Davutoğlu, koalisyon için MHP'nin kapısını çaldı

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM MHP Grup Salonu'nda, koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında b...

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM MHP Grup Salonu'nda, koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında bir araya geldi.

 

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile buluşması, TBMM MHP Grup Salonu'nda bir saat erken başladı. 13:00'te başlayan görüşme 14.45'te bitti. Böylece AK Parti-MHP görüşmesi, 1 saat 40 dakika süren CHP görüşmesinden 5 dakika uzun sürmüş oldu.

 

SAATTE DEĞİŞİKLİK

Görüşmenin saat 14.00'de başlaması bekleniyordu. Ancak görüşmeler sonucunda toplantı bir saat öne çekildi. Saat 13.00'te başlayan görüşmeler yaklaşık bir saat 50 dakika sürdü.

Toplantıdan sonra açıklama yapan basın danışmanı Metin Özkan, "Sayın Bahçeli sözlü bir açıklama yapmayacak. Uygun olan zaman diliminde yazılı açıklama yapılacak." dedi.

 

DAVUTOĞLU BEKLENİYOR

AK Parti kanadında ise yine konuşan olmadı. Dün olduğu gibi bugün de Ahmet Davutoğlu'nun kameralar karşısına geçip neler olup bittiğini anlatması bekleniyor.

 

BİR SAAT ÖNE ALINAN GÖRÜŞME TAM ZAMANINDA BAŞLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM MHP Grup Salonu'nda koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında gerçekleştireceği görüşme, saat 13.00'te başladı. Davutoğlu ile Bahçeli görüşme öncesi basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi.

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi daha önce belirlenen programda saat 14.00 olarak açıklanmıştı; fakat Meclis Genel Kurulu'nda boşalan RTÜK üyelikleri için yapılacak seçim nedeniyle bir saat öne alınarak 13.00'te görüşmeye başlanacağı duyurulmuştu. Davutoğlu, Bahçeli görüşmesi saat 14:45'te bitti. AK Parti'nin CHP ile olan toplantısı 1 saat 40 sürürken MHP ile olan görüşmenin 1 saat 45 dakika sürmesi dikkat çekti.

 

AK PARTİ HEYETİ

AK Parti heyetinde en dikkat çeken isim Ankara Milletvekili Ertan Aydın oldu. Aydın, bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapmış, Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olarak anılıyor. AK Parti'nin CHP ile koalisyon görüşmelerine de, yine Erdoğan'ın yakın danışmanları arasında yer almış, bir dönem Erdoğan'ın "kara kutusu" olarak anılan Ankara Milletvekili Mücahit Arslan katılmıştı.

 

AK Parti'nin MHP görüşmesinde Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'na eşlik eden heyet şöyle;

 

HALUK İPEK- Genel Sekreter - MHP İLE KOALİSYONUN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Seçimlerden sonra AKP'nin MHP ile koalisyon kurmasına en çok destek veren isimlerden. AKP'nin seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından yaptığı istişare toplantısında, eğer bir koalisyon yapılacaksa, bunun MHP ile yapılması konusunu en güçlü şekilde dile getiren ismin Haluk İpek olduğu kulislere sızmıştı.

 

MAHİR ÜNAL - Grup Başkan Vekili- HDP'YE EN ÇOK YÜKLENEN İSİM

Son dönemde özellikle HDP'ye yönelik sert çıkışları ile gündeme geldi. Seçim öncesinde HDP'yi, "ırkçılık" yapmakla eleştirdi. Suriye konusundaki açıklamaları ile de, AK Parti içinde "şahinler" arasında anılıyor. Ünal, yine seçimlerden sonra koalisyon açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konumunun tartışılmasının "AKP'nin kırmızı çizgisi" olduğunu da vurgulayarak dikkat çekmişti.

 

FARUK ÇELİK-ÇALIŞMA BAKANI

AKP'nin "üç dönem" kuralına takılan isimlerinden olan Faruk Çelik, AKP içinde MHP'li tabana en yakın isimlerden biri olarak anılıyor.

 

LÜTFÜ ELVAN-ULAŞTIRMA ESKİ BAKANI

AKP'nin, söylemlerinde en dikkatli isimlerinden. Seçim öncesi ya da sonrasında yaptığı konuşmalarda, MHP'ye yönelik ağır eleştirilerde bulunmaması dikkat çekici. Ulaştırma eski Bakanı olması nedeniyle de, büyük yatırımlar konusunda AKP içindeki en yetkin isimlerden.

 

ERTAN AYDIN-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI

MHP heyetinde yer alacak sürpriz isim ise Ankara Milletvekili Ertan Aydın oldu. Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem danışmanları arasında yer almıştı.

 

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNDEKİ MHP HEYETİ

AKP ile MHP arasındaki koalisyon görüşmelerindeki MHP heyeti ise şöyle;

 

OKTAY VURAL- GRUP BAŞKANVEKİLİ

MHP'nin son dönemdeki yüzü konumunda. Bahçeli dışında, açıklama yapma yetkisi olan en yetkin isimlerden.

 

SEMİH YALÇIN- GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Seçim sonrasında, koalisyon konusunda MHP'de Bahçeli dışında, tüm mesajları Türkiye kamuoyu Semih Yalçın'ın ağzından duydu. Yalçın, MHP'nin kırmızı çizgilerini de açıklayan isim oldu.

 

İSMET BÜYÜKATAMAN- GENEL SEKRETER

Büyükataman, bugün yapılacak görüşmelerden hemen önce yaptığı "kimse sürpriz beklemesin, hassasiyetlerimiz belli" açıklaması ile dikkat çekmişti. MHP'nin hassasiyetlerinin kabul görmesi halinde ise, koalisyon görüşmelerine yeşil ışık yakılabileceğini bildirmişti.

 

KENAN TANRIKULU- GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda, "koalisyon hesabımız yok" açıklaması ile dikkat çekmişti. Devlet Planlama Teşkilatı kökenli Tanrıkulu, MHP'nin hükümete dahil olduğu koalisyonda, bakan olarak görev yapmıştı.

 

MUSTAFA KALAYCI- GENEL SEKRETER YARDIMCISI

Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Konya'dan milletvekili. Kalaycı, seçimlerden sonra "şartlarımız kabul olursa, koalisyon olabilir" açıklamaları ile dikkat çekmişti.

Kaynak: Haberler.com

14 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR