AB’ye otomobil satışı çok arttı

      Türk otomotiv sektörü, yılın ilk çeyreğinde, iç pazarın yüzde 24,46 daralması yüzünden sıkıntılı bir dönemden geçerken Avrupa Birliği (AB) pazar...

BÜYÜT

 

 

 

Türk otomotiv sektörü, yılın ilk çeyreğinde, iç pazarın yüzde 24,46 daralması yüzünden sıkıntılı bir dönemden geçerken Avrupa Birliği (AB) pazarına sektör ortalamasının üzerinde ihracat artışı gerçekleştirdi. Sektörün 3 aylık dönemdeki toplam ihracatı yüzde 8,1; AB ülkelerine yaptığı dış satım ise yüzde 12,90'lık artış hızına ulaştı. Otomotiv sektörünün bu dönemde toplam 5 milyar 546 milyon doları bulan ihracatının yüzde 73,14'ü (4 milyar 56 milyon 351 bin dolar), AB ülkelerine yapılan dış satımdan sağlandı.

 

12 BÖLGEYE GİDİLDİ

Avrupa'da bir süre öncesine kadar daralan pazarın geri dönmeye başlaması sayesinde yılın ilk çeyreğinde 27 AB ülkesinden 22'sinde ihracat arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) kayıtlarına göre, otomotiv sektörü, ocak-mart döneminde gelişmiş Batı ülkeleri başta olmak üzere 5 kıtada toplam 155 ülke ve özerk bölgeyle 12 serbest bölgeye ihracat yaptı.

 

RUMLARA İHRACAT YOK

Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen 5 milyar 546 milyon dolarlık otomotiv ihracatının 4 milyar 56 milyon 351 bin dolarlık kısmı, Türkiye'nin geleneksel olarak en büyük ticari partnerleri konumundaki AB ülkelerine yapıldı. Bu rakam, toplam otomotiv ihracatının yüzde 73,14'ünü karşılarken AB üyesi 27 ülkenin, 128 ülke karşısındaki potansiyelini de ortaya koydu. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne ise ihracat olmadı.

25 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR