Fethin 563'ncü yılı kutlanıyor

İstanbul’un Fethi’nin 563’ncü yıl dönümü Fetih Gecesiyle idrak edilecek. İsmet Paşa Stadı’nda yapılacak olan Fetih Gecesi’ne SP genel Başkanı Mustafa...

İstanbul’un Fethi’nin 563’ncü yıl dönümü Fetih Gecesiyle idrak edilecek. İsmet Paşa Stadı’nda yapılacak olan Fetih Gecesi’ne SP genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın yanı sıra Mısır, İran, Suriye, Pakistan, Malezya gibi İslam coğrafyasından bir çok ülkeden temsilci katılacak. İstanbul Fethi hakkında MEG Yemek’ta basın açıklaması yapan AGD Fetih Komisyonu Başkanı Lokman Ceyhan “ Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı bütün insanlığın yararına hayrı ikame etmek, iyi, doğru, faydalı ve adil olanı hâkim kılmak için vardır. Kurulduğu günden bu yana milli ve manevi değerlerimize bağlı bir gençlik yetiştirmenin çabası içerisinde “insanların en hayırlısı insanlığa faydalı olandır” inancıyla gece gündüz çalışmaktadır” dedi.

 

563’NCÜ YIL

Anadolu Gençlik Derneği'nin projesi insan, muhatap kitlesi gençlik, sevdası Türkiye'dir diyen Ceyhan “AGD bu milletin bağrından çıkan, bu topraklarda neşv-ü nema bulan yerli bir kuruluş, sivil bir öncelik ve gönüllü bir harekettir. Bizim bayrağımız sevgi ve kardeşlik bayrağıdır. Hepinizin malumudur ki, bu yıl gerek ülkemiz, gerek İslam dünyası, gerekse de dünya tarihi açısından fevkalâde öneme haiz olan İstanbul'un Fethi'nin 563. sene-i devriyesini idrak etmekteyiz.

 

HEYECAN YAŞIYORUZ

Etrafı kalın ve aşılmaz surlarla çevrili İstanbul'un, bıyıkları henüz yeni terlemiş ama “Ya Ben İstanbul'u alırım, Ya da İstanbul beni alır” cesaretiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin yıldönümünü büyük aşk ve heyecanla yaşıyoruz diyen Ceyhan “Bugün “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fethedecek kumandan ne güzel bir kumandan ve onun ordusu ne güzel bir ordudur” müjdesini veren kâinatın efendisi Peygamberimizin bir mucizesinin tahakkuk ettiği gündür” açıklamasında bulundu.

 

BÜTÜN DÜNYA ÖĞRENDİ

İslam edebiyatında fetih açmak manasında kullanılır. Fetih kilitli gönüllerin iyiye ve doğruya açılmasıdır, tüm insanlığı sevgi ve özgürlük ülkesine taşıma arzusudur, mutluluğa kanat açmaktır diyen Ceyhan “Bir yeri ve orada yaşayanları, bulundukları karanlık dehlizlerden kurtarıp hak ve hakikate çıkarmaktır. Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul'u fethederek fethin ne demek olduğunu bütün dünyaya öğretmiştir. Bu genç ve azimli padişah, zaferini masum halkı öldürerek kirletmemiş, bilakis gösterdiği tevazuu ve hoşgörüyle kalpleri fethetmiştir. İstanbul'un gayri Müslimleri “Kardinal şapkası giymektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim.” diyerek bu gerçeği ifade etmişlerdir” dedi.  

 

MİRAS BIRAKILDI

İstanbul'un Fethi, yıkılmaz sanılan Bizans surlarının yıkılabileceğini, sağlam imanın tekeden bile süt çıkarabileceği gerçeğini ortaya çıkarmıştır diyen Ceyhan “Fatih, düşmanların hayallerinin bile ulaşamayacağı şeyleri gerçek haline getirmiş, donanmayı bir gecede Dolmabahçe'den Haliç'e indirmeyi başarmış ve gemileri karadan yürütmüştür. Bu azminin neticesinden İstanbul'u fethedip bizlere miras olarak bırakmıştır” açıklamasında bulundu.

 

HERKESİ BEKLİYORUZ

Bu yılki fetih kutlamalarımız İzmit İsmet Paşa Stadyumu'nda 28 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'de başlayacaktır diyen Ceyhan “Kur'an-ı Kerim ziyafeti, Ezgi ve Marşlarıyla Sanatçılarımız, Kum Sanatı Gösterisi, Muhteşem Fethin Canlandırılması,  mehteran ve havai fişek gösterileri ile Fetih heyecanını tekrar yaşayacağız. Programımıza Türkiye'nin ve birçok İslam ülkesinin devlet büyükleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılacak. Fethi yeniden yaşamak ve yepyeni fetih ufuklarına yelken açmak için tüm halkımızı Fetih ve Gençlik şölenimize bekliyoruz. Her ilçemizin AGD başkanlıklarından otobüsler kaldırılacaktır” şeklinde konuştu.

 

Haber: Serkan BORLAK   

24 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR