Ramazan ayında ağız kokusu nasıl engellenir

Ağız kokusunu azaltmak için diş hekimleri belirli yöntemler öneriyor. İşte, Ramazan ayında ağız kokusunu engellemenin yolları: Şeker hastalığı, sin...

BÜYÜT

Ağız kokusunu azaltmak için diş hekimleri belirli yöntemler öneriyor. İşte, Ramazan ayında ağız kokusunu engellemenin yolları:

Şeker hastalığı, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, böbrek ve karaciğer yetmezliği, diş ve diş eti sorunları ağız kokusunda genel olan nedenlerdir. Özellikle Ramazan ayında açlık ve susuzluğa bağlı olarak kötü nefes ve kötü tat alma artabilir. Ramazan ayında kötü nefes kokmasının başlıca nedeni, açlık nedenli vücudun verdiği kimyasal tepkimeler ve dişlerde, ağız içinde biriken bakteriler olarak sayılabilir. Su içilemediğinden ağız kuruluğu nedenli ağız kokusu oluşumu da olabilir.

 

Ağız içinde tükürüğümüz ağız ve dişleri yıkar ve korur. Tükürüğün azalması demek ağız enfeksiyonlarına karşı karşıya kalmak ve kokuyu ortaya çıkarır. Ramazan ayı boyunca ağız kokusunu engellemek istiyorsanız yapılacak şey, oruç harici kalan vakitlerde bol su ve sıvı tüketmektir.

 

Bir diğer öneli konu ise ramazan ayı içinde şekerli gıdaların tüketiminin artmasıdır. Şekerli olan tatlıları fazla yemek ağız içinde özellikle dişlerde plak oluşumunu hızlandırır. Uzmanlar şekerli gıdaların yenilmesinden sonra, dişlerin çok iyi fırçalanması ve dil, dil arkasının, yanakların temizlenmesinin gerekliliğini söylüyor. Diş ipi kullanımı yanı sıra gargaranın sıklıkla yapılması gerekir. Böylece oluşan plak dağılacak, dil ve yanak çevresinde oluşabilecek bakteriler engellenecektir. Ağız kokusu azalacaktır.

 

Ramazan ile birlikte yenilen iftar yemeklerinde bol sarımsaklı, soğanlı gıdalar ertesi gün midede rahatsızlık yaratarak kötü koku yapabilir. Bu nedenle daha çok lifli, posalı ve haşlama, kızartma gibi sindirimi kolay gıdaların seçilmesi ağız kokusunun önüne geçecektir. Üstelik bu tarz gıdalar kabızlığın da önüne geçerek bağırsaklarınızı, mideyi rahatlatacaktır.

 

Ramazan ayında bol su içtiğiniz, yediğinize ve diş sağlığınıza dikkat ettiğiniz halde ağız kokunuz devam ediyorsa mutlaka bir hekime gözükmekte de fayda vardır. Ağız kokusunun altında oluşabilecek olan çeşitli enfeksiyonlar kontrol edilmelidir. Ayrıca bir diş hekimine düzenli olarak kontrol olmak oluşabilecek olan plakları ve çürükleri temizletmek gereklidir.

21 Haziran 2015 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Posco eleman alacak mask
Posco eleman alacak

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR