Çelik: Göç alan illerin SBS’de ilk sıralarda yer almaları çok zor

Kocaeli Sanayi Odası’nın meclis toplantısına konuk olarak katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kocaeli’nin SBS’de ilk sıralarda yer alma...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası’nın meclis toplantısına konuk olarak katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kocaeli’nin SBS’de ilk sıralarda yer almasının mümkün olmadığını söyleyerek, “Göç alan illerin SBS’de ilk sıralarda yer almaları çok zor. Bu yüzden hayıflanmamak gerekir” dedi

Kocaeli Sanayi Odası’nın 6’ncı dönem meclisi 47’nci toplantısı dün KSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. AKP Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in konuk olarak katıldığı toplantıda Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, çok sayıda sanayici ve işadamı da hazır bulundu. Meclis sonunda konuşma gerçekleştiren Çelik, göç alan illerin SBS’de iyi bir derece yapmalarının çok zor olduğunu kaydederek, “Kocaeli’de 80 ilden insan var. Dolayısıyla SBS’de ilk sıralarda olmayı beklemek de çok zor. Bu yüzden hayıflanmamak gerekir” şeklinde konuştu.

“EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN İL OLDUK”
Aylık faaliyet raporunu okumak için söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İşsizliğin en önemli sorununun eğitimsizlikten ve mesleksizlikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu kapsamda TOBB, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile bağlatılan ve dünyada örnek olan UMEM projesi önem taşımaktadır. Kocaeli’de Odamız başkanlığında yürütülen bu proje ikinci yılını hedefin altında tamamlamıştır. Proje başlangıcından bu yana 2 bin 214 kişiyi iş sahibi yaparak en fazla istihdam sağlayan il olduk” dedi.

“TÜRKİYE İYİ DURUMDA”
Sonrasında söz alan Hüseyin Çelik ise küreselleşen bir dünyada yaşadığımıza dikkat çekerek, “Dünya ülke haline geldi. Küresel ekonomi, siyaset var artık. Terör, hukuk bile küresel hale geldi. Dünyadaki küreselleşmeyi yok etmek mümkün de değil. Bilgi toplumu haline geldik. Bilgiye sahip olanlar bilgiyi üretenler dünyadaki zenginliğe sahip olanlardır. Beyin gücünü iyi kullananlar dünyada söz sahibi olur. Nüfusu nüfuz haline getirmek de önemli. Türkiye artık iyi durumda. En alt tabakadaki insan için bile iyi duruma gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“GERÇEKÇİ DAVRANMAK ZORUNDAYIZ ”
Cari açık problemimiz de çözülecek diyen Çelik, “Demokrasiye de büyük yatırım yaptık. AB ise önemli bir hedef. Yozlaşmadan dünyayla uzlaşacağız. Kocaeli’de muhteşem okullar yapan işadamlarımızı tebrik ediyorum. Ayrıca 2004 yılından beri Kocaeli’de vilayet sınırı büyükşehir belediyesi sınırı olmuştur. Bu kent kırsalıyla birlikte kalkınabilmiş, aynı hızda ilerleyebilmiştir. Kocaeli’de karayollarının mükemmel olması için bizler de elimizden geleni yapacağız. Kocaeli bir sanayi kentidir. SBS alanında herkes Kocaeli’den bir biricilik bekliyor. Fakat gerçekçi davranmak zorundayız. Bu ile 80 ilden insan geliyor. Yoğun bir göç var. Burada iyi çok iyi, alt tabakada ise sıkıntı var. Göç alan yerlerde birincilik, ikincilik gibi dereceler beklemek çok zor” dedi.

“KARTEPE İYİ TANITILMADI”
Hayıflanmamak gerek diyerek sözlerini uzatan Çelik, “Kocaeli’de 2 üniversite var. Eksik olan ise vakıf üniversitelerinin olmamasıdır. Vakıf üniversitelerini de buraya çekmek gerekiyor. Bu konuda teşvik yapılmalı. Kartepe’nin iyi tanıtıldığını da düşünmüyorum. Şahsen kendim Kartepe’de Uludağ’dan daha zevk aldım” diyerek sözlerine son verdi. Konuşma sonrası söz alan Kartepe Green Park Otel sahibi Adil Üstündağ da Kocaeli için okul sözü verdi.

28 Kasım 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR