Ejderoğlu: Büyükşehir, en borçlu belediye

Tonguç, milletvekili adaylarının istişarelerle belirleneceğini söylerken, il başkanı Ejderoğlu ise “En borçlu belediye bizde” dedi.   Saadet Partisi...

Tonguç, milletvekili adaylarının istişarelerle belirleneceğini söylerken, il başkanı Ejderoğlu ise “En borçlu belediye bizde” dedi.

 

Saadet Partisi (SP) Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tonguç, “Halk Kucaklaşması” projesi kapsamında ilimize geldi. Parti binasında basın mensupları ile bir araya gelen Tonguç’a il başkanı Sinan Ejderoğlu, GİK Üyesi Ahmet Kul ve İzmit İlçe Başkanı Zafer Mutlu eşlik etti. Basın toplantısında ilk olarak konuşan ilçe başkanı Mutlu seçimlere en hazır partinin SP olduğunu söyledi.

 

YOKSULLUK VE YOLSUZLUK

Halkan SP’ye yönelik sevgisinin olduğunu söyleyen Mutlu, “Ancak bu durum henüz oya dönüşmedi. Milletimiz AKP’ye fırsat vermiştir. Yoksulluk ve yolsuzluluğu bitirmek için iktidara gelen AKP bunu başaramadı. Ülkenin gündemi bu iki konudur. İnsanımız artık uyandı. Bir değişime ihtiyaç var. Bu seçimlere büyük çıkış olacak. TBMM’ye gireceğiz” dedi.

 

DÜNYA SORUNLU

İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ise, “3 günlük bir çalışmanın startını veriyoruz. SP gönüllerdedir sandıklarda patlatmaya çalışıyoruz. SP, ismi değil alnı ak olan tek partidir. Ülkemiz ve dünya kötü bir süreçten geçiyor. Halkımızın doğru tercihte bulunmasını bekliyoruz. Bu ışık görüldü. Ülkemiz borç batağı içerisindedir” ifadelerini kullandı.

 

EN BORÇLU BELEDİYE

“Şehrimiz borç içerisindedir” diyen Ejderoğlu, “En borçlu kurum Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir. İlçe belediyelerde borç batağındadır. 12 yıldır borç yapmadık CHP’den geliyor dediler. Fakat borçlar tam anlamıyla ilan edilmiyor. Gerçeği yansıtmayan borç rakamları açıklanıyor. 5.5 milyar TL ilan edilen rakamdır. 2.5 Milyar CHP’den geldi diğerleri nereden geldi. Sizin CHP’den farkınız yok” diye konuştu.

 

IŞIK’A GÖNDERME

CHP’nin borç bırakırken Yuvacık Barajı’nı yaptığını söyleyen Ejderoğlu, “Siz giderken ne bırakacaksınız. Halk hizmet alamadı. Belediyeler durumu geçiştirme üzerine çalışıyor. Bu borcun bitmesi için SP’nin iktidar olması gerekiyor. 12 yıllık iktidar döneminde 4 bakan gördük. Şimdiki bakan bu borçları bitirsin” değerlendirmesinde bulundu.    

 

KIŞKIRTMA ADIMLARI

Daha sonra konuşan Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tonguç ise, “Ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor. Yaşanan her şeyde İslam dünyası zerine algı operasyonu ve baskılar yapılıyor. Müslümanlar katledilirken bir yerde dayanışma olamaz. Türkiye’de kışkırtma adımları atılmaktadır” dedi.

 

4 BAKAN İSTİFA ETTİ

AKP hükümetini de eleştiren Tonguç, şöyle konuştu: “Milli bir politikaya dönmek gerekiyor. 17-25 Aralık operasyonu sonrasında farklı uzantılar ortaya çıktı. 4 bakan görevlerinden istifa etti. Komisyon görüşmelerinde 4 bakanın yüce divana gönderilmemesi noktasında tavır alması dikkat çekiyor. AKP yola çıkarken ortaya koyduğu temel ilkelerle ters düştü. 3 Y ile yola çıkanlar, yolsuzluk mücadelesinde bitmiştir. Mesele örtülmüş gibi olsa da kamuoyu AKP ve 4 bakanın peşini bırakmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

50 MİLYAR FAİZ

‘Sınırlarımıza ateş topu gelmiştir’ diyen Tonguç, “Her kuyunun başına bir devletçik kurma çalışması devam ediyor. Bindiğimiz gemiyi delmeye kimsenin hakkı yoktur. Buna izin vermeyeceğiz. Türkiye, AB sevdasından vazgeçmelidir. Fasılların açılıp kapanması önemli değildir. Fasıllardan bizlere gelen sadece sorundur. Ülkemiz domates salatalık yeri değildir. IMF’ye borç kalmadığını söylenmesine rağmen 50 milyar faiz ödenmektedir. Bu da ciddi borcun olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

PLANLAR HAZIR

Türk halkının milli görüşçü olduğunun altını çizen İlyas Tonguç, şöyle devam etti: “12 yıl sonunda geldiğimiz nokta üretimden yoksundur. Her şeyi ithal eder duruma geldik. 81 ilin genelinde neler yapacağımızın planları hazırdır. Adaylarımızla sizlere anlatacağız. 7 Haziran seçimleri çok önemlidir. Halkımız milli görüşe sahip çıkması gerekiyor” dedi.

 

ŞUBAT'TA İSTİŞARE

Ülkenin düzelebilmesi için Saadet Partisi’nin meclise girmesi gerektiğini söyleyen Tanguç, “Temayül yoklamaları şubat ayında başlıyor. Aday adayı olacak isimler, bütün teşkilatlar bünyesinde yapılacak olan istişareler neticesinde belirlenecektir. YSK tarafından takvim 7 Nisan’da başlıyor. Bu tarih sonrasında sahaya ineceğiz. Ocak ayında 81 ilde startı verdik. Seçimlere start verildi. Her dönem seçimlere hazırız. SP 40 yıl önceki durum neyse bugün aynıdır. Erbakan hocamızın haykırdığı gerçekleri biz yine söylüyoruz. 75 milyon bir bütündür. Sayısal değişmeler erime değildir. Barajı aşacağız” dedi.

 

MUHALEFETTE HAREKET YOK

Basın toplantısı sonrasında Genel Başkan Yardımcısı Tonguç ve beraberindekiler Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ile de bir araya geldi. Ziyarette konuşan Birlik Başkanı Kemal Kaya, “Millet kararsız durumda. İktidar partisi yüzde 40 seviyesinde olmasına karşın muhalefette hareketlenme yok. Muhalefeti ilk defa böyle gördüm. İktidar yine oyunu koruyor” dedi.

 

HALK MİLLİ GÖRÜŞÜ ARIYOR

Genel Başkan Yardımcısı Tonguç ise, “Millet merkeze kayıyor. Millet ekmeğinin peşine şehir merkezlerine gelmiş. Gece kondular sonrasında apartmanlar oluştu. 69 yılında millete alternatif sunuldu. Beşinci partimizi kurduk. Bizi en iyi anlayan esnaflardır. Ülkemizde üretilen malın ithal edilme yasağı bizimle gelmiştir. Millet 12 yıldır milli görüşü aramaktadır” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

25 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR