“Kocaeli’yi kültürlü insanlar yönetmeli”

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Ali Akdemir:“Kocaeli’yi kültürlü insanlar yönetmeli”CHP’den Kocaeli Büyükşehir Belediye Ba...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Ali Akdemir:

“Kocaeli’yi kültürlü insanlar yönetmeli”

CHP’den Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Prof. Dr. Ali Akdemir, Büyükşehir’i eleştirerek “Sadece yolların iyileştirilmesi konusunda, ağaçlandırma konusunda çalışmaları olan bir belediye başkanlığı yürütüldüğünü düşünmekteyim. Kocaeli’nin kültürlü insanlar yönetmeli, Kocaeli bunu hak ediyor” dedi


CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Ali Akdemir aylar öncesi başladığı adaylık yarışında koşmaya tüm enerjisiyle devam ediyor. Büyükşehir Belediye başkan aday adaylığını ilk açıklayan siyasetçi olan Akdemir, mütevazı kişiliği ve olaylara derin bakışıyla dikkat çekiyor. Bu kenti çok iyi tanıdığını, kentin sorunlarını çok iyi bildiğini dile getiren Akdemir, sağlık, eğitim, ulaşım, turizm, işsizlik, tarım gibi konularda projelerini şekillendirdiğini ve Kocaeli’ni “Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Marka İl” yapmaya hazır olduğunu söylüyor.

Röportaj: Uğur ULUSOY ENGİN

-Sizi tanıyabilir miyiz?
1963yılında Sivas’ta doğdum. Ama daha sonra Adana’da büyüdüm. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünden 1986 yılında mezun oldum. Aynı üniversitede akademik kariyerimi yaptım. Daha sonra Dumlupınar Üniversite’nde çalıştım.1997 yılında Kocaeli Üniversitesi’ne profesör olarak atandım. Kamu Yönetimi ve İşletme Bölüm başkanlıklarını üstlendim. 2004’e kadar Kocaeli Üniversitesi’nde çalıştım. Daha sonra18 Mart Üniversitesi’nde 4 yıl dekanlık yaptım. 2007 yılında aynı üniversiteye rektör olarak atandım. Daha sonra Kocaeli’ye döndüm. Zaten Kocaeli’den ayrılmamıştım. Evim açıktı. Her hafta sonu geliyordum. Buradan ayrılmam söz konusu değildi. 1997’den 2004 yılına kadar KOÜ de çalışırken kent dinamikleriyle hep iç içeydim.Yönetim hocası olmam nedeniyle bir şekilde siyasetle her zaman iç içe oldum. Aile olarak zaten CHP’liyiz. Her zaman CHP'li kimliğimi ve sosyal demokrat kimliğimi muhafaza ettim.

-Aday adaylığı sürecinden bahseder misiniz?

Belediye başkan aday adaylığı fedakarlık işi. Yıllık 1.2 milyar liranın üstünde bir bütçesi olan belediyenin yaptıklarının bu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sadece yolların iyileştirilmesi konusunda, ağaçlandırma konusunda çalışmaları olan bir belediye başkanlığı yürütüldüğünü düşünmekteyim. Kocaeli’yi uluslar arası düzeyde marka kenti yapacak, kentin bütününün gelişmesine katkı verecek çarpıcı, vizyoncu projelerin olmadığını görüyoruz. Halbuki Kocaeli vaktiyle CHP’li büyükşehir belediye başkanlarıyla yönetilirken vizyon projeleri vardı ve halen biz o projelerden söz edilmekte. Dolayısıyla onun üzerine çok çarpıcı, çok vizyoncu yani Kocaeli halkının tamamının mutlu olacağı projelerin olmadığını görüyoruz. O nedenle CHP güçlü iktidar alternatifi olmalıdır diyerek yola çıktım...

HALKLA GÖRÜŞÜYORUM
Hem ilçeler düzeyinde hem de büyükşehir düzeyinde, Kocaeli’de CHP’nin iktidarın en güçlü alternatifi olması için çaba sarf ediyorum, projeler yürütüyorum, halkla görüşmeler gerçekleştiriyorum. Seçimler sırasında kadına yönelik politikalar konusunda nelerin dikkate alınması gerektiği konusunda çok önemli bilgiler edindim. Kadın örgütümüzle beraber CHP’nin iktidar alternatifi olması için yoğun çaba sarf edeceğiz. Kadınlarımız sadece yardımcı rollerde değil başrollerde de oynaması gerekiyor. Kadın hareketi konusunda çalışmaları olan birisi olarak kadınlarımızın aktif siyasetin içerisinde olmalarını desteklemekteyim. Bu çerçeve de Ulusal ve Uluslararası Marka İl Kocaeli vizyonuna hizmet için aday oldum. AKP'liler bu vizyonu duyunca tebessüm ediyorlar, içinde ne olduğunu algılamakta zorluk çektikleri için tebessüm ediyorlar. Bu arada AKP'liler öğrensin diye söylüyorum: Vizyon denince hayal gelmez akla sadece, gelecek kuşakları düşünen projeler gelir mesela. Uzun yıllar sonraki kuşağın yararlanacağı işleri yaparsanız asalet, soyluluk buradadır, kendinizi düşünerek işler yaparsanız bunun ne anlama geldiğini de halkımız söyleyecektir!

-Şu anki yerel iktidarı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kültür politikası, eğitim politikası diye bir şey yok. Tamamen ihale anlayışı ve kadrolaşma anlayışı ile bu kent ve ülke yönetilmekte. Halbuki belediyeciliğin bir boyutu imar ve inşaadır, ikinci boyutu sosyal boyuttur, üçüncüsü koruma etkinlikleridir. Son ikisi ancak sosyal demokrat anlayışıyla olacak işlerdir.

-Kendinizi nasıl betimlersiniz?
Sosyal demokrasiye inanan bir aileden geliyorum. En aşağıdan başlayarak katmanları birer birer tırmandım ve gelebileceğim en üst noktaya geldim üniversite düzeyinde... Akademisyen olarak beni tanımlayan konulardan bir tanesi de sayısını hatırlamayacağım kadar çok akademisyen yetiştirdim. Beni akademisyen olarak karakterize eden özelliklerden bir tanesi de çok yoğun ulusal ve uluslar arası kongreler düzenlememdir. Organize ettiğimiz kongreler toplumun sorunlarını çözmek için çare üretmeye yöneliktir. Gelir dağılımındaki adaletsizlik, göçün neden olduğu çarpıklık, açlık, savaşların önlenmesi, STK’ların toplumsal aktör olması gibi konularda çalışmalar yaptım. Sözgelimi 2010 yılında Çanakkale’de Dünya Üniversiteler Kongresi organize ettim. Ufuksuz ve kara cahil AKP milletvekilinin sabotajlarına, engellemelerine rağmen bu etkinliği gerçekleştirdim. Bu birikimlerimi Kocaeli halkıyla paylaşmak istiyorum. Onlara gerçek belediyeciliği katmak, üretmek, hizmet etmek istiyorum. Hem imar ve inşaa edeceğiz, hem koruyacağız, hem de sosyal, kültürel, sanatsal ve entelektüel etkinlikler yapacağız.Tarımsal alanları imara açmayacağız, tarımı geliştireceğiz, Eşme' yi olduğu gibi, doğasıyla, yeşiliyle, değerleriyle koruyacağız.

-Aylardır kentin değişik kesimlerinde halkla buluşuyorsunuz. Kente dair izlenimleriniz neler?
Kocaeli’de yaşayan, Kocaeli’nin sorunlarını tanıyan bir insanım. 1997’den beri burada yaşıyorum, yaptığım çalışmalarla tanınmaya başlandım. Kocaeli’yi hem uluslar arası hem de ulusal düzeyde benzer kentlerle karşılaştırıyorum. İzmir’le kıyasladığımızda İzmir’den daha avantajlı ama İzmir’in imajıyla Kocaeli’nin imajı çok farklı. İzmir’i İzmir yapan vaktiyle yapılan vizyon çalışmaları olmuştur. Ben burada vizyon dediğim zaman CHP’nin profesör adayları uçuyor deniliyor. Ufuk ve vizyon bu kadar. Halbuki politikacıların şunu bilmesi, öğrenmesi lazım. Ne yaparsanız vizyonla yaparsınız, hedefle yaparsınız. Vizyon hayalden çok farklı bir şeydir. 50 yıl sonra kentin geleceği şu olmalıdır denmelidir. Bu geleceği düşünmek demektir, geleceğin kuşağını düşünmek demektir

MARKA KENT; KOCAELİ
Bizim vizyonumuz ise “Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Marka Kent Kocaeli”. Bu tebessüm edilecek bir konu değil. Tabiî ki entelektüel birikimi olmayan, ufku olmayan insana, belediyeciliği sadece yandaşlarını işe almak olarak ve ihale vermek olarak algılayan insanlara bunu anlatamazsınız. Kocaeli’yi kültürlü insanlar yönetmeli, Kocaeli bunu hak ediyor. Kozmopolit bir yapısı var bu kentin ki bu büyük bir avantajdır. Kocaeli’yi ulusal ve uluslararası düzeyde benzerleriyle karşılaştırdığım zaman iyi bir yerde olmadığını düşünerek aday oldum. Anketler neyi gösterirse göstersin halka kendinizi iyi anlattığınız zaman alternatif olursunuz. CHP Türkiye’nin kurumsallaşmış bir partisidir. Her zaman her yerde alternatif olması gerekir. Adaylık gerekçelerimden bir tanesi de budur. Bizim partimizde bile CHP’nin büyükşehiri almasının zor olacağına ilişkin düşünceleri olanlar var. Bu CHP’ye yakışmaz diye düşünerek arkadaşlarımı ikna ettim ve yola çıktık. Genelde AKP’nin güçlü olduğu yerlerde çalışmalara başladık. Halkın sorunlarını dinleme olanağımız oldu. Gittiğim her yerde gençlerle, kadınlarla, işsizlerle, esnaflarla, köylülerle yaptığım görüşmelerde kendimi anlattığım zaman olumlu tepkilerle karşı karşıya kalıyorum.

-Kente dair tespit ettiğiniz sorunlar neler?
Çok ilginçtir insanların üzüntü duyacağı sorunlarla karşı karşıyayız. Mesela Doğu Anadolu’da karşılaşacağınız sorunlar bu kentte de karşımıza çıkmakta. Yoksulluktan, açlıktan, işsizlikten söz ediyor insanlar. Ve biz Türkiye’nin kişi başına GSMH oranında birinci sıradayız. İnsanlar kentkartla ilgili sorunlardan, bir yere gitmek için ulaşım sorunlarından, para bulamamaktan, bir yerden bir yere gidememekten söz ediyor. 2013 Türkiyesi’nde 11 yıllık AKP iktidarında sorunlar bu mu olmalıydı? Bugün belediye başkanı yoksula yaptığı yardımlarla mı gurur duymalı?

GÜBRE PAHALI, MAZOT PAHALI.

Kocaeli’de tarımla, çiftçilikle uğraşan halkımız artık toprağına ürün ekmekten kaçınmakta Çiftçisiniz ve yaşamınız tarlaya bağlı ama siz ekmemeyi düşünüyorsunuz. Neden? Çünkü gübre pahalı, mazot pahalı. Böyle bir dram olabilir mi? Köylünün içine düşeceği en kötü durum budur. Bir köylünün başını öne eğeceği en kötü durum malını mülkünü tarlasını sattığı zamandır. Ayrıca işsizlik had safhada. İş bulan asgari ücretle iş buluyor, bulamayan yardım almaya çalışıyor. Çiftçi Cumhuriyet tarihinin en büyük dramını yaşıyor: Ekmemek en büyük kazanç diyor, çareyi arazi satmakta buluyor!

PROJELERİMİ ORTAYA KOYACAĞIM

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Yasasına baktığınız zaman kentin sadece alt yapısıyla üst yapısıyla ilgilenilsin diye yetki vermiyor. Belediye başkanına kentin girişimciliğiyle, tarımıyla ilgilenmeyi, ev hanımlarına projeler üretmeyi de söylüyor. Dolayısıyla biz Kocaeli vizyonunu oluşturan bütün unsurlarda, maddelerde çalışmalar yapacağız. Yani ben işsizliği nasıl çözeceğimizi ortaya koyacağım, girişimciliği nasıl geliştireceğimizi ortaya koyacağım, ev kadınları için projelerimi ortaya koyacağım. Türkiye’de 12 milyon ev kadını var. Bu insanları üretime, verimliliğe kanalize etmeniz lazım. Hemşehri derneklerine yeni misyonlar yükleyeceğim.

TURİZM GELİRLERİ

Bütün dünyada marka olmuş kentlere bakınız; Eskişehir, İzmir, Mersin, Aydın ve Muğla’ya bakınız. Tesadüftür ki bu kentlerin tamamı CHP’liler tarafından yönetiliyor. Hepsinin en önemli özelliği ise turizm gelirleri. Hem iç turizm hem dış turizm geliri...Bunda Belediyelerin faaliyetleri yadsınamayacak kadar önemli..Bu iller markalaşmak konusunda ne yazık ki Kocaeli den önde ancak Kocaeli olarak eksiğimiz yok fazlamız var bu illerden...

-Bu kentin kanayan bir yarası da doğal güzelliğe ve tarihi mirasa sahip olmamız ve yeterince kullanamamız. Siz turizm konusunda neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Bizde turizm tesisi yok. Bizim şehir merkezindeki esnaflarımız kan ağlıyor. Bu insanlara nasıl ticari bir hareket kazandıracaksınız tabiî ki turizmi hareketlendirerek. Ama hangi değerimizi sunacaksınız, pazarlayacaksınız. Tarihi kent değerlerimiz var ama bunun envanteri yok ortada. Öncelikle değerler envanterinin çıkarılması gerekiyor. Maddi manevi, tarihi, ekonomik ve sosyal olarak anlam ifade eden değerlerimizin envanterini çıkaracağız. Körfez çok önemli bir değer, Kandıra bezi çok değerli, saat kulemiz, Kefken, Kerpe, Kartepe, Karamürsel, sanayi çok genel değerlerimiz ama bir de uzmanların ve eski İzmitlilerin bildiği bizim bilmediğimiz şeyler var bunu da araştırarak ortaya çıkartacağız. Benim yapacağım en önemli çalışmalardan bir tanesi de bu olacak. Biz Kocaeli’yi turizm kenti yaparsak buradaki ticaret hacmi 10 kat artar. Turizm bütün dünyada; sanayi kenti de olsanız, tarım kenti de olsanız marka kentlerinin tamamının tercih ettiği bir sektördür. Çünkü çarpan, çoğaltan bir etkisi vardır. Turizm ile ticareti geliştirirsiniz, esnafı, tarımı, sanayiyi, inşaatı, kültürü geliştirirsiniz. Yani çok boyutludur. Ama buna bir vurgu getirmeniz gerekir. İç ve dış turizmi geliştirirseniz bir esnafın geliri on kat artar, yan sektörler gelişir. Boşuna "Turizm Markası Kocaeli" demiyoruz. Bu vurgu da vizyondur. Vizyon dediğiniz zaman AKP’liler buna ne yazık ki tebessüm ediyorlar. Çünkü onlar için gelecek değil, bugün önemlidir...

-Kocaeli ülkenin önemli üniversitelerinden birini bünyesinde barındırıyor. Kentimiz sizce öğrencilere sahip çıkıyor mu?

70 bin civarı öğrenci var. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden, kentlerinden gelen öğrencilerin varlığı bizim için çok anlam ifade eden bir konu. Sadece ekonomik açıdan değil, kültürel açıdan ve insan varlığı olarak anlam ifade etmekte... Onların kentle buluşması için yerel yönetimlerin çok iyi çalışmalar yapması, üniversiteyle işbirliği içerisinde olması gerekiyor. Ne yazık ki Kocaeli de üniversite öğrencileri gözaltılarla ve alınan cezalarla gündeme geliyor.

-Biraz projelerinizden bahseder misiniz?

Şu anda sorunları dinleme, saptama ve önceliklendirme çalışmalarımız sürmekte. Kocaeli’nin tarım kenti, turizm kenti olmasını istiyoruz, öğrenci kenti, kültür kenti, STK kenti olmasını istiyoruz. Bütün bunların kente kanalize olmasını istiyoruz. “Ulusal ve Uluslararsı Düzeyde Marka İl Kocaeli" vizyonumuzla yola çıkacağız ve artık çiftçi toprağını ekmek isteyecek, girişimcilik özendirilecek. Bu çok üzerinde durduğum bir konu ve insanlara diyoruz ki iş arıyorsanız arayın ama iş kurmak gibi de bir şey var. Sivil Toplum Kuruluşları çok büyük bir zenginliğimiz. Onlara işlevler katacağız. İç ve dış turizm projemiz olacak. Ulaşım çok önemli konumuz olacak. Dolayısıyla çok yakında işsizlik, tarım, toplu taşıma, girişimcilik, engelliler, STK'lar, turizm, öğrenciler, Kocaelili olmak, ev kadınları, emekliler, kongreler, çalıştaylar konusunda somut projelerle Kocaelili hemşehrilerimin karşısında olacağım. Bu öğeler konusunda kentin giriş ve çıkışlarına da “Ulusal ve Uluslararası Marka İl Kocaeli’ye Hoş Geldiniz” diye tabelalarımızı da asacağız.

-Belediye başkanı seçilirseniz nasıl bir tavır içerisinde olacaksınız?
Tüm Kocaeli halkının belediye başkanı olacağım. Kocaeli çoğulcu bir kenttir. Farklı insanların bulunduğu bir kenttir. Geçmişte yaptıklarım en büyük referansımdır. Kanıtı geçmişimdir. Herkese bir nazarda, bir gözle baktım. Herkese arkadaş olarak baktım, dost olarak baktım, benim anlayışımda “öteki” yoktur, “biz” vardır, “siz” vardır. Ve bütün insanlarımıza saygı duyuyorum. AKP bunun tersini yapıyor, sanki önceden AKP varmış gibi AKP'liler ve diğerleri diyor. Çok yazık, bir ülkeye, bir kente, çoğulculuğun egemen olduğu bir il'e yapılacak en büyük kötülük... Bütün farklılıkları Kocaelilik kimliğinde buluşturarak, halkın mutlu ve zengin olduğu, kültürel, sanatsal, sportif, entelektüel faaliyetlerin yoğun olduğu, gençlerin, engellilerin, yaşlıların, kadınların, STK'ların kent yaşamında hissedildiği bir kenti hep beraber tasarlayıp, imar ve inşaa edeceğiz...

04 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR