Yıldız Entegre’den çevreci yatırım

Projede sağlanacak enerji tasarrufuyla 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı engellenmiş olacak.   Yıldızlar Yatırım Holding’in...

BÜYÜT

Projede sağlanacak enerji tasarrufuyla 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı engellenmiş olacak.

 

Yıldızlar Yatırım Holding’in lokomotif şirketi Yıldız Entegre, Fransız Kalkınma Ajansı TEB-AFD’den “enerji verimliliği” kredisi aldı. 1.5 milyon euro tutarındaki bu kredi, Yıldız Entegre’nin Kocaeli MDF tesisinde bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan Kurutma-1 ve 2 hattı modernizasyon projelerinde kullanılacak.

 

KARBONDİOKSİTE ENGEL

Şirketin 1.5 milyon euro’ya ulaşan verimlilik yatırımlarının 15 ay içinde ülke ekonomisine geri dönüşü hedefleniyor. Bu proje sayesinde yapılacak enerji tasarrufu ile 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı da engellenmiş olacak.

 

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

MDF2 tesisinde yer alan kurutma hattı, buhar ve doğalgaz ısısı ile çalışıyor. Krediye hak kazanan modernizasyon projesi ile mevcut durumdaki atıl türbinin değerlendirilmesi hedefleniyor. Bu sayede, fabrika kendi elektriğinin bir kısmını üreterek, enerji tüketimini azaltmış olacak. Aynı zamanda, türbin ısısının sürece dahil edilmesi ile doğalgaz tasarrufu da sağlanacak.  MDF1 ve MDF2 tesislerinde uygulanacak “motorda verimlilik” ve “kurutma fanı hız kontrolü” projeleriyle de önemli bir enerji verimliliği sağlanması hedefleniyor.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE DESTEK

Yıldızlar Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız, “Amacımız MDF2 tesisimizde hiç doğalgaz kullanmadan üretim yapmak. Uygulayacağımız bu verimlilik projeleri ile 1.5 milyon euroya ulaşan verimlilik yatırımlarımızın, 15 ay içinde ülke ekonomisine geri dönüşümünü sağlamayı hedefliyoruz” yorumlarını yapıyor.

 

7.9 MİLYON EURO YATIRIM YAPILMIŞTI

Holdingin enerji verimliliği ve çevre bilinciyle gerçekleştirdiği ilk proje bu değil. Yıldızlar Yatırım Holding, “Sürdürülebilir Verimlilik Hareketi” kapsamında gerçekleştirdiği verimlilik artırıcı projeler için 2012 yılında da TED-AFD’den toplamda 7.9 milyon euroluk enerji verimliliği kredisi almıştı. 4.9 milyon euro tutarındaki kredi Mersin Fabrikası için; 3 milyon euro tutarındaki kredi ise Manisa Fabrikası için kullanıldı. Aynı zamanda “Sürdürülebilir Kalkınma Derneği”nin de üyesi olan holding, “Sürdürülebilir Verimlilik” başlığı altında gerçekleştirdiği bu çalışmalarla enerji kaynaklarının akılcı ve efektif kullanımına katkı sağlamayı ve üretim maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

17 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR