Güneşlenenler daha uzun yaşıyor!

Öte yandan, güneşin UV ışınları cildimizin görünümünü bozabilir ve bizi ölümcül melanom riski altına sokabilir. Güneşte yanmanın cilt kanseri riskini...

Öte yandan, güneşin UV ışınları cildimizin görünümünü bozabilir ve bizi ölümcül melanom riski altına sokabilir. Güneşte yanmanın cilt kanseri riskini arttırdığı biliniyor ancak yeni bir çalışma düzenli olarak güneş ışını alanların güneşten kaçınanlara göre daha uzun yaşadığını gösterdi.


İsveç Lundt Üniversitesi ve Karolinska Üniversite Hastanesi'nden araştırmacılar her yaştan 29.518 İsveçli kadını 20 sene izledikten sonra bazı sonuçlar çıkarmışlar. Araştırmacıların esas hedefi, güneşe maruziyet seviyesi ile ölüm nedenleri arasındaki ilişkiye bakmakmış, bu arada yaşam süresiyle ilgili beklenmedik sonuçlar gözlemlemişler. Güneşten kaçınan kadınların olası yaşam süreleri, güneşe en çok maruz kalanlardan 0.6 - 2.1 sene daha kısa olmuş.

 

Verilere göre güneşe fazlaca maruz kalanlarda kalp hastalığı daha az görülüyormuş. İlginç olarak, güneşten kaçınan sigara içmeyenlerin olası yaşam sürelerinin güneşe maruz kalan sigara içenlerle benzer olduğu görülmüş.
Çalışma grubunun lideri Dr. Pelle Lindqvist güneşte kalmanın kısıtlanmasının insanlara faydadan çok zararı getirdiğini belirtiyor.


Güneşe maruziyet ile uzun yaşam arasındaki neden sonuç ilişkisi tam olarak açıklanmış değil. Olası nedenlerden birisi UV ışınlarıyla ilgili bir mekanizması olan D vitamini gibi görünüyor. Bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç var. 
 

Çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Çevirisi yapılan kaynak: http://www.medicaldaily.com/life-expectancy-sun-exposure-sunbathe-378957
Orijinal kaynak: Lindgvist P, Epstein E, Nielsen K, Landin-Olsson M, Ingvar C, Olsson H. Avoidance of sun exposure as a risk factor for major causes of death: a competing risk analysis of the Melanoma in Southern Sweden cohort. J Intern Med. 2016.
 

ÖNEMLİ NOT: Siz siz olun UVB ışınlarının bulunduğunuz yere ulaştığı öğle saatlerinde 20 dakikayı geçmeyecek şekilde güneşlenin. Lütfen bu dosyaları mutlaka okuyun. 
1- http://www.woto.com/guneslenme-takvimi
2- http://www.woto.com/dvitamini-om 


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR