Kocaeli’nin yüzde 55’i obez

  Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Oğ...

 

Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Oğuz ve ekibi, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz’ı makamında ziyaret etti. Kocaeli’nde 6 yıldır devam eden İleriye Dönük Kentsel ve Kırsal Epidemiyolojik Sağlık Araştırması (PURE) kapsamında Poyraz ve birimi ile iş birliği yapan Prof. Dr. Aytekin Oğuz, projeye desteğinden dolayı Büyükşehir’e teşekkür etti.

 

POLİTİKAMIZ BELLİ OLACAK

Projenin Türkiye’de Kocaeli ile birlikte 8 ilde yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Oğuz, “Bu çalışmada halkımızın kronik hastalıklarını araştırıyoruz. Kocaeli’nde projeye 2 bin kişi katılıyor. 6 yıldır devam eden proje ile Kocaeli’nin sağlık haritasını çıkarıyoruz” ifadesini kullandı. Ziyaret dolayısıyla teşekkür eden Osman Poyraz ise, “Bu çalışmada elde edilecek veriler sağlık politikamızda belirleyici olacak. Faydalı bir çalışma” dedi.Metabolik sendrom ise yüzde 50 olarak belirtildi.

 

2110 KİŞİYE CHECK-UP

Dünya Sağlık Örgütü, Prof . Dr. Aytekin Oğuz, Doç. Dr. Neşe İmeryüz, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz ve Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Yılmaz Oktay tarafından yürütülen Kocaeli PURE çalışması kapsamında 2110 kişiye check-up ve anket uygulaması yapıldı. PURE proje grubu, ulusal ve uluslararası sağlık politikalarının şekillenmesinde önemli bir veri kaynağı ve temeli oluşturuyor.

 

KOCAELİ’DEN 2 BİN KİŞİ

Türkiye’nin kentsel ve kırsal kesimlerinde değişen yaşam tarzı ve risk faktörleri ile ilişkili kronik hastalıkların tespit ve takip edildiği bir çalışma olan projeye, ülke genelinde 4 bin, Kocaeli’den ise 2 binin üzerinde kişi katılıyor. Kocaeli, Aydın, Antalya, Gaziantep, İstanbul, Malatya, Nevşehir ve Samsun illerinde 35-70 yaş aralığındaki kişilerin sağlık durumlarının ele alındığı proje 6. yılında.

 

OBEZİTE ARTIYOR

Proje kapsamında elde edilen veriler kapsamında; Kocaeli’nde 2009 yılında 35-70 yaş grubunda yüzde 51,8 olan obezite oranı, 2012 yılında yüzde 55’e yükseldi. Toplumumuzda 38-73 yaş aralığında her iki kişiden birinde metabolik sendrom olduğu tespit edildi. Bel kalınlığı, şekerde yükselme, kan yağlarında trigliseridin artması ve HDL kolesterolün düşmesi olan metabolik sendrom, Kocaeli’de 2009’da yüzde 4,7’lik bir artışla yüzde 49,6’ya yükseldi.

 

HAREKET ET KOCAELİ

Kocaeli’nde bel çevresi genişliği 38-73 yaş arası kadınlarda 96,3 cm, erkeklerde ise 99,8 cm olduğu tespit edildi. Kocaeli’de 35-70 yaş arası kişilerde diyabet görülme sıklığı 2009’da yüzde 11,8 iken 2012’de yüzde 17’ye yükseldi. Bu sonuçlar doğrultusunda Kocaeli halkının hayat tarzlarında değişiklikler yapması, fiziksel hareketliliği artırmasının öncelikli bir gereklilik olduğu tespit edildi.

15 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR