Kandıra Gıda İOSB'de kamulaştırma tamam

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kamulaştırma sorunu büyük oranda çözüldü. Bilindiği gibi OSB’nin kurulacağı bölgedeki bazı yer sah...

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kamulaştırma sorunu büyük oranda çözüldü. Bilindiği gibi OSB’nin kurulacağı bölgedeki bazı yer sahipleri kendilerine önerilen metrekare birim fiyatlarını mahkemeye taşıdı. Kamulaştırma sorunu, 5 yıl aradan sonra nihayet tamamlandı.

 

BAKANLIĞA SUNULDU

İzmit-Kandıra yolu üzerinde, Kandıra Cezaevi’ne yakın bir bölgede kurulacak olan Gıda İhtisas OSB'de 1 parsel hariç kamulaştırma tamamlandı. Bu parselle ilgili mahkeme sürecinin de fazla uzun sürmeden tamamlanması bekleniyor. Yaklaşık 2 bin dönümlük alan üzerine kurulacak olan alt yapı projeleri ve imar planları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na sunuldu.

 

İHALEYE ÇIKILACAK

Bakanlık halen bu planlar üzerinde çalışıyor. Onay verildikten sonra alt ve üst yapı ihalelerine çıkılacak. İlk olarak alt yapı ihalesi yapılacak. Bu çalışmaların yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor. Ardından da üst yapı ihalesi için çalışmalar yürütülecek. Aynı sürede tamamlanması beklenin çalışmaların ardından 2019 itibariyle projenin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

 

7 AYRI BÖLGE VAR

Bu bölgelerdeki firmaların yarısı çikolata, şekerleme, unlu mamuller, bakliyat, diğer yarısı ise et ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirecek. Bu açıdan OSB'de yer alacak et ve süt firmalarının bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere de olumlu katkılar sağlaması bekleniyor. Projenin varlığı nedeniyle OSB çevresindeki arsaların değeri hayli artmıştı. Kamulaştırma engelinin aşılması ve alt yapı aşamasına geçilecek olması, bu değeri biraz daha artıracak.

19 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR