Bakan Ergün: Sanayicinin önünü açacağız

Bakan Nihat Ergün, Kartepeli sanayicilere “Yerin altındaki zenginlikleri de yerin üstündeki zenginlikleri de değerlendirecek girişimcilere ihtiyaç var...

BÜYÜT

Bakan Nihat Ergün, Kartepeli sanayicilere “Yerin altındaki zenginlikleri de yerin üstündeki zenginlikleri de değerlendirecek girişimcilere ihtiyaç var” diyerek sanayicinin önünü açacaklarını kaydetti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Maşukiye Yayla Alabalık Tesisi’nde Kartepe Sanayici ve İş Adamları Derneği (KATSİAD)’nin konuğu oldu. Programa Bakan Ergün’ün yanı sıra Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz ve iş adamları katıldı. Dernek Başkanı Hüseyin Atilla, “Birinci istişare toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla yaptık. İkinci istişare toplantısını Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün’ün katılımıyla yapıyoruz. Burada sanayicilerimizin sorunları ve çözüm yolları konuşulacaktır” açıklamasında bulundu.

ZENGİNLİKLER GİRİŞİMCİLERİN!
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise sanayicilere şöyle seslendi “Bir ülkenin altında veya üstünde ne zenginlik olursa olsun bu fırsatları değerlendirecek girişimcilere ihtiyaç vardır. Bu insanlarınız yoksa yerin altındaki de üstündeki de hiçbir işe yaramaz. Girişimciliğe önem vermek sanayicinin önünü açmak bizim asli görevimiz. İş adamları kamu risklerini taşımak durumunda değildir. Böyle yaklaşım içerisinde hareket ediyoruz. Zenginleşmek için sanayileşmenin haricinde başka yollar da var deniliyor. Var doğrudur. Ticaret birilerini zenginleştirir, sanayileşme toplumları zenginleştirir. Toplumsal zenginlik önemlidir.

ÜRETİMDEN KAÇMA EĞİLİMİ
Bazı sanayi kollarında üretim yapmaktan kaçma eğilimi var. Zahmetli işlerden kaçarak, idealizmden kaçarak ülke bir noktaya getirilemez. Ucuz iş gücü, ucuz enerji, ucuz hammadde ülkesi değiliz. Rekabeti buralarda ararsak bulamayız. Bizden daha ucuz iş gücüne sahip ülkeler var. Rekabeti ilerde arayacağız. Kabiliyeti olan yerde aramalıyız. Bir avuç pirinçle karnını doyurmaya hazır insanlar var.

ÇOBANIN OYUYLA PROFESÖRÜN OYU BİR
Limanlara lojistik merkezleri kurulmaya başlandı. Derince Limanı bu şekilde dizayn edilmektedir. Demokraside millet yanlış yapmaz. Milleti adam yerine koymazsanız oda sizi dinlemez. Halen daha milleti dinlemeyenler var. Çobanın oyu ile profesörün oyu birdir. Çobanın yüz profesörü etkileme şansı yoktur. Ancak bir profesörün binlerce çobanı etkileme şansı vardır. Çoban diye ona da gitmiyorlar. Biz anlatınca anlıyorlar. Çobanın oyu sayıyla profesörün oyu kiloyla sayılacak. Böyle bir şey olamaz.”

13 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR