Karaaslan, yargısız infaz yapıldı

AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, dün internet sitelerine eğitim uzmanı Erkan Karaaslan’ın belediye hesaplarıyla ilgili açıklamalarını yay...

BÜYÜT

AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek, dün internet sitelerine eğitim uzmanı Erkan Karaaslan’ın belediye hesaplarıyla ilgili açıklamalarını yayınlatarak belediye başkanı Aziz Alemdar’dan ilk intikamını aldı

Derince Belediyesi, İstanbul’dan hesap uzmanı Erkan Karaaslan’ın getirerek personele bilgi verdirmişti. Karaaslan’ın eğitim sırasındaki video görüntüleri internete yansıyınca Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar tepki gösterdi. Videoda belediye hesaplarında makyaj yaptığını söyleyen Erkan Karaaslan, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

36 SAATLİK DERSİN ÜÇ DAKİKASI YAYINLANDI
Erkan Karaaslan’ın açıklaması şöyle;
Birkaç gündür hakkımda yayımlanan haberleri ibretle izliyorum. Öncelikle, bu tamamen içi boş, özden uzak ve saptırılmış haberlerle ilgili bir açıklama yapmamak niyetinde idim. Ancak haber içeriğinin iftira niteliğine dönüşmesi, bir açıklama yapmamı zorunlu kıldı.
Söz konusu haberlerde bahsi geçen olay 36 saatlik dersin 3 dakikasında muhasebe kayıtlarındaki hataların nasıl iyileştirilerek daha iyi bir denetim zemini oluşturulacağına yönelik değerlendirmelerin küçük bir kısmıdır. Muhasebe işlemlerinde yapılan hataların iç kontrol kapsamında bir risk oluşturduğuna yönelik bir değerlendirmedir. Bir yolsuzluk, usulsüzlük, ihale, alım satım işlemine yönelik bir ders ya da değerlendirme söz konusu değildir. Muhasebe, bir kurum ya da kuruluşun tüm mali işlemlerinin görünümü olduğundan, muhasebede yapılan hataların kurumu olduğundan farklı ve riskli göstereceği, yapılan yanlış kayıtların sanki bir şeyler varmış gibi bir alarm durumu yaratacağı ve denetim bakımından risk oluşturacağı açıktır. Habere konu videoda söylenen şey; muhasebe hatalarından dolayı, riskli ve denetlenmede öncelikli belediyeler kapsamında gözükülebileceği, bu hataların düzeltilmesi yoluyla bu riskin azaltılabileceğidir ve tamamen hukuki, dahası yapılması zorunlu olan bir şeydir.

YARGISIZ İNFAZ
Bu işlemlerin tekniğini bilenler, anlatılanları ve yapılanları gayet iyi bilmektedirler. Devlet Muhasebesinde risk senaryoları üzerine kurulan söz konusu dersi yüzlerce kamu idaresinde aynı şekilde anlatılmıştır. Buna karşın sanki ciddi yolsuzluklar var ve bunlar gizleniyormuş havasında yapılan haberler, hiç sormadan yapılan yargısız infazlar, bizleri derinden üzmüştür.
Uzun yıllardır biriktirdiğimiz, bilgi, üretim, dürüstlük, saygınlık ve ismimize yönelik bu haksız saldırı karşısında, hukuktan ve doğru insanların vicdanlarından başka sığınacak bir yerimiz yoktur.

HUKUKA UYGUN DAVRANILMALI
Kamunun, milletin bir kuruşu boşa gidecekse, orada bizim olmamız mümkün değildir. Ömrünü yolsuzlukla savaşa adayan ve tüm çalışma hayatını insanları hukuka uygun davrandırmak üzerine kurmuş bir insana yapılacak en büyük kötülüğü yapanları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Bizim yolsuzlukla, hukuksuzlukla, çalıp-çırpmayla veya bunları yapanlarla bugüne kadar hiçbir işimiz olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır.

Biz doğru bildiğimiz yolda, bizi bilen ve bize inananlarla yolumuza devam edeceğiz.”

27 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR