Kocaeli'de ''İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması'' Finali Yapıldı

Kocaeli'de ilk ve ortaöğretim okulları arasında ''İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması''nın finali yapıldı.Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda...

BÜYÜT

Kocaeli'de ilk ve ortaöğretim okulları arasında ''İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması''nın finali yapıldı.
Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonundaki final öncesi konuşan Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, yarışmadaki amacın güzel şiir okuma olmadığını, asıl amacın İstiklal Marşı'nın hangi şartlarda yazıldığının öğrenciler tarafından anlaşılması olduğunu söyledi.
İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönemde ülkenin hangi durumda olduğunun öğrenilmesi açısından bu yarışmaların çok önemli olduğunu belirten İspirli, ''Ben istiyorum ki bütün branşlardaki öğretmenlerimiz 12 Mart ile başlayan hafta içerisinde her derste ve her gün İstiklal Marşı'nın kabulüyle Mehmet Akif Ersoy'un bu marşı hangi şartlar altında yazdığını belirli sürelerle öğrencilerine anlatsınlar. Çocuklarımız Mehmet Akif'ten bahsederken öz dedelerinden bahseder gibi bahsetsinler ve onu sevsinler. Onun gibi dürüst, ilkeli ve şahsiyetli olmaya çaba göstersinler'' diye konuştu.
İspirli, marşı şekil olarak eksiksiz okumanın, şiiri tam anlamıyla okumak anlamına gelmediğini ifade ederek, şunları söyledi:
''Duyarak, hissederek, duygulanarak okumak ve şiirin içinde adeta yok olarak okumak çok önemli. İstiklal Marşı'nı okurken yurdun kurtuluşuyla ilgili olan fotoğrafı ve o sahneleri yaşayarak okumak, tarif edilemeyecek duygu. Ne işi vardı Fransız'ın Maraş'ta, ne işi vardı İngiliz'in İstanbul'da, Yunan'ın Ege'de ne işi vardı, biz onlara ne yapmıştık. İstiklal Marşı'nın hangi şartlarda yazıldığının öğrencilerimiz tarafından öğrenilmesi gelecek nesillerin milli bilinçle yetişmesi açısından çok önemli.''
Konuşmanın ardından ilçe birincisi 24 öğrencinin katıldığı yarışmada, öğrencilerin performansları, şiire hakimiyet, beden dili, vurgu, tonlama, Türkçe'yi doğru kullanma ve telaffuz kriterleri dikkate alınarak değerlendirildi.
Yarışmada, ilköğretim okulları kategorisinde, Bekir İlhami Fatma Nedime Calp İlköğretim Okulu öğrencisi Berna Akın birinciliği, Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlköğretim Okulu'ndan Bilgesu Acar ikinciliği, Yarımca İlköğretim Okulu'ndan Kübranur Erdem üçüncülüğü elde etti.
Ortaöğretim kategorisinde ise Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi'nden Azmican Arslan birinci, İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa Talha Savaş ikinci, Hacı Halit Erkut Anadolu Lisesi'nden Mustafa Tatlı da üçüncü oldu.
Yarışmada mücadele eden öğrencilere katılım ve onur belgesi verildi.

10 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR