Karacan savaşı başlattı

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, işten atılan işçiler ile Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Kartepe Köseköy’de faali...

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, işten atılan işçiler ile Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi. Kartepe Köseköy’de faaliyet gösteren Pirelli Lastik Fabrikası’nda çalışan işçiler sabah saatlerinde adeta kıyıma uğradı. Fabrikada taşeron şirketler bünyesinde çalıştırılan 600’ün üzerinde işçi işten atıldı.

 

NEYE UĞRADIKLARINI ŞAŞIRDILAR

Pirelli fabrikasının değişik bölümlerinde farklı taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan işçiler, sabah vardiyasında iş başı yapmak için gitti. Ancak fabrikada işveren tarafından yaptırılan anons ile fabrika dışına çıkmaları istendi. Kişisel eşyalarını alan işçilerden kartlarını güvenlik görevlilerine teslim etmesi istendi. 

 

İŞÇİSİ ATILAN FİRMALAR

Sabah saatlerinde hiçbir açıklama yapılmadan işten atılan 600 işçinin ISS, ESO, Bortes Metal, Lank Yüzer, İstif Makine, Gürta, GNC, Kömürcüler Makine, Aysa Makine, Aygün Makine, Hizmet Grubu, Dasey ve Utku İnşaat firmalarının bünyesinde çalıştığı öğrenildi. 

 

SAVAŞA HAZIRIZ

Genel Başkan Abdullah Karacan, “Lastik iş olarak yeni bir çığır açıyoruz. Taşeronların tamamen fabrikadan çıkarılıp tamamen sendikalaştırılması için çalışıyoruz. Bu çalışmamamız devam ediyor. Bu çalışma, ülkede büyük bir rahatsızlık uyandırdı. Kimde rahatsızlık uyandı derseniz. Yıllardır ucuz işçilikten kazananları rahatsı etti. Yaptığımız çalışmalar Pirelli’de rahatsızlık uyandırdı. Ve iş arkadaşlarımızın iş akdini feshetti. Bu bir savaşsa buna hazırız” dedi.

 

"TAŞERON SİSTEMİNE SON"

“Taşeron sistemine artık son diyoruz” diyen Karacan, “Söylediğimiz sözlerin ne kadar gerçek olduğunu her kes biliyor. Biz duruşumuzla sendikal anlayışımızla ne olursa olsun her şeyi göze alarak neler yapabileceğimizi biliyorlar. Kimse korkmasın biz sonuna kadar sizlerin arkasındayız. Hepiniz biliyorsunuz ki daha önce söylediğimiz söylemelerde de bu kadar haksızlılığın olduğu yerde taşeron işçileri için yasa çıkarmak isterlerken biz hayır dedik. Her türlü hakkını almaları gerektiğini söyledik” diye konuştu.

 

"KORKMAYIN ÜYES OLUN"

“Lastik iş sendikasına üye olacaksınız ve bütün sosyal haklarınız yakacak giyecek bayram ikramiyesi ve diğer bütün haklarınız yansımak şartıyla üye olun”  diyen Karacan, “Tekrar söylüyorum korkmayın Lastik İş Sendikasına üye olun. Herkesi işine gitsin geri çeviren olursa fabrika o anda duracaktır” diye konuştu.

 

İŞÇİLER KIYIMA UĞRADI

Kartepe Köseköy’de faaliyet gösteren Pirelli lastik fabrikasında çalışan işçiler sabah saatlerinde adeta kıyıma uğradı. Fabrikada taşeron şirketler bünyesinde çalıştırılan 600’ün üzerinde işçi işten atıldı. Pirelli fabrikasının değişik bölümlerinde farklı taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan işçiler, sabah vardiyasında iş başı yapmak için gitti. Ancak fabrikada işveren tarafından yaptırılan anons ile fabrika dışına çıkmaları istendi. Kişisel eşyalarını alan işçilerden kartlarını güvenlik görevlilerine teslim etmesi istendi. 

 

İŞÇİSİ ATILAN FİRMALAR

Sabah saatlerinde hiçbir açıklama yapılmadan işten atılan 600 işçinin ISS, ESO, Bortes Metal, Lank Yüzer, İstif Makine, Gürta, GNC, Kömürcüler Makine, Aysa Makine, Aygün Makine, Hizmet Grubu, Dasey ve Utku İnşaat firmalarının bünyesinde çalıştığı öğrenildi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

29 Aralık 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR