Sendika kavgasında yumruklar konuştu

Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde başlayan sendikalaşma mücadelesinde yumruklar konuştu. Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde başlayan sendikalaşma mücadelesinde yumruklar konuştu. Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar dün sabah Fen İşleri Daire Başkanlığı’na giderek Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube İş Yeri Baş Temsilcisi Erhan Şirin ile kavga etti. Yaşanan kavgaya işçiler müdahale ederken Şirin, Uyar’dan şikâyetçi oldu.

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası arasında, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerde sendikalaşma mücadelesi kıyasıya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AKP hükümeti ile Hak-İş arasında yaşanan toplu sözleşme sonrasında sinirler gerildi. Yaşanan sendikalaşma sürecinde iki sendika arasında karşılıklı suçlamalar devam ederken, sonunda yumruklar konuştu. İddialara göre, Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar dün saat 08.15 sularında, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na gitti. Burada sendikalaşma süreciyle ilgili olarak hakaretler yağdıran Uyar, Hizmet-İş Sendikası 2 Nolu Şube İşyeri Baş Temsilcisi Erhan Şirin tarafından uyarıldı. Sözlü tartışma sonrası Uyar ile Şirin arasında yumruklaşma başladı. Uyar tarafından darp edilen Şirin, Kocaeli Devlet Hastanesi’nden rapor aldıktan sonra Saraybahçe Polis Merkezi’ne gitti. Şirin, Uyar’dan şikayetçi oldu.

ŞİKAYETÇİ OLDU
Şirin ifadesinde, “08.15 sularında çalışmakta olduğum Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Bakım Onarım ve Yapım Şube Müdürlüğü binası içerisinde bulunuyordum. Aynı zamanda Hizmet-İş Sendikası’nın yetkili baş temsilcisi olarak iş yerinde görevim var. Bu arada Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar, iş yerine gelerek alanda bulunan işçilerle birlikteyken ağır sözler içeren küfürler etti. Kendisine düzgün konuşması gerektiğini söyledim. Adnan Uyar bu uyarı sonrasında bana yumruk attı” dedi. Şirin “Bu saldırı ile alanda bulunan işçiler araya girdiler. Arbede sonrasında Uyar beraberindekilerle alandan ayrılırken, ‘Daha seninle işim bitmedi tekrar görüşeceğiz’ dedi. Yaşanan bu olay sonrası hastaneye giderek darp raporu aldım. Uyar ile kişisel olarak bir anlaşmazlığım yok. Son günlerde sendikalaşma sürecinde yaşanan sorunlar bu durumu doğurdu. Saldırma sebebinin Belediye-İş Sendikası’ndan istifa edenlerin yeninden Hizmet-İş Sendikası’na katılması olarak görüyorum. Belediye-İş Sendikası yetkilileri zaman zaman iş yerine gelerek işçileri kendi sendikalarına üye yapmak istemektedirler. Bu olay sırasında ben veya yanımdakiler herhangi bir sözlü ithamda ve fiziki bir saldırıda bulunmadık. Adnan Uyar’dan davacı ve şikayetçiyim” sözlerini kullandı.

KÜFÜR ETMEDİM
Olay sonrasında Saraybahçe Polis Merkezi’ne giden Uyar ise ifadesini verdikten sonra sendika binasında basın açıklaması yaptı. Uyar, “Örgütlenme süreci aynı şekilde devam etmektedir. Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda çalışan arkadaşlarımızı ziyarete gittik. Belediye-İş Sendikası olarak sadece çalışanların gönlüne talip olduk. Hizmet-İş Sendikası’nın sadece yalanlarla sendikalaşma olayını baltalamak istediğini ifade ettik. ‘Biz Ankara gerekeni yapıyoruz. Ankara’dan baskı kurdururuz’ lafları söylenince, burada bulunan işçi arkadaşlara, sendikacılık Ankara’dan baskı yapmakla olmaz. İşçinin gönlüne girmekle olur. Ankara böyle şeylere karışmaya niyeti olmaz. Bu yönde Ankara’nın adının kullanılması hiç hoş ve etik değil dedim. Kim sendikacılığı Ankara’dan yapıyorsa şerefsizdir dedim. Bunu ben de yapıyorsam ben de şerefsizimdir dedim. Bu ifadeyi kullandıktan sonra arkamdan birisi ‘Sensin şerefsiz’ dedi. Ben de döndüm ve iteledim. Kesinlikle küfür, hakaret yok. Arkadaş herhalde alışmış, kendisine krallık kurmuş. Kabadayı diye gezen bir arkadaş. Kimsenin şahsına, ailesine, namusuna dil uzatacak kadar olamayız. Ben çalışanların hak ve menfaatleri için her şeyi yaparım. Ben orada sendikacıyla atıştım, işçiyle atışmadım. İşçiye yumruk attırmam. Darp raporu almış, bende herhangi bir şey yok. Ben şikayetçi veya davacı değilim. Sendikal mücadele bu tip şeyler olabilir. Ben sadece çalışanlara hitap ediyordum. Ortaya küfredecek kadar seviyesiz bir kişi değilim. Arkadaşın şımarıklığını iterek tepki gösterdim. Ben şikayetçi olmam. Yaptığım bedelini öderim” açıklamasında bulundu.

UYAR’I UYARDILAR
Olayla ilgili olarak Hizmet-İş Sendikası tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Belediye-İş, iş barışına ve işçilerimizin huzuruna yönelik tahrik, girişim ve saldırılarına devam etmesi halinde, son kalıntıları ve yandaşlarıyla birlikte sadece Kocaeli’de değil, tüm bölgemizden silinip gidecektir. Adnan Uyar, sendikamızın temsilcisi Erhan Şirin’le girdiği sözlü münakaşadan sonra herkesin içinde hakaret ve küfürler yağdırmış ve yumruk atmıştır. İşbirlikçileriyle ve yandaşlarıyla ayakta durmaya çalışan Belediye-İş’in ithal başkanını kınıyor ve uyarıyoruz. Tehdit, şantaj, hakaret, küfür ve saldırılarla var olmaya çalışan ithal sendikacı Adnan Uyar’a haddini bilmesini, yaptıklarının tekerrür etmemesini tavsiye ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

25 Temmuz 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR