İntihar değil cinayet çıktı

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Suadiye Çepni Mahallesi Nazif Okumuş Caddesi’nde meydana gelen olayda Volkan Öner isimli şahsın ölümü ile ilgili olarak g...

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Suadiye Çepni Mahallesi Nazif Okumuş Caddesi’nde meydana gelen olayda Volkan Öner isimli şahsın ölümü ile ilgili olarak görülen davanın ilk duruşması dün görüldü. Önce intihar denilen, ardından Adli Tıp Kurumu raporu ile cinayet olduğu belirlenen olayla ilgili Abdülmelik Ç., Ceyhun T., Kerem B., Abdullah S. ve Recep K.’nın yargılanmasına devam edildi.

 

İLK DURUŞMA

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü ilk duruşmasına ölen Volkan Öner’in babası Cemil Öner, Nafiye Öner vekili Av. Nurcan Özen, tutuksuz yargılanan sanıklar Ömer Ç., Abdülmelik Ç., Ceyhun T., Kerem B., Abdullah S., Recep K. ve vekilleri Nuri Almaz ile sanık yakınları katıldı.

 

“SİLAHI GÖRMEDİM”

Dünkü duruşmada savunmasını veren sanıklardan Kerem B., “Abdülmelik Ç.’nin olay günü düğünü olmuştu. Bana kına gecesinde kavga çıktığını, olaya karışan Arslanbey’deki kişileri oraya giderek dövecektik. Olay tarihinde maktul Volkan Öner, A.S., Erdoğan Ö. ve Cemil T. arabada kalmışlardı. Ben diğer sanıklar Recep K., Abdülmelik Ç. ve A.S. ile yürüyordum. Volkan’ın arkamızdan geldiğini gördüm. Elinde silah yoktu. Volkan bize yetişemeyince merak ederek tekrar baktım. Tam bu sırada silah sesi duydum. Volkan bize yürürken ‘Ben vuruldum’ diyerek yere düştü. Biraz da alkollüydü. Volkan’ın vurulduğunu görünce ben 112’yi arayarak ambulans istedim. Adresi tam tarif edemediğim için ambulans gelmedi. Biz de Volkan’ı, Ceyhun T.’nin arabası ile hastaneye yolladık. O sırada polisler geldiler. Yerde duran silaha kesinlikle el sürmedik. Kimsenin almasına da müsaade etmedik. Polisler silaha el koydular. Volkan’ın silahının yere düşerek ateş almış olabileceğini düşünüyorum. Olay günü de üzerimde silah yoktu. Beraatımı istiyorum” dedi.

 

“AMBULANSA GÖTÜRDÜM”

Duruşmada ifade veren Ömer Ç. ise “Suç tarihinde yeğenim Abdülmelik’in düğünü vardı. Düğünde yanımdaki kurusıkı tabancayla ve tüfekle ateş ettim. Bu nedenle elimde barut izi bulunmuş olabilir. Düğünden sonra oturmuş çay içiyorduk. Ağabeyim Sinan Ç. geldi ve arabayla olay yerine gittik. Volkan’ı vurulmuş halde bulduk. Ben arabaya bindim Volkan’ı Kandıra sapağına götürdüm orada ambulansa aktardık. Biz de peşinden hastaneye gittik. Suçlamaları kabul etmiyorum” sözcüklerini kullandı.

 

“ARABAYI KULLANAMADIM”

Volkan’ın taşındığı aracın sahibi sanık Ceyhun T. ise olayla bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, ifadesinde şu sözlere yer verdi: “Olayla bir ilgim yok. Ben kahvede otururken Volkan geldi ve Arslanbey’e kavgaya gitmesi gerektiği söyledi. Ben de götürmek istemedim. Sonra benzin parası verdi. İtiraz edemedim ve diğer arkadaşlarının yanına gittik. Alkollüydü ama sarhoş değildi. Silahı olup olmadığını bilmiyorum. Ben onu arkadaşlarının yanına bıraktım. Ondan sonra geri döndüm geri dönmek isterlerse evlerine bırakmak istedik. Volkan’ın vurulduğunu öğrendim ve arabaya koyduk. Şoka girdim arabayı kullanmayacağımı söyledim, ama şirket arabası olduğu için bırakamadım ben de onlarla gittim. Arabayı Ömer Ç. kullandı. Kandıra sapağında Volkan’ı ambulansa naklettik. Olay anında orada değildim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum.”

 

“SİLAHIN ATEŞ ALDIĞINI GÖRMEDİM”

Sanıklardan Recep K. ise, “Volkan’ın alkollü olup olmadığını bilmiyorum. Olay yerinde dört kişi yürüyorduk. Silah sesi duydum ve arkamı döndüm. Arkamı döndüğümde Volkan yerde öne doğru çömelmiş bir şekilde yatıyordu. Ayağa kalktı birkaç adım yürüdü. Ben silahın ateş aldığı anı görmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

 

“DUDAĞIM PATLAK DAMAT OLDUM”

Abdülmelik Ç. de savunmasında; “Kına gecemde kadınlar halay çekerken bir grup geldi ve bayanları rahatsız etti. Olaya müdahale edince kavga çıktı. Dudağım patlak şekilde damat oldum. Düğün sonrasında kına gecesinde kavga ettiğim kişileri dövmek için Arslanbey’e gidecektim. Gitmeden önce Volkan’ı da aradım. Maktulü tanırım, çocukluk arkadaşımdır. Silah taşıyıp taşımadığını bilmiyorum. Olay günü de alkollü gibi duruyordu. Diğer sanıklar Recep, Abdullah, Kerem ile birlikte yürüyorduk. Sanık Ceyhun T, Erdoğan Ö. ve Alican S., ayrılmışlardı. Volkan da arkamızdan yürüyordu. Ceyhun’un arabası ile gidecekti, sonra vazgeçmiş ve yürümeye devam etmiş. Silah sesi duyar duymaz döndüğümde Volkan’ın yerden eğilmiş vaziyette kalktığını gördüm. Silahın kimin olduğunu, Volkan’ın silah taşıyıp taşımadığını bilmiyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

 

“OĞLUMUN SİLAHI YOKTU”

Sanık Abdullah S. de savunmasında diğer sanıkların ifadelerine benzer açıklamalar yaptı. Sanık ifadelerinin ardından maktul Volkan Öner’in babası Cemil Öner söz aldı. Öner, “Sanıkları şahsen tanırım. Herhangi bir samimiyetim yoktur ve şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum. Oğlum yanında silah taşımaz. Onu oraya götüren Ceyhun da silahı görmediğini söylüyor. Ben olay yerine gittiğimde silahı gördüm. Oğlumun değil” şeklinde konuştu.

 

TANIKLAR İFADE VERDİ

Öner’in ardından tanıkların dinlenilmesine geçildi. İlk olarak ifade veren Erdoğan Ö. “Volkan’ı sima olarak tanıyorum. Son görüştüğümde Arslanbey’den birinin aradığını söylemişti” dedi. Cihan A. da “Ben o sıra kahvedeydim. Volkan benim yakın arkadaşımdır. Ceyhun’dan onu Arslanbey’e götürmesini istedi. Kendisi ile bir süre konuştuk. ‘10 dakikaya geliyorum’ dedi. 45 dakika sonra vurulduğunu öğrendim. Volkan hiç silah taşımazdı” dedi. Son tanık Alican S. ise, “Kına gecesinde bir kavga çıktığı konuşuluyordu. Volkan Arslanbey’de İsmail diye birini aradı. Biz Ceyhun’un aracı ile birlikte eve gittik, olay yerinde değildik. Volkan’ın vurulduğunu daha sonra öğrendim. Silah taşıyıp taşımadığını ve işini bilmiyorum” dedi.

 

22 MART’A ERTELENDİ

İfadelerin alınmasının ardından mahkeme heyeti avukatlara söz verdi. Müşteki vekili Av. Nurcan Özlen, “Ortada bir cinayet var. Sanıkların tutuklanmasını talep ediyorum ve aleyhimizde tanık ifadelerini kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı. Sanıkların vekili Av. Nuri Almaz da, “Sanıklar şu an imza atma şeklinde adli kontrol altındadır. Ancak imza atma saatleri sanıkların mesai saatlerine denk geldiğinde problem yaşanıyor. Bu nedenle adli kontrolün kaldırılmasını talep ediyorum” dedi. Avukatları dinleyen mahkeme heyeti, adli kontrol kararının kaldırılmasına, tutuksuz yargılanmalarının devamına ve tanıkların dinlenmeyen tanıkların ifadelerinin alınmasına karar vererek duruşmayı 22 Mart tarihine erteledi.

16 Şubat 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR