Kocaeli Anadolu Lisesi’nde ETKİNKAL projesi

İlimizin lider eğitim kurumlarından olan Kocaeli Anadolu Lisesi artık öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca yaptıkları etkinlikleri sertifikalandır...

İlimizin lider eğitim kurumlarından olan Kocaeli Anadolu Lisesi artık öğrencilerinin lise öğrenimleri boyunca yaptıkları etkinlikleri sertifikalandıracak. Bugüne kadar kurumda birçok çalışmaya imza atan Müdür Başyardımcısı ve Biyoloji öğretmeni Tamer Gök tarafından geliştirilen ETKİNKAL projesi ile etkinliklere belli standartlar getiriliyor. Her öğrencinin mezun olana kadar gerçekleştirmesi gereken etkinlikler belirlenerek Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğine işlerlik kazandırılması amaçlanıyor.

 

ETKİNLİKLERE SERTİFİKA

Öğrenciler her yıl gerçekleştirecekleri etkinlikler karşılığında kredi toplayacak ve bu krediler yeterli sayıya ulaştığında kendilerine sertifika düzenlenecek. Bu sertifikalar bir tören ile yıl sonlarında öğrencilere dağıtılacak.

 

YÜKSEKÖĞRETİME REFERANS

Öğrencilerin lise hayatları boyunca yaptıkları ders dışı faaliyetler ve toplum hizmetleri Kocaeli Anadolu Lisesi’nin kendilerine tanzim edeceği sertifika ile resmi nitelik kazanacak.  Böylece öğrenciler özellikle marka üniversite ve özel üniversitelerin kendilerinden istedikleri referansları temin etmiş olacaklar.

 

STANDART HALE GELECEK

Proje kapsamında öğrenciler sertifikalarına sahip olabilmek için daha fazla etkinliğe katılacak ve ders dışı etkinlikler organize edecekler. Ayrıca okulda kayıtlı bütün öğrenciler lise hayatları boyunca bazı etkinlikleri gerçekleştirmek zorunda olduklarından ders dışı faaliyetler de proje ile standart hale getirilmiş olacak.

 

ETKİNLİKLER ÖZENDİRİLECEK

www.etkinkal.com web sitesinde yayına başlayan proje ile Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencileri sertifikaları için gerekli kredileri toplarken kişisel gelişimlerini de sağlamış olacaklar. Etkinliklerin kredi ve sertifikaya dönüştürülmesi için kullanılan çizelgenin oluşturulmasında üniversite öğretim üyeleri ile de işbirliği yapan Tamer Gök, çalışmaların her aşamasında öğrenciler tarafından kurulan ekiplerin görev alacağını belirtti.

 

ALTERNATİF MODEL

Etkinliklerin gerçekleştirilmesi sırasında toplanan krediler nota dönüştürülebileceğinden bu yönüyle projenin üniversiteye girişte alternatif model olabileceği belirtiliyor. Başiskele Kaymakamı Ali Partal’ın onayı ile start alan proje ile öğrencilerin akademik çalışmaları ile sosyal etkinliklerinin dengeli bir şekilde yürütülmesi de hedefleniyor.

 

ETKİNKAL-(KİŞİSEL GELİŞİM PROJESİ)

ETKİN KAL NEDİR?

1. Öğrencilerimizin akademik çalışmaları ile dengeli olarak ders dışı etkinliklere (sosyal etkinlik, toplum hizmeti ve sunum becerileri) bir standart getirerek kişisel gelişimlerini hedefleyen çalışma organizasyonunun ismidir.

 

2. Eğitim öğretim faaliyetlerini sınıf ortamına bağımlılıktan kurtarmak, ekip çalışması, takım ruhu ve proje üretme suretiyle öğrencileri hayata hazırlamak amaçlanmaktadır.

 

3. Proje özellikle son yıllarda test tekniğine dayalı sınav ile üniversiteye geçişin öğrencilerin tek yönlü yetişmelerine sebep olduğu ile ilgili güçlenen anlayış karşısında sosyal etkinlikler yönetmeliğine işlerlik kazandıracak alternatif eğitim materyali ortaya koyar.

 

4. Bu projenin Kocaeli Anadolu Lisesi’nde uygulanması ve www.etkinkal.com web adresinden yayın yapması planlanmaktadır.

25 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

beyza - bu hafta proje okulda duyuruldu. gerçekten çok işimize yarayacak teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 14:56
03

Münire Tuğ - Tebrik ediyorum,güzel bir proje. Bu projede emek harcayacak herkese başarılar diliyorum.Etkin kalın.

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 14:56
02

Öykü - Biz yıllardır bu okulda okuyoruz ilk defa duyuyorum neden böyle şeyler projelerin merkezi olan öğrencilere duyurulmuyor ?

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 14:56
01

hüseyin - öğrencilerin ihtiyacı olan birşey. tebrik ederim tamer bey

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 14:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR