5. Kocaeli Kitap Fuarı kapılarını açtı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Kocaeli Kitap Fuarı Bakan Nihat Ergün’ün katılımıyla kapılarını kitapseverlere açtı. 19 Mayıs P...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Kocaeli Kitap Fuarı Bakan Nihat Ergün’ün katılımıyla kapılarını kitapseverlere açtı. 19 Mayıs Pazar akşamına kadar açık kalacak olan fuarın onur konuğu gazeteci yazar Doğan Hızlan olurken usta gazeteci Mehmet Ali Birand için de anı köşesi yapıldı

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Raev, AKP Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Sibel Gönül ve Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Selvi Boylum Al Yazmalım adlı unutulmaz eserin yazarı Cengiz Aytmatov’un kız kardeşi Rosa Aytmatova ve Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanlığı üst düzey yetkilileri, Doğan Hızlan, Mehmet Ali Birand’ın oğlu Umur Birand ve binlerce Kocaelili katıldı.

“İNANCIMIZIN TEMEL İLKESİ OKU”
Programda konuşan Bakan Nihat Ergün, Allah’ın ilk emrinin ‘Oku’ olduğunu hatırlatarak, “İnancımızın temel ilkesi okudur. Bu yüzden okuyup yazalım. Bizden sonrakiler de bizi bilsin tanısın. İnsanın zihin yenilenmesini ancak kitapla yapabilir. Zihinsel yenilenmemizi sağlayalım. Fuarlar birer nimettir. 5. Kocaeli Kitap Fuarımız on binlerce insanı on binlerce kitapla tanıştıracak” dedi.

“KİTAPLAR MEDENİYETLE DOLUDUR”
Kitabın insanlık tarihinin yazdığı en büyük mektup olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Başkan Karaosmanoğlu, “Kitapların içi tarih, bilgi, kültür ve medeniyetle doludur. Kitaplar binlerce yıl önceden bizlere haberler getirirler. Bizler medeniyetleri kitaplarla ortaklaşa inşa ettik. Kitaplar insanlarla kendileri arasına bir köprü kuruyor. Bu köprülerden biri de Kocaeli Kitap Fuarı oldu” dedi.

“KİTABA DOKUNAN ÇOCUK ONDAN VAZGEÇEMEZ”
Usta gazeteci ve eleştirmen Doğan Hızlan, Kitap Fuarı’nın çok yerinde bir çalışma olduğunu vurguladı. Emeği geçen herkesi tebrik eden Hızlan, “Kitap fuarları, yazarla okurları buluşturan önemli okuma alanlarıdır. Burada bir sürü çocuk gördüm çok memnun oldum. Çünkü kitaba temas eden çocuk bir daha ondan vazgeçemez” ifadelerini kullandı.

MAHKÛM ÇOCUKLARA KİTAP BAĞIŞI
Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi Evleri öğrencilerinin uygulayacağı “Onlar Gelemiyorsa Biz Geliriz” projesiyle Elazığ Çocuk Islah Evi’ne kitap bağışlanacak. Projeyle ıslah evlerindeki küçük yaştaki çocuklar okumaya teşvik edilecek.
Haber:Suphi DOĞAN

11 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR