Acılı baba hastane yönetimini suçladı

Geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün hayatını kaybeden iki buçuk yaşındaki Emirhan Çakır’ın babası Muharrem Çakır hastane yönetimini suçladı. Hasta...

BÜYÜT

Geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün hayatını kaybeden iki buçuk yaşındaki Emirhan Çakır’ın babası Muharrem Çakır hastane yönetimini suçladı. Hastanenin ihmalkar davrandığını söyleyen Çakır, “Bizi başlarından savmak istediler” dedi.

Kartepe Uzunçiftlik Emekevler Konak Mahallesi Sevinç Sokak’ta ikamet eden Kocaeli Lastik Sanayi’nde yönetici olarak çalışan Muharrem Çakır ile ev hanımı Zehra Çakır, iki buçuk yaşındaki oğulları Emirhan Çakır’ı geçtiğimiz gün kaybetmişti. Çakır ailesi oğullarının ölümünden Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni sorumlu tuttu. Emirhan Çakır’ın babası Muharrem Çakır, hastanenin uyarılarına rağmen müdahale etmekte geç kaldığını ve ihmalkar davrandığını iddia etti.

BAYGINLIK GEÇİRDİ
Muharrem Çakır, “Oğluma hiç müdahale yapmadı hastane. Biz saat 03.30,04.00 arası hastaneye gittik. Acildeki doktor ciğerlerini dinledi. Ciğer filmi istedi. Ciğer filmine bakarken çocuğumuz fenalaştı. Çocuk o arada baygınlık geçirmiş. Doktor, ‘Ciğerlerinde balgam var. Onu atamamış’ dedi. Çocuk baygınlık geçirdi, doktorlar ilgilenmedi. İçeriye tekrar götürdüm. ‘Bir şeyler yapın’ dedim. Dinlemediler” diye isyan etti. Çakır konuşmasına şöyle devam etti

KAN DEĞERLERİ DÜŞÜK ÇIKTI
“Hareketli bir çocuktu. Biz sadece sancısı var sandık ama yinede imkânımız vardı. Götürelim hastaneye dedik. Hastaneye gittiğimizde doktorlar sadece stetoskopla dinledi. Sonra çocuk baygınlık geçirdi. Bizim çocuğumuzun kalp kapakçığında bir rahatsızlığı var. İstanbul Çapa’da bir profesörümüz takip ediyordu. Çocuk Hastanesi teşekküllü bir hastane biz bu yüzden buraya çıktık. Kan tahlili yapın dedim, yapmadılar. Daha sonra kan değerleri düşük çıktı. Umuttepe’den bir hocamız kalbinde rahatsızlık olan çocuğa oksijen verilmez demişti. Ona rağmen oksijen tüpü taktılar.

ÇOCUĞUMA BAKMADILAR
Çocuğuma bakmadılar bile. Ayakta uyuyor gibiydiler. Çocuk müşahede doluydu, kadın müşahedeye aldılar. Oksijen bağladılar. Çocuğun kalbinde delik var diye kimse sahiplenmek istemedi. Çevre hastanelerde hiç yoğun bakım yokmuş. Hepsi doluymuş. 06.30 belki 07.00’den sonra müdahale etmeye çabaladılar. Ancak çok geç olmuştu. Sürekli sordukları soruları tekrarladılar. Çapa’daki doktorumuz Aygün Dindar kardiyolog hocası ‘Bu olay erkenden haber verilse, ben gerekli yardımları yapardım. Bana geri dönülmediği için yardım edemedim’ dedi.

KALP DELİĞİNİ FARK ETMEDİLER
Telefonla alınan reçeteler uygulanmaya çalışıldı. Bu çocuk kadın doğum hastanesinde doğdu. En az günde iki defa kontrol edildi. Doğduğunda çocuğumun kalbinin delik olduğunu bile anlamadılar. 5. ayından sonra bunu görmemeleri ihmalkarlık. 20 günlükken eşim özel bir hastaneye götürdü. Orada teşhis konuldu, kalbinde üfürme var diye. Oradan sonra tedavilerimize başladık. Sağlık Bakanlığı’na kadar gideceğim. Sağlık müdürlüklerimize söylüyorum Hastaneye götürsünler çocuklarını. Sıradan bir prosedür var. Kan tahlili bile yapılmıyor. Stetoskopla dinle gönder.”

İKİNCİ ACILARI
Daha önce de üç yaşındaki oğulları Gürkan’ı kaybeden baba Muharrem Çakır, “Diğer çocuğumuz yanmıştı. 75 gün Bolu’da tedavi gördükten sonra hayatını kaybetti. O zaman şikâyetçi olmamıştık. Ama hastane içinde bulundukça doktorların yaptığı hataları artık anlıyoruz. Biz ihmal sonucu ikinci çocuğumuzu kaybettik. Böyle iş olmaz. Benim canım yandı. Başkalarının canı yanmasın” diye feryat etti.

21 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR