MOBESKO, MODOKO ve SAMOB, ‘Mobilyacılar Birliği’ kuracak

MOBESKO, MODOKO ve SAMOB, mobilyacıların sorunlarını çözebilmek adına ‘Mobilyacılar Birliği’ kurmak için MASKO ve İnegöl AVM ile temasa geçecek   İs...

MOBESKO, MODOKO ve SAMOB, mobilyacıların sorunlarını çözebilmek adına ‘Mobilyacılar Birliği’ kurmak için MASKO ve İnegöl AVM ile temasa geçecek

 

İstanbul’da bulunan MODOKO Mobilyacılar Sitesi Yönetimi, önceki gün MOBESKO yönetimi ile bir araya geldi.  MOBESKO Site yönetimi binasında gerçekleştirilen toplantıda önemli kararlar alındı. MOBESKO Başkanı Ramazan Baştürk’ün ‘Mobilyacılar Birliği’ önerisi, MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik ve yönetim kurulu üyelerinin desteğini aldı. Baştürk, en kısa zamanda MODOKO, MASKO, SAMOB ve İnegöl AVM yöneticileri ile tek tek görüşüp bir araya geleceklerini söyledi.

 

MODOKO’DAN TAM KADRO ZİYARET

MOBESKO Başkanı Ramazan Baştürk, Genel Sekreter Tekin Gürlek, Sakarya Mobilyacılar Birliği (SAMOB) Başkanı ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi Ramazan Çokal, MOBESKO Yönetim Kurulu Üyeleri Şenol Başoğul, Murat Aydın ve Ramazan Başoğul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyaret programında MODOKO Başkanı İ. Etem Özçelik, Başkan Yardımcısı Bayram Bilinmez, yönetim kurulu üyeleri Şahin Dönmez, Saim Yılmazer, Orhan Özgenç, İrfan Çimen, Abdurrahman Erdoğan ve danışmanları Rafet Avcı yer aldı.

 

KDV ORANI %10’A DÜŞÜRÜLMELİ

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret programında; mobilyacıların sorunları konuşulurken, mobilya sektörüyle ilgili yapılabilecek yenilikler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Sektörle ilgili sıkıntıların en başında KDV oranlarının geldiğini vurgulayan MOBESKO Başkanı Baştürk, 9 aya düşürülen kredi kartı taksitlendirmesinin, yeni bir düzenleme ile 12 aya çıkarılması gerektiğini belirtti. Yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 10’a düşürülmesi için hükümet ile görüşülmesi gerektiğini savunan Baştürk’ün bu girişimi MODOKO Başkanı Özçelik ve yönetim kurulu üyelerinin desteğini aldı.


MOBİLYACILAR BİRLİĞİ GİRİŞİMİ

İlerleyen günlerde yeni projelere imza atılacağını dile getiren Baştürk, “MOBESKO olarak, MODOKO, MASKO ve İnegöl AVM yöneticilerini bir araya getirmek istiyorum. KDV oranlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlarımıza gidebiliriz. Sektörün sıkıntılarını çözebileceğimiz projeler ve yeniliklerle ilgili istişare yapmamız gerekiyor. Gerekirse yeni bir komisyon ya da yeni bir heyet oluşturup, ‘Mobilyacılar Birliği’ kuralım. Mobilyacıların problemleri için girişimlerde bulunan bir birliğimiz olabilir” dedi.


MESLEĞİMİZİN SAHİBİ YOK

Tüketici Kanunları hakkında da konuşan Baştürk, “Tüketicinin hakkı var satıcının yok. Tüketici ürünü bana teslim ediyor ama ben üreticiye geri teslim edemiyorum. O malın ederi kadar zarara giriyoruz. Biz MOBESKO olarak müşterinin yanında olmaya çalışıyoruz. Ama gücümüz bir yere kadar. Yasada değişiklik yapılmalı, satıcı da korunmalı. Katma değer yaratan ve yerli sistemin iç mekanizmasında olan bir sektörüz. Fakat devletten karşılığını alamıyoruz. Bizim sorunlarımızı anlatan bir temsilcimiz yok. Mesleğimizin sahibi yok. Tüketici Kanunu’nun bizim de olduğumuz bir masada konuşulması lazım” diye konuştu.


BİRLİK OLMAKTA FAYDA VAR

MODOKO Başkanı İ. Etem Özçelik ise, “Öyle güzel konulara değindik ki, mobilya sektörünü alevlendirebiliriz. Birlik olmakta fayda var. Sektörümüz dünyada güzel yerlere gelebilecek bir sektör” şeklinde konuştu. MOBESKO Başkanı Baştürk’ün önerilerine olumlu yaklaşan Özçelik, “Gerekirse üst yönetim kurulu kuralım, dediğiniz gibi bir birliğimiz olabilir. Bunu Türkiye geneline hitap edecek şekilde de yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Özçelik, programın sonunda Baştürk’e üzeri Osmanlı Tuğra’sı ile işlenmiş tabak hediye etti. Baştürk ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

26 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR