“Bahçeşehir Koleji’nde öğrenciler hem mutlu, hem de çok başarılı”

“Sınıfımız Dünyadır” sloganıyla yola çıkan Bahçeşehir Koleji, birçok başarıya imza attı. Okul Müdürü Mahmut Kalcı, “Biz Türkiye’de ve Kocaeli’de hem S...

BÜYÜT

“Sınıfımız Dünyadır” sloganıyla yola çıkan Bahçeşehir Koleji, birçok başarıya imza attı. Okul Müdürü Mahmut Kalcı, “Biz Türkiye’de ve Kocaeli’de hem SBS, hem de ÖSS’de çok başarılı olan bir okuluz. Ama bizim önceliğimiz mutlu ve iyi insan yetiştirmektir” dedi

Röportaj: Dilek SAYMAZ

Kocaeli Bahçeşehir Koleji’nde öğrenciler hem mutlu, hem de başarılı. Bunun sırrını okul müdürü Mahmut Kalcı’ya sorduk. Sayın Kalcı, okulda yapılan çalışmaları, başarı sırlarını ve bundan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.


-Bahçeşehir Koleji, dünya okulu sloganıyla yolunu yeniden şekillendirdi. Bu ne demektir ve Kocaeli Bahçeşehir Koleji’nde bu anlamda yapılan çalışmalar nelerdir?


Bahçeşehir Kolejleri, “Sınıfımız Dünyadır” sloganıyla yolunu revize ederek, İPad sınıfları ile öğrencilerinin tabletli eğitimle tanışmalarını sağlıyor. Böylece, teknoloji ile eğitimde küresel bir denge oluşturacak kaliteli eğitime erişim hedeflenmektedir. Bu hedef, bütün Bahçeşehir Kolejlerini olduğu gibi Kocaeli Bahçeşehir Kolejini de kapsar.

AYDINLIK BİR SÜREÇ

Bahçeşehir Koleji’nde eğitim, anaokulundan üniversiteye yaşam boyu uzanan aydınlık bir süreçtir. Bu aydınlık süreç, misyonumuzda da ifade edildiği gibi, öğrencilerimizin 21. yüzyıl becerileriyle donandığı, kendilerine, yaşadıkları çevreye ve farklı kültürlere saygı duymayı öğrendikleri; dünyayı algılayabildikleri bu noktadan hareketle de dünya dillerini öğrenen ve iyi kullanmayı başarabilen bireyler olarak yetişmelerinin gerçekleştirildiği bir eğitim anlayışıdır.

BİLGİ VE BECERİ

Bu eğitim anlayışı ile Bahçeşehir Kolejinde öğrenciler, dünya ile konuşan, dünya ile çalışan ve dünya ile yarışan liderler olarak yetiştirilmek için 21. yüzyılın bilgi ve becerileriyle donatılırlar.
Bu becerileri kazandırabilmek için de, öğrencilerimizin öğrenme stilleri ve bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak, yapılandırıcı yaklaşım kuramına uygun ve tam öğrenmenin gerçekleşmesi için temel eğitim- öğretim sistemimiz olan Kişiye Özgü Öğretim Modelini uyguladığımız özgün ders alanlarımız ve öğrenme ortamlarımız düzenlenir.

3 ADIMLIK MODEL

Kişiye Özgü Öğretim Modelimiz üç adımdan oluşur:
KÖS: Kişisel Öğrenme Stili Testi
AKORD: Akıllı Ölçme ve Değerlendirme Destek Sistemi
PEDEM: Performansa Dayalı Etüt Modeli ve Bahçeşehir TV
Bunun yanı sıra öğrencilerimize, Dünya Vatandaşlık Programı ile farklı kültürleri tanıma, yabancı bir dili anadili gibi öğrenerek yaşayan bir dil edinme ve 2.sınıftan itibaren de ikinci bir seçmeli yabancı dil öğrenme olanağı sunuyoruz.

-Dünya vatandaşlığı programını dolayısı ile de okulunuzdaki dil eğitimini biraz daha açar mısınız?


Elbette. İnsanın bir dili “öğrenmesi” ile “edinmesi” arasında fark vardır. Bahçeşehir Koleji olarak, öğrencilerimizin sadece ülkelerindeki değil, tüm dünyadaki fırsatları değerlendirebilen birer dünya vatandaşı olmalarını amaçlıyoruz. Bu amaca ulaşmadaki ilk basamak hiç kuşku yok ki; yabancı dile eksiksiz bir şekilde hakim olmaktır.
Bahçeşehir Koleji Dünya Vatandaşlık Programı, yabancı dil öğreniminde ve gelişimindeki uzun, yorucu süreci bir kenara bırakarak öğrencilerin anadillerini öğrenirken yaşadıkları evrelerden geçerek daha kısa sürede anadillerine yakın bir dil becerisi geliştirmelerini sağlar.

ÇİFT DİLLİ EĞİTİM

Anasınıfından başladığımız çift dilli eğitim ve yabancı öğretmenlerimizin derslere girmesi ile de sistemimiz daha iyi işlemektedir. Anasınıfımızda 26 saat İngilizce eğitim yapılmaktadır. Geçen sene ilkokul sınıflarımızda 10, 5. Sınıflarda 18 saat İngilizce eğitimi yapıyorduk. Önümüzdeki yıl 1. Sınıftan itibaren 18 saat İngilizce eğitimini başlatıyoruz. Öğrencilerimizin İngilizce’yi erken yaşta ve tam olarak öğrenmelerini sağlayacağız. Anaokulu ve 1. Sınıf öğrencilerimiz için SOR-ARAŞTIR-YARAT-TARTIŞ ve YANSIT araştırmalarından oluşan 4 temel tema belirleniyor. Her temada Sorgu Odaklı Öğrenme Döngüsü yaklaşık olarak 4-6 haftada tamamlanıyor.

BİR ADIM ÖNDE BAŞLIYORLAR

Bahçeşehir Koleji olarak öğrencilerimizin, global dünyada inşa edecekleri kariyerleri için yabancı dil öğrenimi ile yetinmemelerini, yeni bir dil edinmelerini istiyoruz. Böylece öğrencilerimiz aldıkları dil eğitimi ile eğitim ve kariyer hayatlarına bir adım önde başlıyorlar.

-Hem akademik hem de sosyal olarak başarılı bir okulsunuz. Bu dengeyi nasıl sağlayabiliyorsunuz?


Türkiye’nin tüm bölgelerinde aynı kalitede eğitim vermeyi ilke edinen Bahçeşehir Kolejlerinde müfredat, konu sırası ve ders planları tüm okullarda aynı olup, sınavlar eş zamanlı olarak aynı sorularla yapılır. Sınavların sonucunda elde edilen ölçme değerlendirme verileri sadece okul ve il ölçeğinde değil, tüm Tükiye’deki Bahçeşehir Koleji öğrencileri arasında değerlendirilerek daha detaylı veriler elde edilir. Bu veriler sonucunda öğrencilerin eksikleri belirlenerek, sınavlara bilinçli bir şekilde hazırlanmaları sağlanır. Bu durum da doğal olarak başarıyı getiriyor. Biz Türkiye’de ve Kocaeli’de hem SBS, hem de ÖSS’de çok başarılı olan bir okuluz. Ama bizim önceliğimiz mutlu ve iyi insan yetiştirmektir. Öyle de yapıyoruz. Biz inanıyoruz ki, mutlu insan üreten ve başaran insandır. Gerçekten de öyle. Bizim öğrencimiz hem mutludur, hem de başarılıdır.

DRAMA VE YOGO DERSLERİ

Akademik başarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışı ders bağlantılı ya da kültür gezileri yaparız. Yoğun veli ve öğrenci katılımı ile bu gezileri gerçekleştiririz. Sanat ve spor etkinliklerinin yanı sıra robotikten tutun da biniciliğe ve küçük mucitlere kadar birçok kulüp faaliyetimiz var. Öğrencilerimiz bu kulüplerde enerjilerini olumlu bir şekilde yönlendirerek kendilerini keşfederler, ifade becerileri gelişir, sosyalleşirler. Drama ve Yoga derslerinde ise doğru nefes almayı öğrenerek rahatlarlar. Ayrıca öğrencilerimiz, resim alanında aldıkları dünya çapındaki ödüller ile başarılarımızı her yıl taçlandırarak farklı bir gurur yaşatırlar bize.

-Dünya okulu olarak bulunduğunuz yer ile bulunmak istediğiz yer neresidir? Bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Bahçeşehir Kolejleri her zaman olması gereken yer neresiyse orada olmuştur. Çünkü hep yenilikçi, hep öncü olmuştur. Türkiye’deki yöresel farklılıkları ve dünyadaki farklı kültürleri benimseyen ve özümseyen bunu bir kültür mozaiği şekline dönüştüren okulumuz bugünden sonra da yetiştireceği öğrenciler ile dünyayı kucaklayan, bilişim ve teknolojik becerileri medeniyetlerin kardeşliği, dünya vatandaşlığının hizmeti için kullanarak; ilklerin öncüsü olacaktır.

SINIFIMIZ DÜNYADIR

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, eğitim hayatları boyunca edindikleri bilgi birikimlerini ve inançlarını evrensel boyuta taşıyarak dünya insanına hizmet etmeyi bir ilke olarak benimseyecek ve etik değerlere saygı duymayı her zaman öncelik olarak görecektir. Çünkü eğitim sistemimiz bu değerler üzerine kuruludur. “Sınıfımız Dünyadır” sloganıyla yola çıkan Bahçeşehir Koleji öğrencilerini, geleceğin liderleri olarak görmek hayalin ötesinde bir gerçek olacaktır. Bunu hep birlikte görecek ve ülkemiz adına gurur duyacağız.

15 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR