Hem eğleniyor, hem meslek öğreniyorlar

      Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’nde, Türkiye de ilk olma özel...

BÜYÜT

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’nde, Türkiye de ilk olma özelliği taşıyan bir proje hayata geçti. Proje kapsamında 12-18 yaş grubundan çocuklar spor, aşçılık, cam boyama, drama ve ritim eğitimleri alıyor.

EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

İlimizdeki tüm ilçelerden belirlenen 12-18 yaş grubundan çocuklar, servisle evlerinden alınarak Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’ne getiriliyor. Merkezde konusunda uzman personelden eğitim alan çocuklar eğlenerek öğreniyor. Beyaz Kalpler’de eğitmenlerin yanı sıra 4 sosyolog ve 1 psikolog görev yapıyor.

SERTİFİKA ALACAKLAR

Meslek edindirme kurslarında 1 yıl süreyle eğitim alacak çocuklar, program sonunda sertifikaya da sahip olacak. Sosyolog ve psikologların gözetiminde eğitmenlerden mesleki eğitim alan çocuklar, hem yaşıtlarıyla zaman geçiriyor, hem de eğlenerek öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

 

AŞÇILIK, CAM BOYAMA, RİTİM

Antikkapı Restaurant’ın aşçılarından aşçılık eğitimi alan çocuklar, merkez mutfağında pratik yapma imkanı bulurken, Beyaz Kalpler’in bünyesindeki atölyelerde cam boyama, drama ve ritim eğitimleri alıyor. 150 kadar çocuğun bir yıl süreyle eğitim alacağı Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’nde çocukların rahatı için her şey düşünülmüş.

DRAMA EĞİTİMİ ALIYORLAR

Tiyatrocu ve yönetmen Mehmet Beyazıt ile kendisi gibi tiyatrocu olan eşi İnci Beyazıt tarafından drama eğitimi alan çocuklar, kendilerini vücut diliyle anlatmanın yolunu da öğreniyor. Projeyi insana yatırım olarak değerlendiren tiyatrocu ve yönetmen Beyazıt, drama eğitiminin tiyatro olmadığını belirterek bunun bir eğitim metodu olduğunu ifade ediyor.

ÇOCUKLARIN HER BİRİ CEVHER

Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’nde, psiko drama, eğitici drama ve üretici drama eğitimleri verdiğini söyleyen Beyazıt, çocuklara değerler ve özgüven vermek için drama eğitimin önemini vurguladı.

Beyazıt, ”Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ustalık projesi olarak gördüğüm bu projeyle, ilgi ve sevgiyle her biri cevher olan çocukların içlerindeki cevheri ortaya çıkarmak için çaba gösteriyorum” dedi.

YETENEKLERİNE GÖRE YÖNLENDİRME

Proje kapsamında gençlerin başarı grafiğinin yükseltilmesi ve yeteneklerine göre meslek gruplarına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Beyaz Kalpler Eğitim ve Oryantasyon Merkezi’nden faydalanacak gençler uzmanlar tarafından okullarda yapılan incelemeler neticesinde belirleniyor. Belirlenen gençlerin aileleriyle de görüşülüyor. Bu aşamalardan sonra gençler, okuldaki başarı grafiklerinin yükseltilmesi, el becerilerinin kazandırılması ve yeteneklerine göre mesleki alanlara yönlendirilmesi için merkeze alınıyor. 

18 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR