"Mezara kadar birlikteyiz"

Röportaj:Seda DEMİRAL   Aşkın engel tanımadığına en iyi cevabı veren Ahmet Aslan ile Aylin Geç, tüm bedensel engellilere örnek olacak cinsten. Engel...

Röportaj:Seda DEMİRAL

 

Aşkın engel tanımadığına en iyi cevabı veren Ahmet Aslan ile Aylin Geç, tüm bedensel engellilere örnek olacak cinsten. Engelliler için kurulan evlilik sitesi üzerinden tanışan bu çift ile evlerinde güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Tüm zorluklara karşı dimdik ayakta duran bu güzel çift, şimdi devletten yardım bekliyor. Aslında istedikleri yardım değil. Sadece kendilerine bir kapı açılmasını istiyorlar. Kendilerine herhangi bir iş verilmesini isteyen çift, kendi yağlarında kavrulmak, kimseye muhtaç olmamak arzusunda. Şimdi sizleri bu aşk hikayesi ile baş başa bırakıyorum.

bayrak-011.jpg

 

Kısa bir süre önce aşkınızı evlilikle taçlandırdınız. Nasıl bir süreçti bu, nasıl tanıştınız ve evliliğe nasıl karar verdiniz?

Bundan 9 ay önce ‘Engelli Evlilik Sitesi’ üzerinden tanıştık. İkimizde 1 ya da 1 buçuk ay önce o siteye üye olmuştuk ve evlilik fikri aklımızda yoktu. Biriyle tanışırız diye bekliyorduk. Bu devirde insanları tanımak zor. Sanal ortam daha güvenilmez. Bir gün Aylin’in fotoğrafını gördüm sitede. Ben kapattıkça karşıma çıktı. Sonra kendisine yazmak istedim. ‘Selam Aylin tanışabilir miyiz? dedim.

 

“SEVGİMİZ SAYESİNDE

BU NOKTAYA GELDİK”

O da yazdıklarıma karşılık verince aramızdaki iletişim ilerledi. İkimiz de ciddi bir ilişki istiyorduk. İlerleyen süreçte konuyu ailelere açtık. Konuyu ailelere açtığımızda resmen savaş çıktı. Hem benim hem Aylin’in tarafı bu işin olmayacağını söyledi. Ama bilmedikleri bir şey vardı. Damat inatçı adam. Bizim sevgimiz bizi bu noktaya getirdi. Pes etmedik. İkimiz de ağladık ve aşkımız için savaştık. Şu an ailelerimizle aramız iyi. Hiçbir sorunumuz yok.

 

Sanal ortamda birine güvenmek kolay m?

İkimiz de korktuk ilk önce. Normal hayatta zor, doğru insanı bulmak. Eskiden insanlar aşk için ölürdü. Şimdi kim kime kazık atsam diye bakıyor. Ben de Aylin’le tanışınca üç, gün üç gece uyumadım. Doğru insan mı? gibi bazı soruları kafamda çözdükten sonra evlilik konusunu açtım. Aylin’e ‘Para senin için ne ifade ediyor? diye sordum. Aylin ‘Para sadece bir araçtır’ dedi. Parayı bulursun; ama kaybettiğin insanı zor bulursun.

 

Mersin’den İzmit’e gelme fikrine alışabildin mi?

Zor alıştım aslında; ama seven insan her şeyi yapıyor. Ahmet’in bu konuda desteği çok. O uzaklığı hissettirmiyor bana.

 

“BACAĞIMI KESER AYLİN’E TAKARIM”

Kaç yaşından beri engellisiniz?

Aylin 2 yaşında havale geçirdikten sonra, ben ise doğuştan engelliyim. 7 aylık prematüre bebek olarak doğdum. Yürüyemiyoruz. ama değnekler yardımıyla yürüyebiliyoruz. Engelli evlenemez diye bir şey yok. Engelliyim diye ‘Şunu yapamam, bunu yapamam’ fikrine karşıyım. Yürüyeceğini bilsem bacağımı keser Aylin’e takarım.

 

Düğün sonrası eşya alabildiniz mi? Ne gibi sıkıntılarınız var?

Babamız yerine koyduğumuz İzmit Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Erkan Erçelik’e ve Kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz, sonsuz saygılarımızı sunuyoruz. Ne zaman kendisini arasak hemen açıyor telefonumuzu. Bu oturduğumuz evi bize onlar tuttu ve kiramızı bir yıl süreyle onlar ödeyecek. Büyükşehir Belediyesi de eşya sözü verdi. İnşallah eşyalarımız da gelecek. Şu an tek sorunumuz eşya ve iş sıkıntısı açıkçası.

 

“DEVLETTEN İŞ İSTİYORUZ”

Şu an evimizde bir yatak ve iki koltuktan başka eşyamız yok. Zaten ilerleyen süreç için devletimizden iş istiyoruz. Bize aylık yerine iş versinler. Çalışıp hayatımızı idame ettirmek istiyoruz. Engelliyiz diye eve kapanmak, birilerine muhtaç olmak istemiyoruz. Engelli de olsam eşime bakmak mecburiyetinde bir insanım. Babam, annem yardımcı oluyor; ama para istemek istemiyorum.

 

Aşkın engeli var mı sizce?

Tüm engellilere örnek olmak istiyoruz. Aşkın engeli yok. Birbirini seven herkes evlensin. Biz mutluyuz. Çocuk bile düşünüyoruz. İnsan beyin engeli olduğunda hiçbir şey olmaz. Sağlam insanlardan engellilerin tek farkı bu. Engelli olmak hiçbir zaman suç değildir. Tüm engellileri evlenmeye davet ediyoruz. Ama hak edecek insanı bulmak önemli.

 

“BALAYI YAPAMADIK”

 

Ailelerinizle bir sorununuz kaldı mı?

Ailelerimizle hiçbir sorunumuz yok. Ama Aylin’in anne ve babası yaşlı olduğu için buraya gelemiyor. Benim de için gidiyor. İstemez miyim eşimi ailesine götürmek. Ama durumumuz yok. Balayı bile yapamadık. Engellilerin balayı hakkı yok mu? İkimiz de istedik; ama dört duvar arasında kaldık. Bazı şeyler olmayınca olmuyor.

 

Engellilerin karşılaştığı sorunlar neler, siz bu ilde ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

 

Engelli insanımıza devlet sahip çıksın. Engellileri dışlamasınlar. Belediyeye ait 123 Nolu otobüsler, çift olarak engellileri araçlarına almıyor. Ben neden karımı bırakıp tek başıma otobüse bineyim? Yasak dendi bize. Fakat bazıları alıyor. Bazıları almıyor. Şoförlerin eğitim görmesi şart.

“123 NOLU OTOBÜSLER

CANIMIZI YAKTI”

Bazı şoförler bizlere kötü muamele edip azarlıyor. 123’ler bizim çok canımızı yaktı. Sadece hastaneye gitmek için kullanıyoruz zaten. Bu tür insanlara ceza verilmesini istiyoruz. Sokaklarda da engelliler için bir düzenleme yapılmalı. Bazı araçlar engelliler için ayrılan kaldırımları kullanıyor, zorlanıyoruz. Biraz daha duyarlı olunduğunda her sorun çözülecektir. İnsanlar yeri geldiğinde empati de yapabilmeli.

 

Düğününüz nasıl oldu?

Aslında Aylin düğün istemiyordu, sadece nikaha razıydık. Ama annem çok istedi ve annemlerin sitesi Kent 5’te çok güzel bir düğün yapıldı. Tüm site sakinleri düğünümüze katkı sundu. Afon Güzellik Merkezi saç ve makyajımızı üstlendi. Bizi servis ile evimizden alıp düğün yerine getirdiler. Herkese çok çok teşekkür ediyoruz.

 

“ÇOK SAĞLAM BİR TEMEL ATTIK”

Dillere destan, davullu zurnalı bir düğün yaptık. Nikahımızı kıyan Sayın Fikri Sever’e de teşekkür ediyoruz. Kendisini en yakın zamanda ziyaret edeceğiz. Zaten nikah sonrası Aylin’e ‘Sen artık Kocaeli’nin gelinisin’ dedi. Evlilik aslında çok kolay. Bunları zorlaştıra insanların ihaneti. Yuvayı yıkmak kolay, ayakta tutmak zor. Biz şu an çok sağlam bir temel attık. Ancak ölürüz bu yuva öyle yıkılır. Mezara kadar bizim aşkımız. Annem de evliliğimizin temeli. O bize büyük destek verdi.

 

Durumunuzdan hiç faydalanmak isteyen insanlar oldu mu?

Düğünümüzden sonra bizi dolandırmak için arayanlar da çok oldu. Size yardım edeceğiz, eşya vereceğiz diyerek kandırmaya çalıştılar. ‘Şuraya gelin sizi işe başlatacağız, para vereceğiz’ dediler. Bir gün televizyon programı Evim Şahane’nin ismini kullanarak aradılar. Para karşılığında evimizi yenileyeceklerini söylediler. Hiçbirine kanmadık ve polisi aradığımızda da bu tür olaylara karşı uyanık olmamız konusunda uyarıldık.

 

ANNE ARSLAN, ÇOCUKLAR İÇİN YARDIM İSTEDİ

Çocuklarının mutluluğunu istediğini dile getiren anne Gülşen Arslan, durumu iyi olan vatandaşlardan ve devletten çocukları için yardım istiyorb Çiftin Kent Konut 3. Etap 5. Blok’taki evinde röportaj yaptığımız sırada Ahmet’in annesi Gülşen Arslan da hazır bulundu ve çocuklarının mutlu olmasını istediğini dile getirdi. Zor şartlar altında bu iki gencin evlendiğini dile getiren anne Gülşen Arslan, çocukları için yardım istiyor. Arslan, “İşadamları el uzatsa belediyeye bile gerek kalmaz. Alacak durumumuz yok bizim” dedi.

 

“YARDIM EDEN CENNETİ KAZANIR”

Gülşen Arslan, “Durumum yok çocuklarıma eşya alamadım. Bir tek düğünlerini yaptım ve yatak odalarını aldım. Yeni evli insanların evi böyle mi olur? Devletimizden, işadamlarımızdan yardım bekliyoruz. Yardım etmek isteyenler bizlere ulaşsın. Kendime istemiyorum. Çocuklarım için istiyorum. Buzdolaplarını komşuları ödünç verdi. Devletten bir umutla yardım bekliyorlar. Televizyonları bile yok. Zengin insanlar bu çocuklara yardım etsin, cenneti kazansın” dedi. 

14 Ağustos 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR