Yılmaz: Geleceğe yatırım yapıyoruz

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, incelemelerde bulunmak üzere TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ne geldi. Balkan Yılmaz, “AR-GE araştırmalarıyla Türkiye’nin gelece...

BÜYÜT

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, incelemelerde bulunmak üzere TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’ne geldi. Balkan Yılmaz, “AR-GE araştırmalarıyla Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz’’ dedi.

DPT’den Sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde yer alan TÜSSİDE’de düzenlenen TÜBİTAK-Kalkınma Ajansları AR-GE ve Yenilik Çalıştayı’na katılmak üzere dün ilimize geldi. 60 kişilik bir katılımla gerçekleşen çalıştayın son gününde Bakan Yılmaz’a TÜBİTAK’ta yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aktarıldı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş tarafından ağırlanan Bakan Yılmaz’a Vali Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşlik etti.

5 BİN PERSONEL
Burada Bakan Yılmaz’a TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Mehmet Önder Yetiş tarafından geniş bir sunum yapıldı. Yetiş, slayt gösterisi eşliğinde gerçekleştirdiği sunumda 8 bin dönümlük alanda kurulu bulunan TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde Marmara Araştırma Merkezi’nin (MAM) yanı sıra BİLGEM, UME, TÜSSİDE ve Marmara TEKNOKENT’in yer aldığını ifade etti. Kurumda endüstriyel ve stratejik projelerle birlikte endüstriyel hizmetlerin sunulduğuna değinen Yetiş, “Çok önemli ve değerli bir insan ve malzeme alt yapımız var. Her gün toplam 5 binin üzerinde personel TÜBİTAK’ta araştırma yapıyor. 2010 yılı sonunda 653 milyon dolarlık proje çalışması yapıldı. Hedefimiz bunu 2 yıl içinde 1 milyar dolara çıkarmak” bilgisini verdi.

BİYOGAZ ÜRETİMİ
Yetiş, TÜBİTAK bünyesinde halen aralarında kamu, özel sektör ve savunma sanayisinin de yer aldığı 321 projenin çalışmasının yürütüldüğünü, Avrupa Birliği projelerinin sayısının ise 62’ye ulaştığını dile getirdi. Çevre Enstitüsü’nün çevre kirliliğini önlemeye yönelik projeler ürettiğini ifade eden Yetiş, Bakan Yılmaz’a Enerji Enstitüsü’nün Büyükşehir Belediyesi için yürüttüğü “Bitkisel ve Hayvansal Atıklardan Biyogaz Üretimi ve Entegre Enerji Üretim Sisteminde Kullanımı Projesi’’ni de örnek olarak gösterdi. Yaklaşık 2 ay sonra tamamlanması beklenen proje dahilinde tarımsal ve hayvansal kaynaklı atıklardan biyogaz üretimi ve elde edilen gazın entegre dönüşüm teknolojilerinde kullanımına yönelik biyogaz üretim tesisi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

HEDEF İLK 10
Bakan Yılmaz’a sunulan bilgilendirmede geçmişte yurt dışından alınan birçok teknolojiye artık TÜBİTAK’ın sahip olduğu, bazı alanlarda dünya teknolojilerinin önünde çalışmalar yapıldığı ve TÜBİTAK’ın son 10 yıllık dönemde büyük aşama kaydettiği aktarıldı. TÜBİTAK’ın geldiği nokta için memnuniyetini ifade eden Bakan Yılmaz, “Hükümet olarak TÜBİTAK’a çok destek veriyoruz. Gebze, TÜBİTAK’ın en önemli yerleşkelerinden birisidir. Teknolojiye ve AR-GE’ye önem veriyoruz. Hedefimiz Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Bu açıdan bilgiyi üretmek ve kullanmak çok önemlidir” ifadesini kullandı.

AR-GE PAYI ARTTI
TÜBİTAK içinde minibüsle dolaşarak incelemelerde bulunan Bakan Yılmaz, “Hazırladığımız Ulusal Sanayi Stratejisi’nde amacımız katma değeri yüksek ürünler üretmek. Yüksek katma değerli ürünleri üretmeyi ve pazarlamayı hedefliyoruz. 2002’de AR-GE araştırmalarına ayrılan pay binde 50’nin altındayken, küresel krizin etkili olduğu 2009’da binde 85 oldu. AR-GE’ye verilen destek, Türkiye’nin geleceğine yapılan yatırımdır’’ şeklinde konuştu. Bakan Yılmaz, daha sonra beraberindekilerle birlikte TÜBİTAK içinde incelemelerde bulundu.

26 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR