KAMADER'den, balık avı yasağı uyarısı

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, amatör balıkçıları uyararak, başta sazan olmak...

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, amatör balıkçıları uyararak, başta sazan olmak üzere sudak ve tatlı su levreği gibi balıkların, 15 Mart-30 Nisan tarihlerinde avlanmasının yasak olduğunu bildirdi.

 

Uztürk, yaptığı yazıl açıklamada, amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerine, adet ve boy limitlerine uymalarını beklediklerini söyledi.

 

Av yasağının Marmara bölgesi, Batı Karadeniz, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin bazı illerinde bugün itibarı ile başladığını hatırlatan Uztürk, baraj, gölet ve akarsularda sazan, yayın, tatlı su kefali (tatlısu kefali avı sadece akarsularda serbest), kadife ve şiraz gibi balık türlerinin avlanılmasıyla ilgili yasağın 16 Haziran tarihine kadar süreceğini belirtti.

 

Uztürk ayrıca, Sudak ve Tatlısu Levreği gibi balıkların Türkiye genelinde 15 Mart ile 30 Nisan tarihleri arasında avlanılması yasak balıklar arasında bulunduğunu, yasak dönemi 1 Mart itibariyle sona eren Doğal Alabalığın avının serbest olduğunu anımsatarak, denizlerde amatör balıkçılara zaman yasağı ve gün içinde av saati sınırlaması olmadığı için adet ve boy limitlerine uymak şartı ile avlanılabileceğini ifade etti.

 

Av yasağına uymayanlara ağır para cezaları uygulanacak

KAMADER Başkanı Engin Uztürk açıklamasında, 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre, söz konusu balık türlerinin av yasağının başlama tarihlerinin balıkların üreme dönemlerini etkileyen iklim şartlarına göre belirlendiğini belirterek, “Avlanma yasağı Akdeniz ve Egenin bazı illerinde 1 Mart-1 Haziran, nispeten daha soğuk olan Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin çoğu illerinde 1 Nisan - 1 Temmuz olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

Yasaklara uymayanlar hakkında ağır idari para cezaları verileceğini vurgulayan Uztürk, şunları kaydetti: "Dernek olarak başta üyelerimiz olmak üzere ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik, balık türlerinin korunması, yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordine içindeyiz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız. Amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerine, adet ve boy limitlerine uymalarını, uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle, 'herkese rast gelsin' diyorum"

16 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR