Mahkemeden Dubai Port’a şok

Buna göre mahkeme liman projesinin iptaline karar verdi. Ancak daha önceki durdurma kararına rağmen bitme aşamasına getirilen limanın akıbeti merakla...

Buna göre mahkeme liman projesinin iptaline karar verdi. Ancak daha önceki durdurma kararına rağmen bitme aşamasına getirilen limanın akıbeti merakla bekleniyor.

 

Körfez Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Dubai Port Limanı ile ilgili açılan davada karar çıktı. Mahkeme, limanın iptaline karar verdi. Davacılar arasında yer alan Numan Gülşah, kararın ellerine yeni ulaştığını ve lehlerinde neticelendiğini söyleyerek Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin dava konusu limanın iptaline karar verdiğini açıkladı.

 

BİLİRKİŞİ RAPORU

Bilirkişi raporuna göre, inşası ön görülen limanın, yakınında yer alan petrol ürünleri işleyen TÜPRAŞ’a ait rafineri iskelenin yanında yanıcı ve parlayıcı özelliği bulunan diğer firmalara ait tesisleri etkileyebileceği, diğer taraftan Bakanlar Kurulu’nun TÜPRAŞ’a ait rafinerinin çevresinde özel güvenlik bölgesi yapı yaklaşma mesafeleri ve yeni açılacak yerlere verilecek ruhsatlarla ilgili kararların alındığı, yapılması planlanan dolgu alanını TÜPRAŞ’a ait iskele derinliğini azaltacağı, yanaşacak gemilerin manevra alanının daraltacağı noktalarına dikkat çekilmişti.

 

ÇED GEREĞİ GİBİ YAPILMAMIŞ

Raporda ayrıca ÇED süreci ile ilgili tespitler de yer aldı. Belirtilen risklerin gerçekleşmesinin ortaya büyük zararların çıkacağının belirtildiği raporda şu ifadeler yer aldı: “Olası risk zararları azaltmaya yönelik önlemlerin ÇED raporunda irdelenmemiştir. Diğer taraftan ÇED raporunda etki kestirimlerinin ve bunlara ait önlemlerde bilimsel, atıklar konusunda da kavramsal yanlışlar olduğu belinlenmiştir. Bilimsel sürecin izlenmemiştir. Bu haliyle yetersiz olan projenin yapılması halinde aralarında TÜPRAŞ’a ait rafineri ve diğer firmaların yanıcı ve parlayıcı tesislerinin bulunduğu yerde herhangi bir simülasyon çalışmasının yapılmamıştır.”

 

DAVALI TARAF “RET” İSTEDİ

Liman ile ilgili açılan Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, davalı taraf ise ÇED yönetmenliği kapsamında planlama aşamasında bir hazırlık işlemi olan proje ile ilgili idari ve teknik usul ve esasların değerlendirilmesi sonucunda verilen ÇED olumlu kararının hukuka uygun olduğu ve davanın reddini isterdi.

 

DAVAYA MÜDAHİL OLANLAR

Dubai Port Limanı ile ilgili davaya müdahil olan DP WORD PROPERTIES, projenin TÜPRAŞ ve diğer tesislere zararının olmadığını ve davanın reddedilmesi gerektiğini söyledi.  Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı da benzer açıklamalara ek projenin şehircilik ilkelerine aykırı olmadığını beyan ederek eko sistemin olumsuz olarak etkilenmediğini aktardı. Davaya müdahil olanlar arasında Ereğli Demir Çelik Fabrikaları da vardı.

 

MAHKEME KARARINI VERDİ

İki yıl önce verilen yürütmenin durdurulması kararı yok sayıldı ve söz konusu limanın inşaatı bitme aşamasına geldi. Şimdi ise Kocaeli 1. Bölge Mahkemesi projenin hukuka uygun olmadığına karar verdi. Karar davacı Numan Gülşah, Bahri Odabaş, Hayri Altınok, Soner Kılıç, Serab Baykurt ve Çetin Tahtacı’ya da iletildi. Kararın sonunda ise dava masraflarının da davacılar tarafından ödenmesine hükmedildi. Bu karara göre Dubai Port Limanı yapılamaz.

 

“VALİ DURUMA EL ATSIN”

Konu hakkında açıklama yapan davacılardan Numan Gülşah, “Artık dava süreci sona erdi. Tabi bu süreçte limanı inşa ettiler. Bu hukuksuzluk Vali Ercan Topaca’nın bize armağanıdır. Bu limanın faaliyeti derhal durdurulmalı ve liman yıkılmalıdır” dedi. Gülşah ayrıca, “Yeni valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bu duruma el atabilir ve hukuksuzluğa dur diyebilir” diyerek çağrıda bulunmayı ihmal etmedi.

03 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR