Lösemi tedavi edilen bir hastalıktır her çocuk yenilmez bir savaşçıdır

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Çocuk doktoru olan ve çocuklara ola...

BÜYÜT

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Çocuk doktoru olan ve çocuklara olan hassasiyeti ile tanınan Başkan Doğan, “Lösemi, iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, kemik ağrıları ve ateş gibi belirtilerle görülen bu hastalık erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bir kan hastalığı. Kimse benim ya da çocuğumun başına gelmez dememeli. Lösemi herkesin başına gelebilecek, tedavi edilebilir bir hastalık. O nedenle aileler çok dikkatli ve bilinçli olmalıdır” dedi.
 
SABIR GEREKTİRİYOR
Löseminin uzun süreli ve sabır gerektiren bir tedavi sürecinin olduğuna dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “ Tedavi sürecinde hastanın ve ailesinin moralinin yüksek olması çok önemli. Çünkü tedavi sırasında uygulanan kemoterapi hastaların savunma mekanizmaları güçsüzleştiriyor ve şaçların dökülmesine neden oluyor. Çevremizde maske ve şapkaları ile dolaşan bu hastalara rastladığımızda onlardan kaçmak, onlara karşı anlamsız bir uzaklık yaratmak ve acıyan gözlerle bakmak son derece yanlış bir davranıştır. Ülkemizde bu hastalığın tedavisi oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Hastaların bu süreçte ihtiyacı olan tek şey moraldir. Özellikle çocuk hastalarımız için bu çok önemli diyerek halkı duyarlı olması gerektiği konusunda uyardı.
 
LÖSEV’E DESTEK
Lösemili çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan ve başarılı çalışmalar yapan LÖSEV’e destek olunması gerektiğine vurgu yapan Doğan “ LÖSEV yaptığı çalışmalarla hasta çocuklarımızın tedavisinde, sosyal yaşamlarının zarar görmeden devam etmesinde ve toplumun bilinçlendirilmesinde önemli rol oynuyor. Bizde hem maddi hem de manevi olarak LÖSEV’i desteklemeli ve bu çocuklarımıza yardım etmeliyiz.  Ben her çocuğun gerekli şartlar sağlandığında asla yenilmez bir savaşçı olduğuna inanıyorum. Toplumda duyarlılık ve bilinç oluşturmayı amaçlayan bu haftanın amacına ulaşır bir şekilde geçmesini temenni ediyor ve tüm lösemi hastalarına acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

03 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR