Tüpraş, hissedarlarına 964 milyon lira temettü dağıtacak

Tüpraş 53.Genel Kurul Toplantısı önceki gün Körfez’deki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri Genel Kurul tarafından onaylandı. Tüpra...

BÜYÜT

Tüpraş 53.Genel Kurul Toplantısı önceki gün Körfez’deki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri Genel Kurul tarafından onaylandı. Tüpraş 2012 yılı kazancından hissedarlarına 964,1 Milyon TL temettü dağıtacak.

Divan Başkanlığını Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu’nun yaptığı Genel Kurul’da Tüpraş’ın 2012 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçiler ibra edildi. Yönetim Kurulu’nun 2012 yılı kazancının dağıtılması ve dağıtım tarihi konusundaki önerisi kabul edilerek, 2012 yılı cari dönem karından 964.113.920,00 TL’nın 4 Nisan 2013 tarihi itibariyle hissedarlara dağıtılması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda %385 nispetinde ve 1,00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 3,85 TL brüt, 3,2725 TL net nakit temettü ödenecek.

SEÇİM YAPILDI
Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin seçiminin de yapıldığı toplantıda, Yönetim Kurulu Üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, Osman Turgay Durak, Temel K. Atay, Erol Memioğlu, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır seçilirken, Denetim Kurulu Üyeliklerine ise Ali Tarık Uzun, Serkan Özyurt ve Ahmet Turhan seçildi.

KÜRESAL EKONOMİ
Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç hissedarlara verdiği mesajında, iyileşme beklentilerinin öngörülenin altında kaldığı, küresel ekonominin dalgalı ve kırılgan seyrine devam ettiği 2012 yılında, rakiplerinden daha iyi performans göstererek finansal ve operasyonel hedefleri gerçekleştirebilmenin verdiği gururu paylaşmak istediğini ifade ederek, “ 2012 yılında Tüpraş, motorin satışlarında pazar büyümesinin üzerinde artış sağlayarak pazar payını 1,6 puan artışla %53,1’e çıkarmış, pazardaki daralmaya rağmen, depolama ve terminal altyapısından gelen rekabetçi gücünün olumlu katkısıyla benzin pazar payını %91,5’ten %96,4’e yükseltmiştir. Havayolu taşımacılık sektöründeki hızlı büyümeye paralel olarak yurt içi sivil jet yakıtı satışı geçtiğimiz yılın 499 bin ton üzerinde gerçekleşmiş, Tüpraş’ın jet yakıtı satışları da %20 oranında artmıştır.

GÜCENCE ALTINDA
Toplam ürün satışlarının 25,44 milyon ton olduğu 2012 yılında, 5,0 milyar ABD doları ihracat olmak üzere toplam 47,1 milyar TL (26,3 milyar ABD doları) ciro gerçekleştirilmiş olup, 1,35 milyar TL FAVÖK ve 1,46 milyar TL net kâr elde edilmiştir. Sürdürülebilirliğin temel taşlarından olan sağlık ve emniyet, Tüpraş’ta her zaman ön planda tutulmakta, uygulamalar sürekli geliştirilmekte, çalışanlar ve paydaşların sağlık ve emniyeti güvence altına alınmaktadır.

İŞ GÜVENLİĞİ
Başarılı operasyonel ve finansal sonuçların yanı sıra, iş güvenliği, enerji verimliliği, ArGe, çevre, ihracat ve finansman alanlarında atılan adımlar ve elde edilen başarılar, Tüpraş'ın, yatırımcısına yüksek ve düzenli kâr payı ödeyen şirketler sıralamasında en üst sıralarda yer almasını sağlamıştır. Dünyada ve bölgemizde önemli rafineri kapasite girişlerinin beklendiği 2013 yılında da her geçen gün artan rekabet gücümüz ve kalıcı hale gelen operasyonel, finansal başarılarımızı sürdürerek hissedarlarımız, paydaşlarımız ve ülkemiz için değer üretmeyi sürdüreceğimize olan inancım tamdır” dedi. Ayrıca hissedarların sorusu üzerine Tüpraş’ın yatırımları konusunda bilgi veren Genel Müdür Yavuz Erkut ise, 2006 yılından bu yana 2 milyar dolar tutarında yatırım yapıldığını 2015 yılı sonunda yapılan yatırım miktarının 5 milyar doları geçeceğini ifade etti.

03 Nisan 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR