Sendikalar didişiyor olan işçiye oluyor

Hizmet-İş Sendikası ile Belediye-İş Sendikası mahkemelik olanca, sözleşme süreci tıkandı, olan ise Büyükşehir Belediyesi işçisine olduHAK-İŞ Konfedera...

BÜYÜT

Hizmet-İş Sendikası ile Belediye-İş Sendikası mahkemelik olanca, sözleşme süreci tıkandı, olan ise Büyükşehir Belediyesi işçisine oldu

HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası ile Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Belediye-İş Sendikası’nın Büyükşehir Belediyesi’ndeki yetki mücadelesi mahkemelik olmuştu. 2 bin 635 Büyükşehir Belediyesi ve İSU işçilerini mağdur eden dava Kocaeli Adliyesi 5. İş Mahkemesi’nde başladı. Dava sonrasında kamuoyuna yansıyan haberleri değerlendirmek üzere Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Hanefi Örengül ve yönetim kurulu üyeleri Sekapark Otel’inde basın açıklaması yaptı. Örengül, şunları söyledi:

BÖYLE BİR ŞEY YOK
“15 Kasım’da ilk duruşma görüldü. 27 Aralık görülen duruşmada ise dava 13 Mart 2012 tarihine ertelendi. Mahkeme sonrasında adliye önünde açıklama yapıldı. Çıkan haberlerde Hizmet-iş Sendikası işçiyi cezalandırıyormuş gibi ortam oluştu. Basında çıkan haberlerde; Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar, sanki Hizmet-İş Sendikası üyeleriyle bir araya gelmiş, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu bizimle birlikte ziyaret etmiş, işçinin mağduriyetini gidermek adına birlikte karar almış, izlenimi yaratılmak istenmektedir. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir.

İTİRAZ ETMEYECEKLERDİ
Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Adnan Uyar, genel sekreterimiz Devlet Sert ile bir araya geldiğinde, tespit konusunda hangi taraf yetkiyi alırsa diğer tarafın itiraz etmemesi gerektiği konusunda teklif sunmuştu. Bu durum kamuoyunda birçok defa çıkmıştır. Ne söylediysek her zaman arkasında durduk. Belediye-İş Sendikası üyeleri sanki bir zafer elde edilmişçesine adliye çıkışında Hizmet-İş Sendikası’nı suçlayarak ‘kazanan, direnen işçi olacaktır’ açıklamasında bulunmuştur. Tabi ki kazanan işçi olacaktır.

2 BİN 635 İŞÇİ MAĞDUR
Ama işçinin kazanmasını isteyenler, İSU ve Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 2 bin 635 işçisi için mi, yoksa yalnız belediye çalışanları için mi, başvuruda bulunmuşlar? Belediye-İş Sendikası bunu açıklamalıdır. Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne yapılan müracaat sonrasında yetki belgesi gelmiştir. İSU ve Büyükşehir Belediyesi’nde çalışanlar için yetki belgesi çıkmıştır. Bu tespit çıktıktan sonra mahkemeye neden koşarak gidildi? Bunun çalışanlara izah edilmesi gerekiyor. Bin 135 kadrolu personeli bulunan İSU işçisi yok sayılmıştır. Yetkili sendika olarak elimizden geleni yapacağız.

BELEDİYE-İŞ’E YÜRÜYEBİLİRLER
Karaosmanoğlu taktire şayan bir belediye başkanıdır. Kendisi işçi babasıdır. Karaosmanoğlu ile gereken görüşmeyi yapacağız. Ankara Belediyesi’nde de aynı durum yaşanmıştır. 100 üyesi kalmasına rağmen Ankara Belediyesi’nde de itiraz etmişlerdir. Bu durum yargıya intikal etti. Yargı süreci uzaması durumunda genel merkez ile görüşerek karar vereceğiz. İşçi mağduriyetinin ortadan kaldırılması için elimizden geleni yapacağız. İşçiden bizlere tepkiler gelmektedir. Yargı sürecini uzamasına tepkililer.” Büyükşehir işçisinin oldukça gergin olduğu ve Belediye-İş Sendikası’na yürüyecekleri de gelen bilgiler arasında.

30 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR