Kahve içmenin çocuğun gelişimine zarar vermediği gösterildi

Ohio'daki Ulusal Çocuk Araştırma Enstitüsü ve Hastanesi'nden Mark A. Klebanoff ve Sara A. Keim, hamilelikte kafein tüketmenin yaygın olmasına rağmen...

Ohio'daki Ulusal Çocuk Araştırma Enstitüsü ve Hastanesi'nden Mark A. Klebanoff ve Sara A. Keim, hamilelikte kafein tüketmenin yaygın olmasına rağmen çocuklarda anne karnında kafeine maruz kalmakla çocukluk dönemindeki zihinsel beceri ve davranışlar arasındaki ilişki konusunda çalışma yapılmamış olduğunu fark etmişler. Amerikan Obstetrist ve Jinekologlar Akademisi annelerin endişelerinin, kafeinin plasentadan geçmesi ve annedeki katekolamin düzeyini yükseltiyor olmasından kaynaklandığını söylüyorlar. Katekolamin stresin bir biyogöstergesi ve hamilelikte stresin erken doğuma neden olduğuna inanılıyor.

 

Araştırmacıların analiz ettikleri veriler 1959 - 1974 arasında bir perinatal projenin katılımcılarından 2.197 hamile kadından elde edilen veriler; bu dönem kafeinin etkileri konusunda çok az kişinin endişe duyduğu bir dönem.

 

Araştırmacılar özellikle kafeinde bulunan merkezi sinir sistemini uyaran parazantin (paraxanthine) adlı kimyasalla ilgilenmişler. Hamileliğin 20. ve 26. haftalarındaki parazantin düzeyi ile çocuğun 4 ve 7 yaşlarındaki IQ'su ve davranış sorunları arasındaki ilişkiye bakılmış. Ancak hamilelikte kafein alımı ile çocuğun yaşamının her hangi bir döneminde zekâ ve davranış sorunu göstermesi arasında hiçbir anlamlı bağlantı tespit edilmemiş.

 

Araştırmacılardan Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Keim "Biz bulgularımızın günde 1-2 fincan gibi makul miktarda kahve içen hamilelerin endişelerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz" dedi.

 

Bu konuda, günde 1-2 fincan kahve içmenin zararlı olmadığı sonuçlarını bulan başka çalışmalar da var. Örneğin, 2012'de yapılan bir çalışma anne karnında kafeine maruz kalmanın doğumdan sonra bebeğin geceleri sık uyanması anlamına gelmediğini göstermiş.

 

Çevirenin notu: Burada kahve dendiğinde anlaşılan granül kahveler (instant) değildir. Filtre kahve ve/veya Türk kahvesi içilebilir.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

 

Sağlıklı Yaşıyoruz

 

Kaynak:  http://www.medicaldaily.com/good-news-pregnant-women-study-finds-drinking-coffee-doesnt-harm-childs-development-362518

Birincil kaynak: Klebanoff MA, Keim SA. Maternal Caffeine Intake During Pregnancy and Child Cognition and Behavior at 4 and 7 Years of Age. American Journal of Epidemiology. 2015.


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR