Kanserde erken teşhis yüz güldürüyor

Kansere yakalanan kişilerin umutsuzluğa düşmesine gerek yok. Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu kanserde erken teşhisin önemi ü...

BÜYÜT

Kansere yakalanan kişilerin umutsuzluğa düşmesine gerek yok. Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu kanserde erken teşhisin önemi üzerinde durdu. Prof. Dr. Oktar Asoğlu ‘’Erken teşhisle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Yapılacak en önemli şeylerden biri ise tarama programlarına katılarak kanseri erken saptamak ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek. Erken yakalanmamış olan kanserlerde de gerek spesifik çalışma gerekse de teknolojik ve ilaç sanayisinde ki büyük gelişmeler, yüz güldürücü sonuçlara yol açmaktadır’’ dedi.

 

Laparoskopik teknikle daha iyi cerrahi ek tedavilere erkenden dönüş olanağı

Laporoskopik ve robotik cerrahinin sağladığı 16 kat büyüme ile doku ve organlar normal gözden daha iyi görünmesi daha başarılı ve iyi bir cerrahinin yapılmasına olanak sağlıyor. Karın kesisinin olmaması hastanın çok daha kısa sürede iyileşmesine ve eğer ek tedavi alması gerekirse hızla tedavisine dönmesine olanak sağlıyor.


Kansere karşı önlem alınacak püf noktalar

Kanser hepimiz için ürkütücü bir kelime… Çağdaş yaşamın, hayatı kolaylaştırma adına yarattığı kötü bir armağan… Çağımızın hastalığı kansere karşı dikkat edilmesi gereken, farkındalık yaratılması gereken en önemli konu beslenmek. Kendininiz için bir adım atın ve erkenden önleminizi alın…

 

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN! 
Öğünlerde 4 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli menüler hazırlanmalı.

 

GÜNDE EN AZ BEŞ PORSİYON SEBZE MEYVE TÜKETİN! 
Bu beş porsiyonun en az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller olmalı.

 

TANELİ TAHILLARI TERCİH EDİN! 
Rafine tahıllar ve saf şeker yerine tam taneli tahıllar tercih edilmeli.

 

İŞLENMİŞ KIRMIZI ET YERİNE BALIK VE KURUBAKLAGİL TERCİH EDİN! 
Özellikle yağ içeriği yüksek ve işlenmiş kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Kırmızı et yerine balık, tavuk ya da kurubaklagiller tercih edilmelidir.

 

YAĞI AZALTIN! 
Yağ alımının azaltılması için yemekler az yağla pişirilmeli, et yemekleri yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmeli, kızartma kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

 

ANNEANNE YEMEKLERİNE DÖNÜN! 
Batı tipi beslenme yerine, geleneksel yemeklere yani annenizin veya anneannenizin hazırladığı o güzel yemeklere geri dönün.

 

GÜNDE BİR ELMA YİYİN! 
Günde bir elma her derde deva ve kalın bağırsak kanserinden koruyucu bir meyvadır. Çünkü vücudun ihtiyacı olduğu günlük lif miktarını bir elmadan alabilirsiniz.

 

SİGARA VE TÜTÜNDEN UZAK DURUN! 
Sigara ve tütün alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmanız daha uzun yaşamanızı sağlayacaktır.


BESİN YAPITAŞLARININ VÜCUDUNUZDA NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİN! 
Karbonhidratlar ve Kanser: Karbonhidratlar başlıca enerji kaynağımızdır. Gereksinimin üzerinde alınması obeziteye neden olur. Bunun yanı sıra, kepekli tahıl ürünleri, kurubaklagiller, taze sebze ve meyvelerin fazla tüketilmesi, posa alımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kalın bağırsak-rektum kanserinin önlenmesinde etkindir.

03 Şubat 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR