Pekin “Memur enflasyona ezildi”

    Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sendika binasında basın açıklaması yaparak Memur- Sen Konfederasyo...

 

 

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Süleyman Pekin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte sendika binasında basın açıklaması yaparak Memur- Sen Konfederasyonu ile hükümet arasında 2014 yılı için 123 lira, 2015 yılı için ise 3+3 olarak verilen zamla memurun ve emeklinin enflasyon altında ezildiğini söyledi.  Başkan Pekin, “2014-2015 toplu sözleşme döneminde tüm memurların da bildiği üzere hükümet tarafı masaya önce 3+3 zam teklifi ile gelmiş ama yetkili konfederasyonun “akil” Başkanı, önce bunu reddetmiş ardından Ramazan Bayramı arefesinde baskın bir kararla ve kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle 2014 yılı için 123 TL’ye, 2015 yılı için ise 3+3’e imza attığını tarihî bir başarı edasıyla açıklamıştı” dedi.

“ENFLASYON FARKI GÖZARDI EDİLDİ”

Toplu sözleşme döneminde Türk Kamu-Sen’ın verilen teklifi ret edilmesini istediğini ifade eden başkan Pekin, “Biz de Türk Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak 123 liranın reddedilen 3+3 zam teklifinin bile altında kalacağını açıklamış, memur ve emeklilerimizin 730 gününün çalındığını söylemiştik. Bu beyandaki en önemli dayanağımız da düşünmeden imzalanan Toplu Sözleşmede 2014 yılı için Enflasyon Farkı Uygulaması’nın olmaması idi. 2014 ve 2015 yıllarının seçim yılları olduğu, ekonomik gidişatımızın da pek iyi olmadığı düşünüldüğünde enflasyon rakamının çift haneli rakamlara çıkması neredeyse kaçınılmazdı. Böyle bir ortamda enflasyon farkını göz ardı etmek tam bir beceriksizlik ve iş bilmezlikti” diye konuştu.

“BECERİKSİZ ZİHNİYET”

Başkan Pekin, “123 TL’nin ortalama memur maaşlarındaki getirisi yüzde 5,2 civarındadır. Şayet – bizim de daha fazlasını alabilmek mümkün olduğu için az bulduğumuz – 3+3 zamma imza atılmış olsaydı, 2014 yılının beşinci ayında (Mayıs) dahi 1.96’lık enflasyon farkı alacağımız oluşacak ve 1 Temmuz’daysa muhtemelen bir yüzde 3 daha zam almış olacaktık. Yani tüm memur ve emekliler 1 Temmuz’da toplam bazda ortalama yüzde 6 zam almış olacak, 31 Aralık itibariyle gerçekleşecek yüksek enflasyon sebebiyle de bütün memurların 2014 yılında toplamda yüzde 10-12 veya daha fazla zam alması muhtemel olacaktı. Şimdi ah vah etmenin zamanı değil diyebilirsiniz ancak bu sarı sendikacılığa ve bu beceriksiz zihniyete prim verildiği sürece daha çok yıl ahlanır dururuz” açıklamasında bulundu.

“MEMUR ENFLASYONA EZİLDİ”

Yaptıkları tespitlerde hep haklı çıktıklarını ancak halkı çıkmanın kendilerini mutlu etmediğini ifade eden başkan Pekin, “Haklı çıkmak bizi mutlu etmiyor çünkü hep birlikte kaybettirildik. Ama haksız olmanın da, iş bilmezliğin de, Toplu Sözleşme masasını seyyar işporta tezgâhı gibi görmenin de çalışanlar nezdinde mutlaka bir karşılığı olacaktır. Genel Merkezimiz, TBMM Dikmen kapısı önünde eylemler yaparak Torba Yasada düzenleme yapılmasını ve 2014 yılındaki Enflasyon Farkının verilmesi talep etmiştir. Her yaptığı açıklamada “Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmedik” açıklaması yapan Sayın Başbakan ve Maliye Bakanı şimdi ne diyor? Memur ve emekli enflasyon altında eziliyor, neredesiniz? Cumhurbaşkanlığı Seçimleri yaklaşıyor, o zaman mı geleceksiniz” diye seslendi.

12 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ömer can - biz asgari ücretliler ne yapalım peki?az gözünüz doysun

Yanıtla . 0Beğen 12 Mayıs 15:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR