Pazarcılarda kazanan Serim

  Kocaeli Pazarcılar Odası’nın 21’inci olağan genel kurulu dün 28 Haziran Mahallesi’nde bulunan Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mevcut ba...

 

Kocaeli Pazarcılar Odası’nın 21’inci olağan genel kurulu dün 28 Haziran Mahallesi’nde bulunan Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mevcut başkan Erol Kumsar ve Ahmet Serim’in aday olduğu kongrede toplam 696 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Yapılan kongrede kullanılan oyların 328’ini alan Ahmet Serim oda başkanlığını elde etti. Rakibi mevcut başkan Erol Kumsar ise 233 oyda kalarak seçimleri kaybetti. 571 üyenin hazır bulunduğu genel kurulda 10 oy ise geçersiz sayıldı.

 

PROTOKOL İLGİSİ

Kongreye İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Türkiye Sebzeciler ve Meyveciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Çakman, Sakarya Oda Başkanı Muzaffer Kabaca, SS 5 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt, Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Hereke Esnaf Odası Başkanı Abdurrahman Yazıcı ve üyeler katıldı. Kongrede divan başkanlığına Necmi Kocaman, katip üyeliklere ise Alı Sarı ve Mehmet Çobanoğlu seçildi.

 

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kongrenin yapılacağı alanda sıkı güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti. Güvenlik görevlileri, salon içinde ve dışında üyeleri tek tek aradı. Üyeler, üstleri aranmadan ve hazirun listelerine imzalarını atmadan içeriye alınmadılar. Ahmet Serim’i destekleyen üyeler adaylarının isminin yazdığı yaka kartları ve kırmızı kravatlarıyla dikkat çektiler.

 

ÜYELERDEN SERİM’E DESTEK

Zaman zaman hareketlenmelerin yaşandığı kongrede, daha önceden başkanken resmi evrakta tahribat yaptığı gerekçesi ile Bakanlık tarafından görevinden alınan Ahmet Serim, kalabalık bir grupla kongrede üyelerden destek almaya çalıştı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Başkan Erol Kumsar denetim ve faaliyet raporlarını okudu.

 

İŞGAL HARÇLARI ALT LİMİTE İNDİ

Kapalı pazar yerleri sözünü yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Kumsar, “Haksız kazancı engelleyerek, esnafın rahat nefes almasını sağladık. İşgal harçlarını alt limit olan 50 kuruşa indirmiş olduk. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyelerimizin bize gösterdiği katkı görülmeye değerdir” dedi.

 

HELALLİK İSTEME

Bu arada üyeleri sık sık uyaran divan başkanı Kocaman, kimsenin birbirini kırmamasını isteyerek, adaylara 5’er dakika konuşma hakkı vereceğini söyledi. Bu sözleri eleştiren adaylardan eleştiren Ahmet Serim ise “Helallik falan isteme başkan” şeklinde çıkıştı. Daha sonra söz alan Federasyon Genel Başkanı Mehmet Çakman ise, “Bizler görevimizi yapacağız. Sandık doğruyu söyleyecek. Hiç kimse pazar camiasının kongresinin kavgalı, gürültülü olduğunu düşünmesin. Saat 5 buçukta adaylarımızı yine tokalaştıracağız” dedi.

 

KAZANAN ODA OLSUN

Sözlerini sürdüren Çakman, “Pazar yeri yönetmeliği bizim için milat oldu. 2017 yılına kadar açık pazar yeri kalmayacak. Tezgahlarda yaptığınız tatlı rekabeti burada da yapın. Kimi seçerseniz seçin kazanan oda olsun” diyerek sözlerini noktaladı. Çakman’dan sonra söz alan Ahmet Serim, yoğun alkışlar ve ‘Büyük başkan’ sloganlarıyla kürsüye çıktı.

 

HELALLİK VERMİYORUZ

Seçimin herkese hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Ahmet Serim, “2017’ye kadar açık pazar yerleri kapanacak. Tüm üyelerimizin İzmit Belediyesi’ne borcu var. Bizden neyin helalliğini istiyorlar. 2001 yılında belediyenin kucağına verildi tüm esnaf. Esnafımız borçlu. Biz helallik vermiyoruz. Kimsenin burnunun kanamasına müsaade etmeyiz” dedi.

 

DEMOKRASİYİ ÖĞRETMESİNLER

“Biz demokrasiyi kuranların torunlarıyız” diyen Serim, “Bize demokrasiyi öğretmesinler. Önce Kocaeli Pazarcılar Odası’na kurumsal kent kimliğini tekrar kazandıracağız. Biz de kapalı pazar istiyoruz ama bunun esnafa zararı olmamalı. Cumartesi Pazarı’nı kuruyorlar ama esnafı otoparka veriyorlar. Biz otoparkçılık mı yoksa pazarcılık mı yapacağız” diye sordu.

 

ÇOCUKLAR BİLE İNANMAZ

Daha sonra konuşan Erol Kumsar ise, “4 yıl boyunca eleştirildik ama yalan söylemedik. Erol Kumsar’ı her türlü eleştirebilirsin. Çıktığınız sokaklarda 5 ve 6. katta pazar yeri, zemin katta otopark olacak dediniz. Buna çocuklar bile inanmaz. Mevcut pazarlarımızın hangisinde otopark var? En büyük sıkıntımız pazar yerlerindeki otopark eksikliği değil mi? Hangimizden pazaryerleri için para istendi?” dedi.

 

5 YILLIK AİDAT BORCU VAR

Kesinlikle belediyeler tarafından para talep edilmediğini yineleyen Kumsar, “4 yıl boyunca hizmet etmeye çalıştık. Hakkımızı yedin diyen olursa bu kongreyi terk eder, bu mesleği de bırakırım. Erol Kumsar, Ağır Ceza’da neden yargılanıyor. Şikayetçi kim, Ahmet Serim. Ahmet Gençosman’a rant sağlamışım. Erol Kumsar yargılanacak da sizlerin eline ne geçecek? Serim’in 5 yıllık aidat borcu var. Önce bu borçlarınızı ödeyin sonra ben size başkanlık yapayım” şeklinde konuştu.

 

ZOR SAKİNLEŞTİ

Erol Kumsar’ın sözleri üzerine sinirlenen Ahmet Serim, “Yargıya intikal etmiş konuları burada niye konuşuyor?” diye sordu. Divan başkanı ile de tartışan Serim’i üyeler sakinleştiremeye çalıştı. Konuşmaların ardından seçime geçildi. Oy kullanma işlemi yoğun güvenlik önlemi altında yapıldı. 

 

AHMET SERİM’İN KAZANAN LİSTESİ

Serkan Boztürk

Osman Koç

Mehmet Mehti Doğan

Hilmi İmamoğlu

Bayram Çelik

Ahmet Baştan

 

Denetim Kurulu

Şener Bark

Gökhan Kara

Abdülkani Özbey

 

EROL KUMSAR’IN KAYBEDEN LİSTESİ

Selahattin Gökçen

Mustafa Koç

Abdullah Yörüker

Emin Ersin

Cahit Aslan

İsmail dalkılıç

 

Denetim Kurulu

Selami Pençe

Rıdvan Elmas

Emre Çelik

 

11 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR