Kocaeli’de yaşayanların yüzde 32’si sigara içiyor

‘Haydi Kocaeli Sende Bırakabilirsin” projesi kapsamında yapılan plaket töreninde Kocaeli’de yaşayanların yüzde 32.3’ünün sigara kullandığına dikkat çe...

BÜYÜT

‘Haydi Kocaeli Sende Bırakabilirsin” projesi kapsamında yapılan plaket töreninde Kocaeli’de yaşayanların yüzde 32.3’ünün sigara kullandığına dikkat çekilerek, sigara bırakma polikliniklerinin 15’e çıkarıldığı açıklandı.

Kocaeli Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığında yürütülen “Haydi Kocaeli Sende Bırakabilirsin” projesi için dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda bir araya gelindi. ‘Dumansız Hava Sahasının Kocaeli Kazanımları” sunumunun da gerçekleştirildiği etkinliğe Vali Ercan Topaca, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, meclis üyeleri, daire müdürleri ve projeye destek verenler katıldı. Etkinlikte önemli açıklamalar yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık “Anne ölüm oranı yüz binde 35’ten 11’e, bebek ölüm oranları ise yüz binde 10’dan 7,4’e düştü. Ayrıca son bir yıldır gerçekleştirdiğimiz çalışmalar büyük bir başarı gösterdi ve hiç anne ölümü olmadı” dedi.

ANNE BEBEK ÖLÜMLERİ DÜŞTÜ
Programın ilerleyen bölümlerinde söz alan Vali Topaca ise “Anne-bebek ölüm oranlarını yüz binde 1-2’lere indirmek için önümüzde bir engel yok. Bizler bu konuda STK’lar ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapmaya hazırız” dedi. Hayatında en fazla 10 adet sigara içtiğini ifade eden Topaca, “Toplumda sigarayı ortadan kaldırmak için halka açık alanlarda sigara kullanılmamalı. Buradan kaymakamlara, milli eğitim müdürlerine ve okul müdürlerinden rica ediyorum, okullarda 1 tane bile sigara kullanan çocuk olmasın” şeklinde konuştu.

SİGARA İÇME ORANLARI
Programın son bölümünde söz alan KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız konu hakkında sunum yaptı. Yıldız, “Kocaeli’de sigara içme oranı yüzde 32.3. yani her 3 kişiden 1’i sigara kullanıyor. Sigarayı en fazla kullanan grubu ise 35-44 yaş gurubu oluşturuyor. Bu oranı cinsiyete ayırdığımızda ise kadınlar yüzde 21,8, erkekler ise 42,5’i oluşturuyor. Sigara kullanım oranlarının ise eğitimle hiçbir ilgili yok” açıklamasında bulundu. Yıldız, proje kapsamında 48 gönüllü hekime sigara bıraktırma eğitimi verildiğini ve sigara bırakma polikliniğinin 2’den 15’e yükseltildiğini söyledi. Sunumlar sonunda proje kapsamında emeği geçenlere plaket verildi.

10 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR