Rumeli: Elektrik enerjisinde dışa bağlı olmaktan kurtulmalıyız

Mimar Sinan Müşavir Mühendis ve Mimarlar Birliği’nin Türkiye genelinde meslek mensuplarını bilgilendirme konferanslarından biri önceki akşam Fuar için...

BÜYÜT

Mimar Sinan Müşavir Mühendis ve Mimarlar Birliği’nin Türkiye genelinde meslek mensuplarını bilgilendirme konferanslarından biri önceki akşam Fuar içinde bulunan Ay Işığı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

“Elektrik Enerjisi ve Kıyamet” konulu konferansa Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Elektrik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Rumeli konuşmacı olarak katıldı. Rumeli, konuşmasında, enerjide dışa bağımlı olduğumuzun altını çizerek “Türkiye enerji üretiminde bir an önce dışa bağımlı olmaktan kurtulmalı” dedi.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Elektriğimizin yüzde 48,5'lik kısmını doğalgazdan, yüzde 6,34'lük kısmını ithal kömürden üretiyoruz. Ürettiğimiz elektriğin hemen hemen yarısını doğalgazdan üretiyoruz, bunu da ithal ediyoruz. Bu, enerjide dışa bağımlı olduğumuz anlamına geliyor diye konuştu. Rumeli, nükleer santraller konusuna da değinerek Japonya'da küçük bir nükleer santralden üretilen elektriğin Atatürk Barajı'ndaki hidroelektrik santralin üç dört kat daha fazla olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin de yakın zamanda nükleer enerjiye geçmesi gerektiğinin üzerinde duran Rumeli, nükleer enerji ile ilgili eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

13 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR