CHP, Erdoğan’ın Gebze mitingini dava etti

22 Mayıs’ta Gebze’de düzenlenen mitinge Başbakan Erdoğan’ın sözlerini CHP yargıya taşıdı. CHP avukatı Mutluhan Karagözoğlu tarafınadn açılan davanın d...

BÜYÜT

22 Mayıs’ta Gebze’de düzenlenen mitinge Başbakan Erdoğan’ın sözlerini CHP yargıya taşıdı. CHP avukatı Mutluhan Karagözoğlu tarafınadn açılan davanın dilekçesinde CHP’ye yönelik saldırı niteliği taşıyan hakaretler olduğu ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan’ın ilimizde gerçekleştirdiği mitingde Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik sarfettiği eleştiriler parti avukatı Mutluhan Karagözoğlu tarafından hakaret edildiği gerekçesiyle dava edildi. Başbakan Erdoğan hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldı. CHP'nin avukatı Mutluhan Karagözoğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti'nin, 22 Mayıs’ta düzenlenen Gebze mitinginde, “CHP'ye ağır bir şekilde saldırı niteliği taşıyan hakaretlerde bulunduğu” ileri sürüldü.

KASET MAMULÜ GENEL BAŞKAN
“Miting genelinde CHP hakkında katlanılmaz nitelikte suç isnadında bulunulduğu” savunulan dilekçede, Erdoğan'ın, “Bakınız, CHP'de bir kaset çıktı. Eski Genel Başkan gitti, yerine kaset mamulü bir Genel Başkan geldi. Ardından işte o kaset yoluyla CHP'ye yeni bir şekil verdiler. Adına yeni CHP dediler. Sadece kaset mamulü bir CHP değil, aynı zamanda siyaset mühendislerinin tasarımı olan bir CHP'dir bu” şeklindeki sözlerine yer verildi.

ÇETE KARDEŞLİĞİ
Başbakan Erdoğan'ın çete benzetmesine de yer verilen dilekçede, “MHP'ye, CHP ile kurduğu çete ittifakından, çete kardeşliğinden geri dönmesini tavsiye ediyorum” ifadeleri de yer buldu. Karagözoğlu tarafından yazılan dilekçede “Davalı hiçbir şekilde imada bulunmaksızın, direkt olarak müvekkil siyasi partiyi işaret ederek, müvekkil partinin diğer bir siyasi parti ile birlikte çete ittifakı oluşturduğunu, çete kardeşliği içerisinde olduğunu, CHP'nin çete partisi olması sebebiyle çetelere karşı mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyeceğini, CHP'nin genel başkanının dolayısıyla CHP'nin çetelerle işbirliği yaptığını söyleyerek, müvekkil siyasi partiyi toplumun kin ve nefretine maruz bırakacak şekilde açıklamalar yapmakta, müvekkil siyasi partiye çetelerle işbirliği yapmak ve çete kurmak suçlamalarını isnat etmektedir.

ELEŞTİRİ NİTELĞİNİ AŞAN
Davalı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi söylemlerinde kendi sözlerine karşı yapıla gelen en ufak eleştirilere dahi tahammül gösteremezken, CHP hakkında, hem siyasi eleştiri, hem de sert eleştiri niteliğini defalarca aşan beyanları ile müvekkil siyasi partiyi toplum nezdinde terör örgütü olmakla, çete olmakla başka partilerle çete ittifakları kurmakla suçlamaktadır. Erdoğan'ın beyanlarının, tüm basın-yayın kuruluşlarında yer aldığı, CHP'ye yönelik gerçek dışı, asılsız, delil ve belge sunulmaksızın yapılan ağır iftiranın televizyon, gazete ve internet yoluyla milyonlarca vatandaşa ulaştığı açıktır.

100 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT
Hiçbir somut dayanak, kanıt ortaya koymaksızın, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu ve ilk Genel Başkanı olduğu, onurlu ve tertemiz bir geçmişe sahip CHP'nin şeref ve haysiyeti Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı olan ve her fırsatta kendisine karşı yapılmış eleştirilere dava yolu ile cevap vererek, siyasi zemindeki tartışmaları mahkemelere taşımaya çalışan ve eleştiriye tahammülsüz tutumunu, yapılan eleştirilere cevaben genel seçimlere yaklaşan her bir gün daha ağır itham ve hakaretlerde bulunarak gösteren davalı AKP Genel Başkanının tamamen dayanaksız, asılsız hakaret ve iftiralarıyla ağır saldırıya uğramıştır” ifadeleri yer aldı. Dilekçede, Başbakan Erdoğan'dan, yasal faiziyle birlikte 100 bin lira manevi tazminat talep edildi. Davanın görülmesine, Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde başlanacak.

25 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR