Hijyene DİKKAT!

Halk Eğitim Merkezi’nde 5 Temmuz’da yürürlüğe giren hijyen yönetmeliği ilgili bir toplantı düzenlendi. Toplantıya İzmit Zabıta Müdürü Muhammet Ergin,...

BÜYÜT
Halk Eğitim Merkezi’nde 5 Temmuz’da yürürlüğe giren hijyen yönetmeliği ilgili bir toplantı düzenlendi. Toplantıya İzmit Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın, Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt, Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Lokantacılar Odası Başkanı Hikmet Özdemir, Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz, Bakkallar ve Büfeciler Odası Başkanı Sadettin Güneş ve zabıta amiri Rahmi Kaya katıldı.

HİJYEN EĞİTİMİNİN KAPSAMI

Hijyen eğitimi yönetmeliği ile; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüke
tim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanması, eğitimlerin verilmesi, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumlulukları, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesi ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esaslar öngörülüyor.

EĞİTİMİN NİTELİĞİ

Toplantıda konuşan Zabıta Müdürü Ergin, yönetmeliğin halk sağlığı açısından oldukça önemli olduğunun altını çizerek, oda başkanlarına hijyen eğitim belgesinin ne şekilde, nasıl verileceği ve eğitimin niteliğiyle ilgili çeşitli bilgiler verdi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın da, planlı bir eğitim yapılması için oda başkanlarından üye listelerini istedi. Aydın, kendilerine ulaşan listelerin ardından uygulayacakları eğitim programı ile hijyen eğitimi alan çalışanın en iyi şekilde bilgileneceğini vurguladı. Yetkililer, alınacak belgenin portör muayenesinin yerine geçeceğini söyledi.

HİJYEN BELGESİNİ KAPSAYAN İŞ KOLLARI

a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

24 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR