E-haciz yaygınlaşacak, Vatandaşın evi arabası satılacak

Gelirlerini artırmak isteyen Maliye, vergi alacaklarının peşine düştü. Banka hesaplarına elektronik haciz (e-haciz) uygulaması başlatan Gelir İdaresi...

BÜYÜT

Gelirlerini artırmak isteyen Maliye, vergi alacaklarının peşine düştü. Banka hesaplarına elektronik haciz (e-haciz) uygulaması başlatan Gelir İdaresi Başkanlığı kapsamı genişletti. E-haciz uygulaması yaygınlaşacak, vergi borcu olanların banka hesaplarından sonda gayrimenkul ve motorlu taşıtlarına da e-haciz gelecek.
Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele etmek ve vergi gelirlerini artırmak için bir dizi önlem geliyor. İnternet bankacılığı üzerinden vergi tahsilatının bütün bankalara yaygınlaştırılması çalışmaları tamamlanacak. Mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarını kredi kartı ile ödemelerine yönelik sistem altyapısı geliştirilecek. Vergi borcu bulunanların banka hesaplarından sonra gayrimenkul ve motorlu taşıtlara da E-Haciz uygulaması başlatılacak.

VATANDAŞIN MALI SATILACAK
Yasal değişikliklerin yapılmasıyla birlikte vergi borcu olanların ev ve arabasına el konulacak. Bu amaçla, Maliye Bakanlığı'nın bilgisayarları ile icra müdürlükleri ve emniyet birbirine bağlanacak. Bu sayede Gelir İdaresi, vergi borcu olanların mal varlığını anında görebilecek. Borcunu ödemeyenlerin ev, arsa, motorlu araç ve gemilerine trafik tescil ve icra müdürlükleri aracılığı ile e-haciz yapılacak. E-haczin ardından vatandaşın malı satılıp vergi borcundan mahsup edilecek. Mahsup işlemi tamamlandıktan sonra gayrimenkulü ya da aracı satın alan üzerine geçirebilecek.

ZAMAN VE PARA TASARRUFU
Mevcut uygulamada motorlu taşıtlar için trafik sicil, gayrimenkul için tapuya haciz yazısı gönderilmesi gerekiyor. Yazının ilgili yerlere ulaşması ve gündeme alınması haciz sisteminde sürecinin uzamasına yol açıyor. Yeni uygulamada vergi borcu 'takmak'ta ısrar edenlerden tahsilat anlık yapılacak. Buna göre vergi dairesi icra müdürlüklerine ve trafiğe yazı göndermeden anında vergi borcu olanlara haciz başlatacak. Borcu olan araba veya evini satmak istediğinde ekranda 'vergi borcu' vardır yazısı çıkacak. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2009 Faaliyet Raporu'ndaki bilgilere göre, kamu alacaklarının tahsili, takip masraflarının ve idare ile ilgili kurumların iş yükünün azaltılmasının hedeflendiği vurgulanıyor. Zaman tasarrufu sağlanması ve haciz uygulamalarının elektronik ortamda yapılması amacıyla e-haciz projesinin geliştirildiği ifade ediliyor.

TEST AŞAMALARI DEVAM EDİYOR
Üçüncü kişiler nezdinde ki varlıkların elektronik ortamda haczine imkan veren yasal düzenlemenin yapıldığına dikkat çekilen faaliyet raporunda, vergi dairesi ve merkez için uygulama yazılımlarının hazırlanarak, test çalışmalarının tamamlandığı belirtiliyor. Trafik idari para cezası tutanak bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğünce Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda gönderilmesini öngören web servisi hazırlandı ve test ortamına açıldı. Tütün mamulleri ve alkollü içkilerde Bandrollü Ürün İzleme Sistemi sayesinde, üreticiden perakendeciye kadar olan zincirde sorunlu firma ve markalar belirlenecek. Buna göre borcunu yasal süresi içinde ödemeyenlerin banka hesaplarındaki para otomatik olarak çekilecek.

ÇALIŞMALAR SON AŞAMADA
E-haciz sisteminin uygulamaya konulmasıyla birlikte yapılan çalışmalar da son aşamaya geldi. Mükelleflerin tutmak zorunda oldukları defterlerin elektronik ortamda oluşturulması, onaylanması ve muhafazası ile ilgili hukuki ve teknik altyapının oluşturulması çalışmaları son aşamaya geldi. Bu kapsamda yevmiye defteri ve defteri kebirin elektronik ortamda oluşturulmasında kullanılacak format ve standartlarla ilgili yazılım hazırlandı. Tebliğ hazırlama çalışmaları da devam ediyor. Etkin bir vergi yönetimi ve denetimi çalışmaları kapsamında mükellefler ve sektörlere ait veriler, istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle değerlendirilerek, ''Makro Analiz Raporları'' oluşturuluyor. Merkezi Risk Analizi ve Katmanlaştırma (MERAK) Projesi uygulamaya konularak, veri ambarından alınan veriler ile riskli mükelleflerin tespiti çalışmalarına başlandı.

05 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR