lazım. Çocuklar şimdi evde ağlıyorlar. Sirmen çiftliklerde saltanatlarını kurarken eğer biz bu durumdaysak Sirmen de hesap verecek” şeklinde konuştu.

KARA DEFTERİ SORDU
Dönemin Mali İşler Daire Başkanı olan Hüsamettin Oral’ın elindeki o döneme ait olan kara defterin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Akar, “O defterde kime ne verdi, ne aldı her şey yer alıyor. Oral’ın dışında hiç kimsenin bu işle ilgisi yok. Ama biz bu karar sonrasında artık adalete de güvenmiyoruz. Sirmen, ilk önce adam olacak. Benim haberim yok diyor. Yazıklar olsun. O bizim partimizi kullanarak istediğini yaptı” dedi. 3 yıl 8 ay hapis cezası alan bir diğer kişi ise Remzi Polat. Polat, 1999 yılında Akar’ın istifa etmesinin ardından 6 aylık kısa bir dönemde İSU’da bakım ve onarım bölümünde çalıştı. Polat, olayla ilgili olarak, “Bize eğer özgür bir şekilde konuşabilirsiniz deselerdi ben davada rahatça konuşur ve kendimi aklatırdım. Ama kurum için herkes ortak beyanlar verdi. Biz ortak bir şekilde mahkemede ifadeler vermedik ” ifadelerini kullandı.

09 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR