İzmit’te Bediüzzaman coşkusu

      Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 54. yıldönümü münasebetiyle İzmit Yeni Asya Temsilciliği ve Risale-i Nur Enstitüsü işbirliği ile Edebiyatçı...

BÜYÜT

 

 

 

Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 54. yıldönümü münasebetiyle İzmit Yeni Asya Temsilciliği ve Risale-i Nur Enstitüsü işbirliği ile Edebiyatçı-Yazar İslâm Yaşar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Said Nursi’ye göre; Toplumsal Hareketler ve Bir Arada Yaşama Prensipleri” konulu konferans düzenlendi.

Yunus Emre Nikah Salonunda gerçekleştirilen programın öncesi Faruk Küçük ve oğlu Said Kerim Küçük’ün sufi dinletisi ile başlandı. Program sunuculuğunu Mehmet Ali Yalım’ın üstlendiği programa Ethem hoca efendinin okumuş olduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve kısa bir dua ile başlandı. Kur’an tilaveti’nin ardından Risale-i Nur Enstitüsü Sekreteri Ahmet Dursun açılış konuşması yaptı.

SİNEVİZYON GÖSTERİSİ

Açılış konuşmasının ardından Risale-i Nur Enstitüsü tarafından hazırlanan Bediüzzaman Said Nursi’nin vefat etmeden önce yazmış olduğu “Son Mektup” sinevizyon olarak gösterildi. Sinevizyon gösteriminin ardından “Said Nursi’ye göre; Toplumsal Hareketler ve Bir Arada Yaşama Prensipleri” konulu konferansını sunmak üzere Edebiyatçı-Yazar İslâm kürsüye davet edildi. İslam Yaşar, öncelikle Kutlu Doğum Haftası münasebeti ile Peygamberi Zişan Efendimize kainatın zerratı adedince selat-ı selam olsun sözleri ile konuşmasına başladı.  

“BİN BELA VARDIR”

Yaşar, “Said Nursi’nin gençlik yıllarına baktığımızda her genç gibi evlensin, çoluk çocuk sahibi olsun diye yapılan bu teklifi reddeder. “Şayet ben bir yere bağlanırsam davamın gereklerini yerine getiremem” Said Nursi’nin hedefi İslam’ı dünyaya hakim kılmaktadır. Bu kişinin yapacağı bir iş değildir. Hatta devletin de yapacağı bir hareket değildir. Peki niye seçmiştir bu hedefi çünkü gelecekte devletler bu vazifeyi yapamadıklarında bu hareket kişilere ve toplumsal kuruluşlara düşecektir. Tabi bu yolda bin bela vardır çok çileler vardır.” dedi. Program sonunda Edebiyatçı-Yazar İslâm Yaşar kitaplarını imzalarken dinleyiciler ile sohbet etti.

20 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR