Umuttepe Camii Açıldı

    Umuttepe mevkiinde, Eski İstanbul Yolu’nun kenarında inşa edilen ve adını bölgeden alan Umuttepe Cami ve Kültür Merkezi’nin açılışı dün gerçekleşt...

 

 

Umuttepe mevkiinde, Eski İstanbul Yolu’nun kenarında inşa edilen ve adını bölgeden alan Umuttepe Cami ve Kültür Merkezi’nin açılışı dün gerçekleştirildi. 2011 yılında yapımına başlanan caminin açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, eski Sağlık Bakanı Kazım Dinç, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ve akademisyenler de ilgi gösterdi.  

DİKKAT ÇEKİYOR

Umuttepe Cami ve Kültür Merkezi, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nin hemen karşısında, 2 bin 513 metrekarelik arsa üzerinde kuruldu. Kompleks şeklindeki yapının toplam inşaat alanı 4 bin 212 metrekare. Kompleks, altta üç bodrum kat kültür merkezi ve üstte cami ana kısmı olarak tasarlandı.Cami üst yapısı, klasik cami mimarisine parçalı kubbe tasarımıyla atıfta bulunan modern bir tarzda.Mahfil katı dâhil 550 metrekare olan ana cami mekânında yaklaşık 600 kişi ibadet edebiliyor.

100 BİN KİŞİYE ULAŞIYOR

İhtiyaç halinde hER katının altında oluşturulan çok amaçlı salon da ibadete açıldığında, cemaat kapasitesi bin 100 kişiye ulaşıyor. Cami bahçesi yine klasik cami tasarımlarında bulunan revaklı avlu özelliğiyle yarı şeffaf saçaklarla çevrelendi. Katlı olarak planlanan kültür merkezinde ise birinci bodrum katta; 200 metrekare fuaye ile desteklenmiş 350 metrekarelik çok amaçlı salon,56 metrekarelik iki adet seminer ve toplantı odası,1 adet imam lojman, bay ve bayan abdesthane ve tuvaletler bulunuyor.

MİMARİSİ ESKİ ÇİFTİNDEN

Mimarisini Eski çiftinin üstlendiği Cami’nin her katı bir nevi seyir terası özelliği de gösteren eşsiz bir orman manzarasına sahip. Gerek mimari yapısı, gerek işlevsel özelliğiyle dikkat çeken caminin içinde öğrencilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların yararlanabileceği kafeterya, kütüphane, müze, çok amaçlı salonlar, etüt merkezi ve okuma odalarının da bulunması Umuttepe Camii’nde öğrencilerinde unutulmadığını gösteriyor.

SÜREKLİ AÇIK

Açılış konuşmaları başlamadan önce, Fevziye Camii İmam Hatibi Faruk Çoban Kuran- ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi.  Umuttepe Cami Yaptırma Derneği Başkanı Hüseyin Gezer Cami’nin 2011 yılında yapımına başlandığına dikkat çekerek, Caminin sadece ibadet saatlerinde değil sürekli hizmete açık bir yer olduğunu vurguladı. Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karosmanoğlu’na özel teşekkür ederek hayırsever tüm vatandaşlara ve katkısı geçenlere tek tek teşekkür etti.  Ayrıca burada öğrencilere yönelik çeşitli kursların olacağını belirtti.

KALPLERDE BESLENMELİ

Herkesi selamlayarak ve besmele çekerek sözlerine başlayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Diyanet işleri başkanlığının son 5 yıl içerisinde faaliyetleri artı. Cami ve camiya birbirinden ayrılmaz olduğundan üniversitelerde Camiler yapılmaya başlandı. İnsanın yetişmesi için hem kafa hem kalbinin birlikte yetiştirilmesi önemli. Gençlerimiz kafalarını modern bilgilerle donatırken kalplerini de camilerde besleyecekler” diyerek hayırlı olmasını dileyerek ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

CAMİLER KENTLERİMİZİN SİMGELERİDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karosmanoğlu, buranın birlikte inşa edildiğine dikkat çekti. Öğrencilerin böyle bir yer isteklerinin olduğunu belirterek Cami’nin hayırlı olmasını istedi. Vali Ercan Topaca ise, “Kentlerin aslında simgeleri vardır. Bizim ülkemizdeki en önemli kentsel simgelerinden biri de camilerdir. Çünkü İslam medeniyetlerinde bu önemlidir. Sadece bir cami değil külliye gibi üniversiteli gençlerimizin hizmetine oldu. Camiler hızlı bir şekilde bitiyor. Bu nedenle cami yapma isteği içerisinde olanlar bu konuda tedirgin olmasın. Gençlerimizin İslam’ı doğru öğrenebilsinler” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

gezerken.jpg

İSLAM’IN ÖZÜNDEN UZAKLAŞINCA GERİLEDİK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık güzel bir vesileyle bir arada olmanın güzel olduğunu belirterek ve bu caminin herkese hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başladı. Bakan Işık, “Osmanlı’da, cami’nin yanına hemen külliye konulurdu. Oralar o dönemin üniversiteleriydi. Bizi biz yapan en önemli değerlerinden biridir. Batı medeniyeti görmezlikten gelse de, dünya bilim ve teknoloji tarihinde İslam medeniyetinin rolü çok büyüktür. Cami’nin merkez,  ilimin odak olduğu dönemde ileri seviyelerdeydik. Müslümanlar İslam’ın özünden uzaklaşınca geriledik” dedi.

MEDENİYET ALGIMIZI KAZANMALIYIZ

“Dinimiz oku emriyle başlar ama en az okuyan toplumlar arasındayız” diyen bakan Işık, “Bu eser sadece Cami olarak yapılmamış 24 saatlik bir kültür merkezi olarak inşa edileceği için şanlıyız. İbadet ve kültür ayrılırsa bir ucube ortaya çıkar. Bu nedenle bunları ayrı tutamayız. Bağnazlığın dini gelişimin önündeki en önemli engel olduğu da bilinmelidir. Artık biz Harazmileri İbn-i  Sinalar’ı  yetiştiremiyoruz çünkü medeniyet algımızı kaybettik bu nedenle medeniyet algımızı yeniden kazanmalıyız. Bu eseri kaybetmeden gençlerin buradan faydalanması noktasında çalışmalar yapılmalı ve kültür- sanat ağırlıklı bir işlevde kazanmasını istiyorum” diyerek emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı. Müftü Sönmezoğlu’nun açılış duası eşliğinde protokol mensupları hep birlikte açılış kurdelesini kesti.

img_5630.jpg

09 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR