10 parmağında 10 marifet

Gölcük Şirinköy Mahallesi’nde bulunan ve 1985 yılından beri hizmet veren Acar Kıraathanesi’nin ilk bakışta diğer kıraathanelerden hiçbir farkı yok gib...

Gölcük Şirinköy Mahallesi’nde bulunan ve 1985 yılından beri hizmet veren Acar Kıraathanesi’nin ilk bakışta diğer kıraathanelerden hiçbir farkı yok gibi görülüyor. Ancak içeriye ilk defa giren herkes şaşkınlığını gizleyemiyor. Çünkü Acar Kıraathanesi’ni bir kadın işletiyor. Kıraathaneyi işleten Kadriye Büyükacar, babası Hilmi Büyükacar tarafından açılan kıraathane ile aslında çocukluğunda tanışmış. Boş zamanlarında babasına ve ağabeyine yardım eden Kadriye Hanım, 2006 yılında evlendikten sonra 2012’de eşinden boşandı.

 

MUHTAR AZASI SEÇİLDİ

Eşinden boşandıktan sonra 6 yaşındaki kızı Duru ile birlikte ailesinin yanına yerleşen Kadriye Büyükacar, boş zamanlarında evlerinin yakınındaki aile kıraathanesinde babasına ve ağabeyine yardım ediyor. İlk başta sadece ardım için gittiği kıraathaneyi işleten Büyükacar, ailesinin başka işlere yönelmesi ile birlikte kıraathanenin işletmecisi haline geldi. Geçen yıl yapılan seçimlerde Şirinköy Muhtar Azası seçilen Büyükacar, kıraathanenin yanı sıra hem 6 yaşındaki çocuğu ile ilgileniyor hem de muhtarlıktaki işleri takip ediyor.

 

YARDIMLA BAŞLADI

Her sabah kıraathaneyi açtıktan sonra temizliğini yapan ve çayı demleyen Kadriye Büyükacar’ın sabit müşterileri bu duruma alışırken Büyükacar’ı ocak başında ve servis yaparken görenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bu duruma alıştığını belirten Büyükacar, “Burası bizim aile kıraathanemiz. Çocukluğundan beri ağabeylerimin ve babamın yanına gidip gelir yardım ederdim. Bir süre burayı babam, bir süre de ağabeylerim işletti. Bu sefer işletmeci ben oldum” dedi.

 

İLK GÖREN ŞAŞIRIYOR

Her sabah kıraathaneyi kendisinin açtığını belirten Büyükacar, “Her sabah iş yerini açıp temizliği yaptıktan sonra çayı demliyorum. Mahalle sakinlerinden sabit müşterilerimize ve esnafımıza çay veriyorum. Bizi tanıyanlar bu duruma alıştı, ama ilk defa gelenler burada beni görünce şaşırıyor. Bir de çalışanımız var. Ben öğle saat 13.00-14.00 gibi burada ayrılıyorum. Akşama kadar da muhtarlık binasında işimi yapıyorum. Bazen her iki işi birlikte idare ediyorum. İki işimi de severek yapıyorum” diye konuştu.

 

KADINLAR DA GELİYOR

Kıraathaneye kendi arkadaşlarının da gelip gittiğini belirten Büyükacar, şöyle konuştu: “Bazen benim arkadaşlarım da geliyor. Ayrıca bayan müşterilerimiz de oluyor. Bir masada kadınlar, diğerlerinde erkekler oturuyor. Alışmakta zorluk çekmedim. Bana göre kahvede müşterilere çay vermek eve gelen müşterilere çay ikramı yapmak gibi bir şey. Babam ve ağabeyim karşı çıkmışlardı, ama sonra müsaade ettiler.”

 

İŞ İNADA BİNDİ

İlk etapta çevreden ve mahalle sakinlerinden çok tepki aldığını da belirten Büyükacar, “Herkes zamanla alıştı. Sıkıntılı bir durumla karşılaşmadım. Hatta ‘Kahvede kadının ne işi var’ diyenler sayesinde işi biraz da inada bindirdim. Hem muhtarımızı Ruhşen İşeri’nin yardımcılığını yapıyorum hem de burayı işletiyorum. Kızım henüz 6 yaşında ve onu da işlerimin arasında asla ihmal etmiyorum” dedi. Nuri AKÇAHARMAN

13 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR