Ruhsal hastalıkların sıklığı artıyor

"Ruhsal bozukluklar toplumun her kesimini etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde yeti yitimine yol açabilmektedir" diyen VM Medical Park Kocaeli H...

"Ruhsal bozukluklar toplumun her kesimini etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde yeti yitimine yol açabilmektedir" diyen VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sevcan Sarı, bugüne özel olarak açıklamalarda bulundu.

 

10 Ekim Ruh Sağlığı Günü’de ruhsal bozukluğu olanların sesini duyurabilmek, toplumun ruh sağlığı konusunda bilinçlendirilmesini sağlamak, ruhsal bozukluğa sahip olan bireylerin toplum tarafından dışlanmalarını ve damgalanmalarını önlemek, yaşanan ruhsal sorunlara kamuoyunun dikkatinin çekilmesi ve tedavi hizmetlerinin tanıtılması amaçlanmaktadır.  

 

Ruhsal bozukluklar toplumun her kesimini etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde yeti yitimine yol açabilmektedir. Peki yeti yitimi derken ne demek istiyoruz, kişinin iş okul aile ve sosyal hayat gibi alanlarda görevlerini yeterince yerine getirememesi, işlevselliğini kaybetmesi, maddi ve manevi kayıplar yaşaması. Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre yeti yitimine en çok neden olan 10 hastalıktan beşini ruhsal bozukluklar oluşmaktadır. Bu bozukluklarsa depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk, alkol kullanım bozuklukları ve obsesif kompulsif bozukluk olarak bildirilmiştir.

 

Depresyon en sık görülen 3. hastalık

Ruhsal hastalıklar sanılanın aksine çok daha sıktır ve sıklığı maalesef artmaktadır. Örnek vermek gerekirse Dünya Sağlık Örgütü 2004 yılında depresyonun en sık görülen 3. hastalık olduğunu, öngörülerinin süreçte bu hastalığın daha da yukarı tırmanacağı şeklinde olduğunu açıklamıştı. Yaşam koşullarının zorlaşması, yaşanan ekonomik krizler, doğal afetler ve kişilerin özel hayatlarında yaşadıkları stresörler depresyon başta olmak üzere ruhsal bozukluklara yatkınlık oluşturmaktadır. Ayrıca depresyon toplumda yaygın olarak bulunan birçok fiziksel hastalığa eşlik etmekte, onların gidişatını da olumsuz etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse yapılan çalışmalarda tip 2 diyabeti olan olguların % 10 ila 30 unun depresyon tanısı aldıkları bildirilmektedir. Ancak diğer ruhsal bozukluklarda olduğu gibi depresyon olgularının da sayıca bu kadar çok olmakla birlikte büyük bir kısmının etkili tedavi alamadıkları bilinmektedir. O yüzden ruhsal bozuklukların tanınması ve doğru ellerde tedavi edilmesi önem kazanmaktadır.

Eksik ve yanlış bilgiler, toplumsal önyargılar, ruh sağlığı ile ilgili sorunu olanların tedavi başvurusundan kaçınmalarına sebep olmaktadır. Ruh sağlığı hizmetlerini geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ulaşılabilir kılınması bu sorunun önüne geçmemize yardımcı olacaktır. Unutmayalım beden sağlığı ve ruh sağlığı bir bütündür.

09 Ekim 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR