Muhtarlar İZAYDAŞ’ı gezdi

Ziyarette muhtarların yanı sıra Daire Başkanı Lütfü Efil ve Şube Müdürü Ufuk Atabay da yer aldı. Muhtarları karşılayan İZAYDAŞ Genel Müdür Muhammet Sa...

Ziyarette muhtarların yanı sıra Daire Başkanı Lütfü Efil ve Şube Müdürü Ufuk Atabay da yer aldı. Muhtarları karşılayan İZAYDAŞ Genel Müdür Muhammet Saraç, tesisle ilgili bir bilgilendirme sunumu yaparak, muhtarların sorularını yanıtladı.

 

MODERNİZE EDİLİYOR

Tesisin 1997 yılında kurulduğunu ve sürekli olarak modernize edildiğini ifade eden Genel Müdür Saraç, “İZAYDAŞ, İzmit Çevre Entegre Projesi bünyesinde yer alan; klinik ve tehlikeli atık yakma ve enerji üretim tesisi, düzenli depolama alanları, hafriyat sahaları, atık alım gemileri, tıbbi atık sterilizasyon tesisi ve biyogaz tesisinin işletmeciliğini yapıyor. Tesise patlayıcı maddeler, radyoaktif maddeler, mezbaha atıkları, dışkı ve kadavra, akü ve piller kabul edilmiyor. Ayrıca tesise giren tüm atıklar radyasyon kontrolünden geçmektedir” dedi.

 

İŞLETME LİSANSINA SAHİP

Kocaeli’de yaşayan her bireyin güne bir kilo çöp oluşturduğunu vurgulayan Saraç, “Evsel atıklardan enerji üretecek tesis planlıyoruz. Evsel atıkları yakarak elektrik elde edeceğiz. Sadece evsel atıklar 45 vat elektrik üretecek. Tesise kabul edilen tehikeli atıkların beyanı, etiketlenmesi, taşınması ve bertarafı Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri çerçevesinde yapılıyor. İZAYDAŞ’ın tesisin çalışma prensibi, endüstriden kaynaklanan yanabilir nitelikteki plastik atıklar, kullanılmış yağlar, ilaç ve kozmetik atıkları, petrokimya atıkları, PVC, solvent, boya atıkları, yapıştırıcı ve yapışkanlar, arıtma çamurları gibi tehlikeli atıklar ile klinik atıkların yakılarak bertaraf edilmesine dayanır. Tesis, işletme lisansına sahiptir” dedi.

07 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR